Ranking 8 najlepszych gier karcianych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Gra karciana – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Nie musisz samodzielnie sprawdzać każdej gry karcianej przed zakupem, możesz posłużyć się komentarzami innych konsumentów, którzy zgodnie uznali, że jedną z lepszych gier karcianych jest Rebel Eksplodujące Kotki. Rozgrywka polega na tym, że wszyscy gracze losują z kupki po jednej karcie. Na wszystkich widnieją wizerunki kotów. Musisz uważać, ponieważ niektóre z nich to bomby, a po wylosowaniu takiej karty zostaniesz wyeliminowany. W zależności od tego, ile osób bierze udział w grze, rozgrywka toczy się aż do momentu, kiedy zostaje tylko jedna osoba i to ona jest zwycięzcą. Inną wartą polecenia grą jest Rebel Keyforge: Czas Wstąpienia. Wszystkie karty są podzielone na 3 rody. Gracz wybiera jeden z nich i prowadzi go do zwycięstwa w wojnie oraz do zdobycia skarbu z wielkiego skarbca. Pozycja jest dobrze przemyślana i dostarcza wiele rozrywki.


8 najlepszych gier karcianych. Opinie w 2023 roku

 

Gry karciane to nie tylko zwykła talia. Do rozgrywek tego typu należą również wszystkie gry, w których po prostu w jakiś sposób używa się kart, na przykład strategiczne. Nie wiesz, jaką wybrać? Ten ranking gier karcianych z pewnością Ci w tym pomoże. 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gra ma ciekawą fabułę, która bardzo wciąga. Karty mają różne funkcje, a na dodatek są one dobrze wykonane, a wizerunki kotów nie ulegają zniszczeniu. Rozgrywka jest interesująca dla dzieci i dorosłych.

Wady

Pojedyncza rozgrywka trwa 15 minut. Dla niektórych jest to bardzo krótko, potem trzeba na nowo rozpoczynać grę. Dla osób lubiących długie rozgrywki to minus.

Podsumowanie

Jest to gra karciana polegająca na wybieraniu karty po karcie z kupki na stole. Wśród nich są karty wybuchu, a kto trafi na jedną z nich, przegrywa. Są jednak też inne, które mogą zablokować wybuch, podczas rozgrywki gracze się nie nudzą.

Drugi wybór

Zalety

Pozycja jest przeznaczona dla dzieci oraz dorosłych, u obu pomaga rozwinąć logiczne oraz strategiczne myślenie, które przydaje się nie tylko na czas rozgrywki, ale również w prawdziwym życiu. Wszystkie karty są solidnie wykonane.

Wady

Duża liczba kart może być wadą, szczególnie jeśli grasz z dziećmi. Gracze uważają, że opanowanie znaczenia wszystkich kart może być dość trudne dla dzieci, mimo że gra jest możliwa nawet dla 3-latków.

Podsumowanie

Rozgrywka polega na wybraniu przez użytkownika jednego z trzech dostępnych rodów. Gracz musi prowadzić swoje wojsko, a także wypełniać poboczne misje, jak wykucie klucza do skarbca. Jest to gra dla dzieci i dorosłych.

Rozważ też

Zalety

Wszystkie karty są idealnie wykonane. Widać na nich dokładnie, co przedstawia obrazek, który nie ściera się z upływem czasu. Rozgrywki są bardzo ciekawe, po skończeniu jednej ma się chęć na to, aby rozpocząć kolejną.

Wady

W grę wczują się jedynie osoby, które wcześniej już znały Star Wars i wiedzą, jak działają poszczególne przedmioty. Bez tej wiedzy gra jest możliwa, lecz na początku może okazać się dość niezrozumiała.

Podsumowanie

Podczas rozgrywki poszczególne postacie ścierają się między sobą. Karty nie przedstawiają wyłącznie postaci, ale również blastery i inne ulepszacze. Pojedyncza rozgrywka trwa około 30 minut.

 

Gry karciane dla 2 osób

 

1. Rebel eksplodujące kotki. Imprezowa gra planszowa


Gry karciane dla 2 osób muszą być na tyle interesujące, aby przez dłuższy czas zaciekawić graczy. Taka właśnie jest Rebel Eksplodujące Kotki. Jeżeli szukasz czegoś, czego jeszcze nie było, koniecznie zainwestuj w tę grę, a spędzisz najciekawsze momenty swojego życia wraz z innymi graczami. 

W zestawie jest 56 kart. Ta dobra karciana dla dwojga polega na tym, że uczestnicy po kolei dobierają karty z kupki na stole. Wybiera się je, dopóki kupka się nie skończy, jeśli któryś z uczestników wylosuje kartę wybuchu, wtedy odpada. Wśród kart znajdują się również te specjalne, które mogą odwrócić wybuch, a także przyspieszyć wygraną. 

Wygrywa ta osoba, której udało się uniknąć wylosowania karty wybuchu. Użytkownikom podoba się to, że wszystkie elementy wyglądają estetycznie i są ładne, a co najważniejsze, solidnie wykonane. Rozgrywka trwa około 15 minut, jest pełna akcji, dzięki czemu nie jest nudna.

 

 

 

 

Gry karciane wojny

 

2. Rebel, gra strategiczna KeyForge: Czas Wstąpienia

 

Idealną grą dla dziewczynek i chłopców jest Rebel Keyforge: Czas Wstąpienia. Karciane gry wojenne przykuwają uwagę dzieci oraz dorosłych, a prezentowana pozycja jest dokładnie taka sama. Maksymalna liczba graczy to 3, jedna rozgrywka trwa 30 minut. Grać mogą wszyscy, którzy ukończyli 3 lata, dzieci oraz dorośli. 

Karty są podzielone na 3 rody, a Ty jesteś władcą jednego z nich. Podczas rozgrywki musisz prowadzić wojsko, zdobywać cenne surowce oraz korzystać jedynie z kart, które należą do danego rodu. Poza tym zajmujesz się wykuwaniem kluczy do otwarcia skarbca, a także używasz artefaktów, które przyspieszają zwycięstwo. 

Rodzice często prezentują tę grę swoim dzieciom, ponieważ rozwija logiczne myślenie, uczy strategii oraz zacieśnia więzi rodzinne. Kart jest bardzo wiele, dlatego każda rozgrywka jest ciekawa i niepowtarzalna. Same karty są dobrze wykonane i nie ścierają się pod wpływem częstych rozgrywek. Według rodziców jest to dobra gra karciana dla dzieci. 

 

 

 

 

Gry karciane RPG

 

3. Gra kościano Galakta Star Wars: Przeznaczenie Starter


Wielbiciele Gwiezdnych Wojen muszą sprawdzić Galakta Star Wars: Przeznaczenie Starter. Jedna rozgrywka trwa około 30 minut, jest to wystarczające, aby zaciekawić gracza i nie znudzić go zbyt długą rozgrywką. W grę można grać w co najmniej dwie osoby, a maksymalnie 5 osób, może być to idealna pozycja dla całej rodziny. 

Produkt zawiera 48 kart oraz 16 kości. Niektóre karty przedstawiają postacie, które podczas rozgrywki staną naprzeciw siebie. Pozostałe karty przedstawiają blastery, miecze świetlne oraz inne ulepszacze, dzięki którym podczas walki można mieć przewagę. Graczom podoba się, że reguły nie są zbyt skomplikowane, więc każdy może przyłączyć się do gry, nawet jeśli nie zna za dobrze Gwiezdnych Wojen. 

Gry karciane RPG dostarczają wiele rozrywki i taka właśnie jest prezentowana przez nas pozycja. Warto wspomnieć, że jest ona dobrze wykonana, co jest doceniane przez większość graczy. Poza tym duża ilość kart sprawia, że każda rozgrywka jest ciekawa i trudno ją powtórzyć. 

 

 

 

 

Gry karciane dla dzieci

 

4. Egmont Pędzące Żółwie Gra Karciana

 

Egmont Pędzące Żółwie to gra karciana, w której udział mogą wziąć minimum 2, maksymalnie 5 osób. Jest ona odpowiednia dla dorosłych oraz dzieci od 5. roku życia, a to oznacza, że do rozgrywki można zaangażować wszystkich członków rodziny. Średni czas rozgrywki wynosi 30 minut, a ponieważ jest ona dynamiczna, nie ma ryzyka, że maluchy będą odczuwać znużenie.

Ponieważ produkt jest zapakowany w niewielkie pudełko, dziecko może go zabrać ze sobą do przyjaciół, szkoły czy na wakacyjny wyjazd. Zasady gry nie są skomplikowane, więc nie trzeba ich tłumaczyć kilka razy, aby wszyscy gracze wiedzieli, co mają zrobić. Celem uczestników zabawy jest jak najszybsze doprowadzenie swojego żółwia do liścia sałaty. Karty są kolorowe i wykonane z cienkiej, ale jednocześnie wytrzymałej tektury.

Co o grze sądzą kupujący? Z opublikowanych przez nich recenzji wynika, że to bardzo dobra propozycja na długie wieczory. Rozgrywka zapewnia dużo radości, a do tego pozwala rozwijać umiejętność strategicznego myślenia.

 

 

 

 

Proste gry karciane

 

5. Rebel, gra towarzyska Tajniacy Obrazki

 

Rebel Tajniacy Obrazki to jedna z częściej wybieranych gier karcianych. Na początku pozycja może wydawać się dość skomplikowana, lecz już po pierwszej rundzie reguły zaczynają być klarowne, więc jest taka sama, jak wszystkie proste gry karciane. 

Karty przedstawiają przeróżne obrazki, które są dostępne wyłącznie dla szefa. Podczas gry powinno być obecnych dwóch szefów, którzy próbują przekazać drużynie ważne informacje. Nie może jednak podać hasła bezpośrednio, to drużyna musi odgadnąć wszystko, co przekazuje szef, a on musi mówić półsłówkami. W pudełku znajduje się dokładna instrukcja, która wyjaśnia reguły. 

Fajne gry karciane są dostępne nawet dla młodszych dzieci, a w przypadku tej pozycji minimalny wiek to 8 lat, dodatkowo nie ma ograniczeń co do liczby graczy. Wszystkie karty są ładnie wykonane, od razu widać, co przedstawia dany symbol. Reguły są proste, ale nie oznacza to, że rozgrywka będzie trwać 5 minut, podczas gry trzeba trochę pomyśleć. 

 

 

 

 

Gry karciane Poker

 

6. Bicycle Karty do pokera Seconds 2 Talie

 

Gry karciane typu Poker to klasyka. Każdy, kto trochę interesuje się kartami, wie, jak grać w pokera. Jeżeli potrzebujesz solidnie wykonanej talii, koniecznie wybierz Bicycle Seconds 2 Talie. W zestawie znajdują się aż dwie talie, dzięki czemu można grać na dwóch stołach lub w większej grupie. 

Wszystkie elementy są przejrzyste, od razu widać, jaką wartość ma dana karta. Do tego talia wygląda estetycznie, można więc wykorzystać ją podczas oficjalnych turniejów. Ważne dla użytkowników jest to, że farba nie ściera się z czasem, nie musisz się więc martwić, że talia będzie wyglądała coraz gorzej. Jest to dobra i tania gra karciana składająca się z jednej talii w kolorze niebieskim i drugiej czerwonej. Karty są wykonane z plastiku, bardzo łatwo się je tasuje. Wymiary całego opakowania wynoszą 10 cm x 2 cm x 7 cm. Maksymalna liczba graczy nie może przekraczać 6. 

 

 

 

 

Gry karciane dla dorosłych

 

7. Gra Simple Solution Loża Szyderców

 

Loża Szyderców Black to gra, która wywołuje wiele skrajnych emocji. Test gier karcianych wykazuje, że pozycja nie jest nudna, lecz dla niektórych może wydawać się niezbyt przyzwoita, dlatego polecamy ją osobom z dużym poczuciem humoru oraz z dystansem do siebie i otoczenia. 

W zestawie znajdują się dwa typy kart. Na jednym z nich znajdują się początki zdań, z kolei na drugich znajdują się końcówki zdań. Gracze muszą dopełnić poszczególne zdania frazami, które według nich najlepiej pasują. W rozgrywce powinien brać udział również sędzia, który decyduje, czy poczucie humoru tworzącego zdanie jest dobre. 

Oprócz zdań w zestawie znajdują się również ciekawe karty funkcje, na przykład możliwość odwołania decyzji sędziego humoru, przyspieszenie gry, kiedy dana rozgrywka się przeciąga, a także wiele innych, które sprawiają, że można grać o wiele ciekawiej. Warto dodać, że czarne i białe karty ładnie się prezentują i zapewniają wiele rozrywki. Te gry karciane dla dorosłych są dobrą zabawą dla wszystkich graczy. 

 

 

 

 

Gry karciane planszowe

 

8. Descent: Wędrówki w mroku Gra Planszowa

 

Planszowe gry karciane nigdy nie tracą na popularności, szczególnie tak ciekawe, jak Descent: Wędrówki w Mroku. Jest to pozycja przeznaczona dla 2 – 6 osób. W zestawie znajduje się plansza oraz cały zestaw kart, które używa się podczas rozgrywki. 

Gra ma bardzo ciekawą fabułę. Grupa bohaterów schodzi do podziemia, ponieważ zawładnął nią straszny władca. Bohaterzy chcą uratować krainę, a przy okazji walczą z potworami oraz zdobywaniem specjalnych przedmiotów. Uratuj podziemną krainę zanim będzie za późno. 

Czas jednej rozgrywki to 2 godziny, przygotuj sobie z rodziną całe popołudnie. Nie bój się, że trwa ona tak długo, z pewnością nie będziesz się nudzić, ponieważ rozgrywka ma wiele zwrotów akcji oraz skupia całą uwagę gracza. Użytkownikom podoba się fabuła gry oraz jej dobre wykonanie. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę karcianą kupić?

 

Gry karciane to nie tylko pasjans czy poker. Jest ich znacznie więcej, dlatego możemy znaleźć odpowiednią propozycję dla dzieci, a także dla dorosłych. Tego typu rozrywka jest dobrym sposobem na odstresowanie się po ciężkim dniu. Jednak jaka jest najlepsza gra karciana? Odpowiedź na to pytanie umieściliśmy w poradniku zakupowym.

Wiek graczy

Kupując grę, koniecznie sprawdźmy zalecany wiek graczy. To da nam pewność, że wybieramy właściwy produkt. Możemy wyróżnić pozycje odpowiednie tylko dla dorosłych, jak również dla dzieci i całych rodzin. Dobrze dobrana pod względem wieku graczy gra sprawia, że zrozumienie zasad nie trwa zbyt długo, a rozgrywka przebiega sprawnie. Zapobiega to też szybkiemu znudzeniu uczestników z uwagi na zbyt niski poziom trudności.

 

Liczba graczy

W niektóre gry karciane można zagrać samemu, ale nie zawsze jest to emocjonująca forma rozgrywki. Warto sprawdzić, czy do rozgrywki można zaangażować więcej osób. Przeważnie jest to możliwe, a najczęściej zalecana liczba graczy to maksymalnie 6. Im więcej uczestników, tym bardziej emocjonująca staje się gra. Niemniej jednak nie może być tak, że nie można rozegrać nawet jednej rundy w mniejszym gronie. Nie zawsze możliwe jest szybkie znalezienie odpowiedniej liczby graczy, przykładowo, gdy dziecko nie ma rodzeństwa. Starajmy się o tym pamiętać, gdy wahamy się, jaką grę karcianą wybrać.

 

Tematyka

Gry karciane mogą mieć różną tematykę. Nierzadko nawiązują one do znanych filmów i bajek, co wymaga znajomości fabuły. Możemy też wyróżnić pozycje: towarzyskie (polecane na imprezy i spotkania rodzinne), strategiczne, memory (ćwiczą pamięć) czy fantastyczne i RPG. Warto wziąć pod uwagę preferencje graczy i na tej podstawie dobrać grę. Wówczas nie ma ryzyka, że rozgrywka nie będzie sprawiała dostatecznie dużo radości wszystkim jej uczestnikom. 

 

Czas trwania rozgrywki

Czas trwania rozgrywki w przypadku gier karcianych jest różny. Przeważnie jest to od 10 do 30 minut, choć czasami trwa to znacznie dłużej, bo ponad 60 minut. Dużo zależy od ogólnych zasad i ilości kart znajdujących się w zestawie. Jeśli gra polega głównie na odpowiadaniu na pytania lub planowaniu strategii, zabawa może trwać długo. Z kolei układanie pasjansa czy szukanie takich samych obrazków po pewnym czasie staje się nużące, ale dużo zależy też od zainteresowań graczy. Najlepsza gra karciana pozwala miło spędzić czas, tak aby zapomnieć o problemach i choć na chwilę zrezygnować z używania ze smartfona oraz podobnych sprzętów.

Zawartość zestawu

Podstawowym elementem zestawu każdej gry karcianej są karty. Najczęściej jest ich kilkanaście lub kilkadziesiąt. Jednak do rozgrywki nierzadko są potrzebne również inne akcesoria, takie jak kości, żetony czy plansza z pionkami. Jeżeli ma to być gra dla małego dziecka, w komplecie nie powinno być niewielkich elementów (maluch może je włożyć do buzi). 

 

Gry karciane w dobrych cenach

Zwykła talia kart kosztuje mniej niż 10 zł. Jeśli chcemy kupić grę ze ściśle określonymi zasadami i dużą liczbą akcesoriów, trzeba przygotować się na nieco większy wydatek. Średnio cena za tego typu produkty wynosi ponad 50 zł. Niektóre gry kosztują nawet 200 zł, co wynika m.in. z bardziej rozbudowanych zasad, a tym samym większej liczby elementów potrzebnych do rozgrywki.

 

 

FAQ

 

P1: Jak grać w gry karciane?

Gry karciane nie mają żadnej, wspólnej zasady. Jest ich bardzo dużo, każde państwo, a nawet region ma swoje własne gry, które wypełniają wolny czas. Możemy jednak polecić, aby zachować kamienną twarz. Jest to szczególnie ważne grając w pokera (a także w blackjacka oraz bakarat), ponieważ nie możesz zdradzić przeciwnikowi swoich zamiarów oraz tego, jakie masz karty. Ważne jest również to, abyś przed przystąpieniem do gry dokładnie poznał jej zasady. 

P2: Jak można oszukiwać w gry karciane?

Istnieje wiele trików, które niektórzy uważają za oszukiwanie podczas grania. Po pierwsze jest to mimika oraz nastawienie do gry. Jeżeli nawet przy słabych kartach zachowasz zimną krew i nie zdradzisz słabszej pozycji, to masz szansę wygrać. Możesz nawet wymienić kilka zdań z przeciwnikiem, które sprawią, że go zmylisz, będzie on myślał, że masz lepsze lub gorsze karty niż w rzeczywistości. Niektórzy decydują się na prawdziwe oszustwa, jak na przykład trzymanie dobrych kart w rękawie i wymianę ich niepostrzeżenie podczas rozgrywki, lecz trzeba pamiętać, że jest to wysoce nieetyczne i nie jest pochwalane w środowisku osób, które grają w gry karciane.

 

P3: Gdzie kupić gry karciane?

Gry karciane można kupić w wielu miejscach, dostęp do nich nie jest w żaden sposób ograniczony. Dostaniesz je sklepach z książkami oraz grami komputerowymi i planszowymi. W takim miejscu będziesz miał największy wybór, możesz tam się wybrać nawet wtedy, kiedy nie masz sprecyzowanego pomysłu na to, co chcesz kupić. Gry karciane bez trudu znajdziesz w Internecie. Wiele osób wybiera możliwość zakupu przez Internet, ponieważ na stronach internetowych jest bardzo duży wybór różnego typu produktów, a konsumenci lubią dzielić się swoimi opiniami na różnych forach. Możesz na nich bazować i tak dokonać wyboru. 

 

P4: Co to są gry karciane?

Gry karciane to jedna z rozrywek, która może rozerwać oraz rozbawić gracza w wolnej chwili. Tak, jak w przypadku planszówek, aby zagrać nie potrzebujesz dostępu do komputera oraz do Internetu. Wystarczy, że wyciągniesz talię kart i już możesz grać z bliskimi przez najbliższe kilka godzin. Gry karciane zawsze wymagają użycia kart, najczęściej klasycznej talii. Z jej pomocą możesz grać w blackjack, pasjansa, pokera oraz wiele innych. Jest jednak więcej gier karcianych, które mogą mieć dość skomplikowane zasady. Mogą być one połączeniem gier karcianych i planszowych, gdzie karty są ciekawym dopełnieniem, a także ważną częścią danej pozycji. 

P5: Ile kosztują gry karciane?

Cena gier karcianych najczęściej zależy od tego, jaki to jest typ. Najtańszą opcją jest zakup zwykłej talii kart, wraz z jej pomocą możesz zagrać w bardzo wiele różnych pozycji karcianych zaczynając od pokera, a kończąc na blackjacku. Jest to więc dobra inwestycja i na początku możesz zakupić jedną talię, jej koszt to około 10 zł. Jest wiele gier karcianych, do których nie używa się klasycznej talii. Niektóre z nich mają dość skomplikowane reguły, wymagają dopasowania części kart lub zbierania kart, aby coś wybudować lub spełnić pewną misję. Ich cena jest zazwyczaj trochę wyższa, zależy też od wykonania i dołączonych innych akcesoriów, może wynosić nawet 200 zł. 

 

 

3 tradycyjne gry karciane

 

Nie zdajemy sobie sprawy, ile gier, w które gramy ma swoje początki nawet dwieście lat temu. Niektóre gry mają za sobą długą drogę i grywali w nie mieszkańcy Chin kilka lat przed tym, zanim zawędrowały do Polski. Czasem zasady gry odrobinę się zmieniały, a dzisiaj są znane w zupełnie innej formie. W poniższym artykule zebraliśmy najciekawsze, tradycyjne gry karciane.

 

Makao

Pierwsze wzmianki o grze podobnej do makao pojawiły się w Europie w XVIII wieku. W Polsce grywano w nią za czasów Augusta III i nosiła nazwę faraon. Zasady makao są proste. Do gry potrzebujemy co najmniej 2 graczy. Z talii należy odłożyć wszystkie jokery i porządnie ją przetasować. Następnie należy rozdać po 5 kart dla każdego gracza i położyć jedną na środku stołu. Karta ta nie może być kartą specjalną. W przypadku natrafienia na taką, należy pociągnąć kolejną. Resztę kart odkłada się zakryte obok. Gracz, który rozdawał karty rozpoczyna grę. Jego zadaniem jest położenie kolejnej karty tak, aby pasowała ona do karty na stole pod względem cyfry lub koloru. Istnieją jednak karty specjalne, których wyłożenie lepiej przemyśleć. 

Karta o numerze 2 sprawia, że następna osoba dobierze 2 karty, a o numerze 3 sprawia, że następna osoba dobiera 3 karty. Numer 4 sprawia, że następny gracz stoi kolejkę. Warto wiedzieć, że jeżeli osoba po nas również ma w ręce tego typu kartę może ją położyć, przez co następna osoba dobiera sumę wyłożonych kart. Oprócz nich król kier sprawia, że następna osoba ciągnie 5 kart, król pik, że osoba przed nami musi ciągnąć 5 kart. Walet żąda cyfry a AS koloru. Gdy zostanie nam tylko jedna karta, krzyczy się “makao”. Jeśli gracz tego nie zrobi, dobiera 5 kart. Kto wygrywa? Osoba, która pozbędzie się wszystkich kart.

Wist

Wist to gra karciana pochodząca z Anglii, która za pierwowzór ma Ruff and Honours. Była znana już w XVIII wieku, a jej pierwowzór był popularny w XVII wieku. Często pojawia się ona w literaturze i doczekała się wielu wersji. Do zagrania w Wista potrzeba 4 graczy, którzy dzielą się na 2 drużyny. Przed rozpoczęciem rozgrywki należy usunąć jokery. Jedna osoba tasuje karty i rozdaje każdemu graczowi po 13 kart. Swoją ostatnią kartę odkrywa i pokazuje innym osobom – staje się ona atutem. Gracz po lewej od rozdającego zaczyna partię, wykładając dowolną kartę na stół. Następnie robi to każdy gracz po kolei. Najlepiej jest grać kartą w kolorze pierwszej karty. 

Osoba, która wyłożyła najstarszą kartę, bierze wszystkie 4 karty innych graczy (nazywane są one lewą lub bitką). Najstarsza karta to AS, a najmłodsza to 2. Pamiętajmy jednak, że jeśli ktoś wyłożył kartę z kolorem atutowym, on bierze karty. Gdy kilka osób to zrobi, lewę bierze gracz, który wyłożył najstarszą kartę z kolorem atutowym. Gracz, który wziął karty rozpoczyna kolejną turę, wykładając dowolna kartę z ręki na stół. Para, która zebrała 5 punktów wygrywa grę.  

 

66 

66 to gra karciana, która pochodzi z krajów niemieckojęzycznych. Do Polski dotarła pod koniec XVII w. i została wspomniana w leksykonie gier z 1715 roku. Początkowo w Polsce funkcjonowała pod nazwą “mariasz”. Gra jest szybka i może w nią grać od 2 do 4 osób. W talii zostawia się karty od ASa do 10, pozostałe nie biorą udziału w grze. Najpierw należy wyłonić rozdającego, który tasuje talię i rozdaje graczom po sześć kart, w przypadku, gdy jest 4 graczy – po pięć. Rozdający odkrywa wierzchnią kartę, kładzie ją na środku, a następnie resztę kart. Kolor odkrytej karty staje się atutem. 

As jest najstarszą kartą i otrzymuje się za niego 11 punktów. Za króla 4 punkty, za damę 3 punkty, waleta 2 punkty a za dziesiątkę 10 punktów. Zaczyna gracz znajdujący się po lewej stronie od rozdającego. Następnie każdy wykłada swoje karty. Lewę zabiera ta osoba, która wyłożyła najstarszą kartę. Jeżeli została wyłożona karta w kolorze atutowym, to osoba, która ją wyłożyła, zabiera lewę. Jeśli kilka osób wyłożyło ten kolor, lewę zabiera osoba z najstarszą kartą. Lewę odkłada się zakrytą obok siebie. Następnie wszyscy ciągną ze stosu kart zakrytych. Gracz, który zabrał lewę gra jako pierwszy. 

W grze można zdobyć dodatkowe punkty poprzez meldunek. Polega to na skompletowaniu króla i damy tego samego koloru, meldujemy ten fakt, wyrzucając jedną z kart na stół. Meldunek wart jest 20 punktów, chyba że jest w kolorze atutowym, wtedy wart jest 40. Jeśli gracz ma 9 w kolorze atutowym, wtedy ma możliwość wymiany z kartą atutu. Gdy skończą się karty w stosie kart zakrytych, obowiązkiem jest dogrywanie do koloru pierwszej karty rzuconej na stół. Jeśli gracz nie ma takiej, może zagrać dowolną. Kolor atutowy nadal obowiązuje. Gra kończy się, gdy ktoś zdobędzie 66 punktów lub gdy karty na ręce się skończą, a grę wygrywa osoba, która wzięła ostatnią lewę.

 

 

Dodaj komentarz

4 KOMENTARZ

Paula

October 22, 2021 at 9:23 pm

Dlaczego zabrakło gry Sen czy Smoki, świetne gry polcam

Odpowiadać
Szymon

October 24, 2021 at 5:36 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół GamingOwo.pl

Odpowiadać
Jowita

September 21, 2021 at 3:29 pm

Świetna lista gier 🙂 Ja od siebie dorzuciłabym jeszcze lamę z egmontu. Krótkie rozgrywki, które zapewniają dużo dobrej zabawy 🙂

Odpowiadać
Szymon

October 4, 2021 at 2:41 pm

Dzień dobry,

Dziękujemy za komentarz i rekomendację.
Pozdrawiamy,
Zespół GamingOwo.pl

Odpowiadać