Bądź bezpieczny: Najważniejsze wskazówki dotyczące ochrony pieniędzy i danych w Internecie

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Ciężko pracujesz na swoje pieniądze? Utrzymanie ich w bezpieczeństwie może być niełatwe. Świat online daje oszustom zbyt wiele okazji do kradzieży danych, przechwytywania komunikacji i nie tylko, w celu osiągnięcia nielegalnych korzyści finansowych.

Kiedy chcesz zabezpieczyć swój dom, zamykasz drzwi na klucz. Gdy chcesz zapobiec kradzieży roweru, używasz blokady rowerowej. Kiedy chcesz chronić swoje cenne rzeczy, trzymasz je w sejfie. Ale co zrobić, aby chronić swoją tożsamość w sieci lub wykonać bezpiecznie szybkie wypłaty kasyno? Zebraliśmy kompleksowy przewodnik po bezpieczeństwie w Internecie, pełen wskazówek i najlepszych praktyk dotyczących bezpieczeństwa w sieci.

 

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo to po prostu ogólny termin określający technologie, praktyki i procesy stosowane w celu ochrony danych online przed nieautoryzowanym dostępem lub niewłaściwym wykorzystaniem. Każdego dnia ludzie odgrywają rolę w bezpieczeństwie cybernetycznym, stosując się do wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w Internecie oraz najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego. 

W tym artykule omówimy, co mamy na myśli mówiąc o bezpieczeństwie cybernetycznym i dlaczego jest ono ważne. Przedstawimy również trendy w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego oraz różne wskazówki dotyczące zachowania prywatności i bezpieczeństwa w Internecie.

 

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne?

Współczesne życie jest fundamentalnie splecione z Internetem. Prawie każde codzienne zadanie ma teraz możliwość integracji z Internetem, a większość osób posiada wiele urządzeń pozwalających na to, w tym laptopy, telefony, tablety, inteligentne zegarki i inne. Im więcej kont i urządzeń masz w sieci, tym większe jest prawdopodobieństwo, że przestępcy uzyskują dostęp do Twoich danych osobowych i wykorzystają Cię.

Bezpieczeństwo w sieci jest ważne bez względu na wiek i etap życia, ale szczególne obawy dotyczą niektórych grup podatnych na zagrożenia, takich jak dzieci, nastolatki i osoby starsze.

 

7 podstawowych wskazówek dotyczących bezpieczeństwa w Internecie

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w Internecie, najlepiej zacząć od podstaw. Przedstawiamy 7 wskazówek, które pomogą Ci ocenić swoje nawyki w sieci i wprowadzić niewielkie zmiany, aby zapewnić sobie prywatność w Internecie.

 

Chroń swoje dane osobowe za pomocą silnych haseł

• Tworząc nowe hasło, zwróć uwagę na wymagania dotyczące silnych haseł.

• Często zmieniaj swoje hasła.

• Nie udostępniaj swoich haseł innym osobom.

• Nie używaj popularnych, łatwych do odgadnięcia haseł.

• Upewnij się, że hasła i podpowiedzi do haseł są bezpiecznie przechowywane.

• Zapisuj hasła w zaszyfrowanym pliku na komputerze lub wybierz inną bezpieczną metodę przechowywania haseł.

 

Zachowaj prywatność danych osobowych

• Kiedy zapisujesz się na coś online, przeczytaj warunki i zasady.

• Nigdy nie wprowadzaj swoich informacji finansowych na stronie, która nie jest bezpieczna 

• Jeśli podejrzewasz, że informacje o Twojej karcie kredytowej są nadużywane w sieci, wyłącz kartę za pomocą aplikacji bankowości mobilnej SNB.

Ważne jest, aby chronić swoje dane osobowe również w trybie offline, ponieważ raz skradzione informacje mogą być rozpowszechniane w sieci. Pamiętaj o takich wskazówkach jak zasłanianie PIN-u podczas dokonywania zakupów oraz o tym, jak rozpoznać skimmera kart kredytowych na stacjach benzynowych. Używanie chipowej karty debetowej to kolejny sposób na ochronę Twoich informacji finansowych. Bardziej zaawansowana technologia chipowa jest tylko jednym z powodów, dla których karta chipowa jest bardziej bezpieczna niż tradycyjna karta debetowa z paskiem magnetycznym.

Upewnij się, że Twoje urządzenia są bezpieczne

Używaj haseł i innych opcji bezpieczeństwa, takich jak czytniki linii papilarnych i technologię skanowania twarzy. W jednym z raportów stwierdzono, że 30% użytkowników smartfonów nie używa haseł, blokad ekranu ani innych funkcji bezpieczeństwa do blokowania swoich telefonów. Zabezpiecz wszystkie urządzenia, w tym komputery, telefony, tablety i urządzenia takie jak smartwatche i inteligentne telewizory.

 

Monitoruj swoje raporty kredytowe

Śledzenie historii kredytowej jest ważnym sposobem upewnienia się, że nikt nie próbuje manipulować Twoimi osobistymi informacjami finansowymi. Jeśli chcesz sprawdzić, kto składa zapytania o Twój kredyt, możesz poprosić o bezpłatny raport kredytowy. Zalecamy okresowe przeglądanie raportów kredytowych, aby upewnić się, że nie ma żadnych podejrzanych działań i wszystko wygląda tak, jak powinno.

Jeśli chcesz uzyskać dodatkową warstwę ochrony, zamrożenie kredytu jest skuteczną linią obrony przed oszustwem i kradzieżą tożsamości. Od września 2018 roku nie ma żadnych kosztów, więc dowiedz się, jak zamrozić swój kredyt za darmo.

 

Uważaj na nietypowe wyciągi i rachunki

Zwracaj uwagę na wyciągi, paragony i rachunki. Jeśli jesteś zapisany na elektroniczne rachunki lub wyciągi, łatwo jest je zgubić w skrzynce pocztowej. Regularne przeglądanie wyciągów pomoże Ci zauważyć, czy na którymś z Twoich kont nie dzieje się coś podejrzanego. Jeśli staniesz się celem oszustwa, będziesz chciał to jak najszybciej wychwycić i skontaktować się z bankiem w celu uzyskania pomocy.

 

Niszcz dokumenty zawierające informacje finansowe lub osobiste

Nie wyrzucaj wrażliwych dokumentów do kosza! Użyj niszczarki do papieru lub usługi niszczenia, aby pozbyć się wszystkiego, co zawiera Twoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres, numer ubezpieczenia społecznego, informacje o koncie bankowym lub inne prywatne dane osobowe. 

 

Podsumowanie

W tym nowoczesnym świecie bezpieczeństwo w Internecie jest problemem na całe życie. Ponieważ technologia zmienia się i ewoluuje, uczenie się, jak uniknąć kradzieży tożsamości w Internecie będzie ciągłym procesem. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w tym artykule Twoje bezpieczeństwo w sieci wzrośnie, a Ty staniesz się bardziej wyczulony na podstępne działania cyberprzestępców!

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ