Ranking 5 najlepszych gier planszowych dla dorosłych w 2021

Ostatnio aktualizowane: 29.11.21

 

Gra planszowa dla dorosłych – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Przy wyborze odpowiedniej gry planszowej często pojawia się dylemat, która będzie najbardziej wciągająca i czym powinniśmy się kierować przy zakupie tego typu produktu. Aby ułatwić Ci podjęcie tej decyzji, przeprowadziliśmy dogłębną analizę rynku oraz opinii konsumentów i wyłoniliśmy najlepsze produkty. Poniżej prezentujemy powstały ranking, w którym pierwsze miejsce zajął produkt Trefl Kolejka. Jest to nietypowa gra historyczna, która przenosi nas w czasy PRL-u. Wymaga ona obmyślania strategii i logicznego myślenia, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów. Jeśli jednak opisana propozycja nie spełnia Twoich oczekiwań zwróć uwagę na drugi, równie atrakcyjny produkt z naszego zestawienia. Jest nim gra Mattel Scrabble Original polegająca na układaniu wyrazów. Planszówka ma walory edukacyjne, zmusza do myślenia i rozwija pamięć. Wymaga również obmyślenia planu prowadzącego do zdobycia jak największej ilości punktów.

5 najlepszych gier planszowych dla dorosłych. Opinie w 2021 roku

 

Poniżej prezentujemy ranking gier planszowych dla dorosłych, który pomoże Ci w wyborze produktu spełniającego Twoje oczekiwania. W zestawieniu znalazły się planszówki wyróżniające się atrakcyjnym wykonaniem i przejrzystą instrukcją.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Produkt jest bardzo atrakcyjnie wydany i posiada ładną oprawę graficzną. Instrukcja jest przejrzysta i zrozumiała, dzięki czemu w grze mogą uczestniczyć także dzieci. Jest to również świetna alternatywa do nauki historii.

Wady

Niektórzy użytkownicy podkreślają, że gra jest nieco chaotyczna, szczególnie gdy w rozgrywkach uczestniczy 5 osób.

Podsumowanie

Jest to interesująca planszówka, dzięki której możemy przenieść się w realia PRL-u. Jej wydanie jest bardzo atrakcyjne i choć przeznaczona jest dla maksymalnie 5 osób, najlepiej zaangażować maksymalnie 3, by uniknąć chaosu.

Drugi wybór

Zalety

Planszówka charakteryzuje się bardzo atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości. Z powodzeniem mogą grać w nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Na uwagę zasługują również walory edukacyjne produktu, gdyż uczy on logicznego myślenia.

Wady

Konsumenci zwracają uwagę na bardzo małe elementy z literkami, które mogą być niebezpieczne dla najmłodszych. Jest to również utrudnienie dla starszych osób ze słabszym wzrokiem.

Podsumowanie

Jest to bardzo popularna na całym świecie gra, której zasady są niezwykle proste. Przeznaczona jest dla graczy w każdym wieku, jednak najmłodsze dzieci powinny grać pod nadzorem dorosłych. Produkt zapewnia rozrywkę na wiele godzin.

Rozważ też

Zalety

Gra jest bardzo ciekawie skonstruowana, a jej fabuła budzi podczas rozgrywki gorące emocje. Wszystkie elementy produktu wykonane są z dbałością o najmniejsze szczegóły. Planszówka wciąga na długie godziny, rozbudza wyobraźnię i gwarantuje doskonałą zabawę dla całej rodziny.

Wady

Według użytkowników, karty do gry mogłyby być nieco większe. Konsumenci zwracają uwagę również na długość rozgrywki, która może trwać nawet kilka godzin. Poza tym instrukcja jest bardzo długa i rozbudowana.

Podsumowanie

Gra zapewnia fantastyczną rozrywkę dla całej rodziny. Mimo rozbudowanej instrukcji zasady są przejrzyste. Jest to doskonała pozycja zarówno dla młodszych i starszych graczy.

 

1. Trefl Gra planszowa Kolejka 01228

 

Jeśli szukasz historycznej gry planszowej, dzięki której cofniesz się do życia codziennego w czasach PRL-u gra planszowa Trefl Kolejka powinna Cię zainteresować.

Produkt został opracowany przez Karola Madaja we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Dzięki grze przenosimy się kilkadziesiąt lat wstecz, a naszym celem jest zrobienie zakupów. Wydawać by się mogło, że jest to proste zadanie, jednak wymaga ono zaangażowania całej rodziny, obmyślania strategii i stania w długich kolejkach. Oprawa graficzna gry jest bardzo atrakcyjna. Zastosowane kolory oraz obrazki idealnie współgrają z czasami, do których się przenosimy.

Planszówka przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy i średnia długość jednej rozgrywki wynosi 60 minut. W pudełku znajdziemy planszę o wymiarach 50 cm x 50 cm, pionki, karty, znaczniki oraz broszurę z instrukcją obsługi i opracowaniem historycznym.

Trefl Kolejka jest chętnie nabywaną grą przez konsumentów, którzy cenią ją za przejrzyste zasady i atrakcyjne wykonanie. Dużą zaletą jest fakt, że można w nią grać z całą rodziną.

Gra planszowa dla dorosłych Trefl Kolejka nawiązuje tematyką do czasów PRL. Produkt jest przeznaczony dla 2-5 graczy.

 

Zalety

Karty towarów: Wiele osób zapewnia, że dołączone do zestawu karty towarów mają bardzo ciekawe opisy, które wywołują uśmiech na twarzy, a tym samym uprzyjemniają grę.

Przeznaczenie: Prezentowana gra spodoba się nie tylko osobom dorosłym, ale także dzieciom (preferowany wiek od 12 lat). Zakup planszówki sprawi, że będziesz mógł spędzać wieczory wspólnie ze swoimi pociechami i dasz im szansę na to, aby poznały historię w nieco mniej konwencjonalny sposób.

Pionki: Na uwagę zasługuje jakość wykonania pionków. Są one zrobione w wytrzymałych tworzyw. Dodatkową zaletą jest ich kształt (przypominają ludzika).

Dodatek: Zaletą jest to, że grę można rozbudować dokupując dostępny na rynku dodatek (Ogonek).

Jasno opisane zasady: Gra nie jest skomplikowana – tak twierdzą osoby, które zdecydowały się na jej zakup. Dołączona do zestawu instrukcja obsługi w łatwy sposób wyjaśnia zasady, dlatego w trakcie rozgrywki nie pojawiają się żadne wątpliwości.

 

Wady

Mała ilość kart: Z uwagi na to, że w zestawie nie ma dużej ilości kart po kilku rozgrywkach może się okazać, że znamy wszystkie historie na pamięć, przez co gra wydaje nam się nieco nudna.

 

 

 

 

2. Gra Scrabble Original Y9616 Mattel

 

Bardzo popularną, klasyczną grą planszową jest Scrabble. W naszym zestawieniu prezentujemy najchętniej kupowaną, oryginalną wersję tej planszówki – Mattel Scrabble Original.

Celem rozgrywki jest wymyślanie słów i układanie ich na planszy, w taki sposób, aby całość tworzyła krzyżówkę. Wyrazy układa się z płytek z literami o różnej wartości punktowej, wykorzystując jak najwięcej premiowanych pól. Wygrywa zawodnik, który za ułożone słowa zdobędzie najwięcej punktów. Planszówka wymaga skupienia. Z powodzeniem mogą w nią grać zarówno dzieci, jak i dorośli.

Zestaw składa się z 4 podstawek, 100 płytek z literami, bawełnianego woreczka na literki, składanej planszy oraz instrukcji. Gra przeznaczona jest dla maksymalnie 4 graczy, a jedna rozgrywka trwa około 90 minut. Całość jest w przyjemnych dla oka kolorach.

Opinie o grach planszowych dla dorosłych tego producenta są pozytywne. Również Scrabble zyskał uznanie ze względu na swoją uniwersalność oraz walory edukacyjne.

Mattel Scrabble Original to gra planszowa przeznaczona dla 2 do 4 graczy. W zestawie znajduje się m.in.: plansza, 4 stojaki i 100 płytek z literami.

 

Zalety

Polska wersja językowa: Planszówka jest dostępna w polskiej wersji językowej, co oznacza, że zawiera ona takie litery, jak ą, ć, ż, ź, ę, ł, ń, ś i ó. W związku z tym w trakcie gry możemy wymyślać przeróżne słowa (nic nas nie ogranicza).

Proste zasady: Sporo konsumentów podkreśla, że zasady gry są niezwykle proste, dlatego w Scrabble można grać także z dziećmi.

Bawełniany woreczek: Do kompletu dołączono bawełniany woreczek na płytki z literkami. W rezultacie nie musimy się obawiać o to, że się one pogubią. Płytki będą przechowywane w jednym miejscu i nie rozsypią się w trakcie przenoszenia całego opakowania.

Bawi i uczy: Prezentowana gra nie tylko dostarcza rozrywki, ale też zmusza do myślenia. Zdaniem Internautów jest to ogromny atut.

 

Wady

Płytki: Konsumenci wskazują, że z uwagi na to, że plansza jest śliska płytki z literkami się przesuwają, co może nieco zaburzać grę.

 

 

 

 

3. Talisman Magia i Miecz Gra Planszowa

 

W naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć produktu Talisman: Magia i Miecz. Jest to gra przygodowa, w której wcielamy się w rolę jednego z jedenastu bohaterów, którzy władają magią lub mieczem.

Celem rozgrywki jest zdobycie Korony Władzy, do której wiedzie droga pełna pułapek, magii i potworów. Wędrując po planszy każdy zawodnik zdobywa doświadczenie, rozwija umiejętności swojej postaci oraz odnajduje lub kupuje przedmioty.

Gra przeznaczona jest dla 2 do 6 graczy w wieku powyżej 12 lat. Jedna rozgrywka trwa od około 120 do 180 minut. Pudełko zawiera planszę, instrukcję, karty, sześciościenne kości i żetony. Wszystkie zasady są bardzo dokładnie opisane, a wykonanie kart i planszy atrakcyjne.

Konsumenci twierdzą, że grę można zakupić, jako prezent zarówno dla dzieci w wieku szkolnym, młodzieży, jak również dla starszych osób. Planszówka jest bardzo wciągająca, dobrze wykonana, pobudza do myślenia i zapewnia fantastyczną rozrywkę dla całej rodziny.

Gra planszowa Talisman: Magia i Miecz przeznaczona jest dla 2 do 6 graczy. Szacowany czas rozgrywki wynosi od 60 do 120 minut.

 

Zalety

Jakość wykonania: Należy wspomnieć o tym, że jakość wykonania produktu jest bardzo dobra. Figurki ładnie się prezentują – istotną zaletą jest to, że można je samodzielnie pomalować. Karty nie wyginają się i nawet po wielu rozgrywkach prezentują się nienagannie.

Rozbudowane postaci: Jak wskazują Internauci, karty postaci są rozbudowane, a przez to bardzo ciekawe.

Sporo dodatków: W sklepach można znaleźć wiele ciekawych dodatków do Talisman: Magia i Miecz, które pozwalają znacznie rozbudować grę. Z pewnością spodoba się to osobom, które lubią długie, skomplikowane rozgrywki.

 

Wady

Skomplikowane zasady: W opiniach Internautów pojawia się informacja, że na początku zasady gry wydają się bardzo skomplikowane. Z czasem jednak rozgrywka staje się prawdziwą przyjemnością.

 

 

 

 

4. Trefl Gra towarzyska Ego 01298

 

Trefl Ego to dobra i tania gra planszowa dla dorosłych, która polega na odpowiadaniu na nietypowe pytania na temat charakteru, osobowości i poglądów współgraczy.

Gra składa się z kart zawierających pytania, do których dopasowane są odpowiedzi. Każdy zawodnik wybiera jedną kartę i czyta na głos pytanie dotyczące jego osoby. Następnie wybiera on odpowiedź nie zdradzając jej pozostałym. Zadaniem innych uczestników jest obstawienie, który z proponowanych wariantów mógł wybrać.

Pudełko zawiera 220 dwustronnych kart z pytaniami, żetony odpowiedzi, rozkładaną planszę oraz instrukcję. Gra przeznaczona jest dla osób w wieku powyżej 14 lat. Pozwala ona na lepsze poznanie swoich przyjaciół oraz odkrywanie tajemnic, o których do tej pory nie miało się pojęcia.

Osoby, które zakupiły grę Trefl Ego zgodnie twierdzą, że jest ona doskonałym sposobem na rozbawienie towarzystwa podczas imprezy. Jej zaletą jest również solidne wykonanie, atrakcyjna cena i bardzo łatwe reguły.

Trefl Ego to dobra gra planszowa dla dorosłych do 50 zł. Produkt jest przeznaczony dla 2 do 6 graczy. W puli znajduje się ponad 400 pytań.

 

Zalety

Proste zasady: Z racji tego, że planszówka ma bardzo proste zasady idealnie sprawdza się podczas imprez. Nie trzeba poświęcać dużo czasu na to, aby wyjaśnić, w jaki sposób należy grać.

Wykonanie: Dołączone do zestawu karty są solidnie wykonane, dlatego nie musimy się martwić o to, że szybko się zniszczą.

Przedział wiekowy: Prezentowana planszówka bez wątpienia będzie odpowiednia zarówno dla młodzieży, jak i dojrzałych osób. To czyni ją uniwersalną.

 

Wady

Pytania: Niektórzy Internauci twierdzą, że większość pytań w puli jest mało ciekawych, przez co rozgrywka może okazać się nudna dla osób, które dobrze się znają.

Wielkość: Część osób twierdzi, że znajdujące się w pudełku akcesoria zmieściłyby się w znacznie mniejszym opakowaniu.

 

 

 

 

5. Monopoly Gra o Tron Edycja Kolekcjonerska

 

Wszystkich miłośników książki oraz serialu „Gra o tron” z pewnością zainteresuje nasza propozycja. Jest to jedna z wersji popularnej gry Monopoly, która przenosi nas do fikcyjnego świata Westeros.

Zasady gry są bardzo proste. Naszym zadaniem jest pokonanie planszy od pola Start do pola Meta przy jednoczesnym kupowaniu i sprzedawaniu po drodze nieruchomości znajdujących się na polach, na których zawodnik stoi. Jeżeli gracz posiada kartę własności nieruchomości to inny zawodnik, stając na tym polu, musi uiścić należny czynsz.

Gra jest spersonalizowana pod kątem fanów „Gry o tron”. Nieruchomości stanowią zamki i miasta, takie jak Winterfell czy Królewska Przystań. Z kolei na kartach do gry znajdują się cytaty z książki, a pionki przypominają różne przedmioty i postacie z nią związane, np. smocze jajo czy wilkor.

Planszówka przeznaczona jest dla 2 do 6 osób, które ukończyły 18 lat. Jedna rozgrywka trwa około 60 minut. Całość jest starannie wydana i stanowi ciekawy gadżet kolekcjonerski. Konsumenci doceniają produkt przede wszystkim za jego oryginalność.

Gra planszowa Monopoly Gra o Tron jest zamknięta w opakowaniu o wymiarach: 6 cm x 40 cm x 27 cm. Ilość graczy wynosi od 2 do 6.

 

Zalety

Pionki: Jakość wykonania pionków jest bardzo dobra, czego potwierdzeniem są pozytywne opinie Internautów. W zestawie można znaleźć m.in. smocze jajo, kruka czy wilkora. Z pewnością produkt przypadnie do gustu fanom serialu Gra o tron.

Ciekawe urozmaicenie: Spore grono osób podkreśla, że prezentowana gra jest świetnym urozmaiceniem, jeśli chodzi o uwielbiane przez wielu Monopoly.

 

Wady

Banknoty: Pewna grupa konsumentów twierdzi, że jakość wykonania banknotów nie jest najlepsza. Papier łatwo się mnie i rwie. Niekiedy zdarza się, że trzeba podklejać banknoty, aby móc z nich nadal korzystać.

Opisy: Internauci zaznaczają, że niektóre karty nie mają czytelnego opisu, co może nieco skomplikować grę.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę planszową dla dorosłych kupić?

 

Każdy z nas pragnie czasami odreagować po ciężkim tygodniu na uczelni czy wyczerpującej pracy. W tym celu szukamy sobie różnego rodzaju rozrywek. Jedną z tych, które pozwalają na chwilę zapomnieć o otaczającym nas świecie, są z pewnością gry planszowe. Dla osób planujących rozpocząć swoją przygodę z planszówkami, jak i fanów chcących nabyć nowy egzemplarz przygotowaliśmy krótki poradnik wskazujący na najważniejsze cechy produktów dostępnych na rynku.

Rodzaje gier planszowych

Z roku na rok producenci oferują coraz więcej typów gier dopasowując się tym samym do zmieniających się potrzeb użytkowników. Z tej przyczyny ciężko powiedzieć, jaka gra planszowa dla dorosłych jest najlepsza. Przy wyborze proponujemy zwrócić uwagę na rodzaj kupowanego produktu.

Coraz większą popularnością cieszą się te z gier, które odbiegają od klasycznego typu planszówek — rzuć kostką i przesuń się o odpowiednią liczbę oczek. Użytkownicy bardzo chętnie sięgają po ich fabularne odpowiedniki. Dzięki nim możesz zostać wciągnięty w sam środek opowieści, a rozgrywka pozwoli Ci się poczuć, jakbyś był w zupełnie innym miejscu. Gier fabularnych jest wiele i wśród nich można wyróżnić rozmaite typy. Niektóre z nich opierają się na realiach ze znanych książek czy filmó dając możliwość wcielenia się w jednego z bohaterów lub stoczenia bitwy na jednej z ziem. Inne dotyczą historycznych czasów lub wydarzeń, a kolejne mogą przenieść Cię do całkiem nowego świata, którego podstawy tworzyć będziesz samodzielnie.

Starsi konsumenci często sięgają po produkty nie tylko pozwalające na rozluźnienie się po ciężkim dniu, ale także rozwijające umysł i zdolność logicznego myślenia. Gry edukacyjne często skupiają się na pewnej dziedzinie, z której zakresu użytkownicy zadają sobie pytania i próbują znaleźć prawidłowe odpowiedzi. Dzięki nim można wyćwiczyć sobie pamięć, poszerzyć posiadaną wiedzę, a także dowiedzieć się wielu nowych, ciekawych rzeczy.

Gry strategiczne dają między innymi możliwość stoczenia wielkich bitew za pośrednictwem niewielkich rozmiarów planszy do gry. Spowodują, że poczujesz się, jak jeden z uczestników będąc zmuszonym przewidzieć ruchy przeciwników oraz zadbać o siebie i swoich kompanów. Najpopularniejsze z nich to gry RPG – role playing games, gdzie każdy z graczy ma do odegrania własną rolę, oraz wojenne pozwalające się przenieść do czasów bitew sprzed lat.

Na rynku można spotkać wiele planszówek typowo rozrywkowych. Te obejmują także klasyczne gry, gdzie wszystko w określony sposób dąży do przewidzianego wcześniej końca. Służą one typowo odprężeniu się, nie wymagają intensywnego myślenia i pozwalają na przyjemne, bezstresowe spędzenie wolnego czasu.

Najlepsza gra planszowa dla dorosłych będzie łączyć w sobie cechy różnych rodzajów gier dając tym samym szeroki wybór, gdy chodzi o rozrywkę. Poza tym wiele osób podkreśla, że produkt tego typu należy dobierać przy uwzględnieniu swoich zainteresowań.

 

Jaką grę planszową dla dorosłych wybrać?

Rodzaj wybieranej gry to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę przy jej zakupie. Każdy potencjalny nabywca powinien mieć na względzie także planowane przeznaczenie produktu. W tym przypadku liczy się głównie liczebność osób, które miałyby wziąć udział w zabawie. Niektóre z gier dedykowane są jedynie małym grupom i dobrze nadają się na romantyczne spotkanie we dwoje czy wieczór z przyjacielem. Inne są przeznaczone do gry w kilka osób, a pozostałe od kilku do nawet kilkunastu, co powoduje, że przy zbyt małej ilości graczy zabawa nie ma większego sensu.

Wykonanie

W naszym poradniku nie może zabraknąć miejsca na opis cechy, na którą użytkownicy zazwyczaj nie zwracają uwagi przy dokonywaniu zakupu odpowiedniej dla siebie planszówki. Chodzi tu o wykonanie jej poszczególnych elementów — w tym ich wielkość, odporność na zniszczenia czy jakość użytych materiałów. Większości osobom może się wydawać, że to właściwie nie ma znaczenia – jest plansza, są inne gadżety — można swobodnie przejść do użytkowania. Jednak niekoniecznie tak to wygląda.

Bardzo ważne jest to, jak wykonana została plansza do gry. Nie powinna stanowić kawałka cienkiego i podatnego na przedarcia papieru. Najlepiej, kiedy jest to solidna, nieco grubsza powierzchnia odpowiednio zabezpieczona przed otarciami i utratą kolorów. Jeśli została choć częściowo wykonana z papieru, dobrze, gdy pokrywa ją wzmacniający materiał lub powłoka. Mało wytrzymałe plansze można laminować, jednak nie zawsze się to opłaca.

Inne elementy planszówki nie powinny być przesadnie małe. Im mniejszy rozmiar, tym większe ryzyko ich zgubienia, a co za tym idzie — nieprzydatności posiadanego produktu do grania.

 

Cena

Zasadniczą wadą przeważającej części planszówek są wysokie koszty, jakie trzeba ponieść przy ich zakupie. Nikt nie chce wykosztować się na coś, czego nie jest pewien i w co wcześniej nie zdarzyło mu się grać. Dlatego przy wyborze modelu dla siebie powinieneś spojrzeć na cenę. Jeśli dany produkt to dla Ciebie zupełna nowość przemyśl poważnie swój wybór zanim skierujesz się do kasy. Staraj się stawiać na gry planszowe dla dorosłych w dobrych cenach. W taki sposób, nawet jeśli za pierwszym razem nie uda Ci się trafić w coś naprawdę wciągającego nie będziesz żałować, że po to sięgnąłeś. Ceny takich produktów zaczynają się już od kilku złotych i mogą sięgać nawet kilkuset.

 

 

Czy warto grać w gry planszowe?

 

Jeśli lubisz grać w gry planszowe, to warto w nie zainwestować, gdyż jest to rozrywka, która wymaga interakcji międzyludzkich i potrafi uatrakcyjnić niejeden wieczór. W dobie telewizji i Internetu jest to swego rodzaju odskoczni dla naszych szarych komórek. Istnieje bardzo dużo rodzajów planszówek, a mnogość ich tematyki sprawia, że mogą w nie grać ludzie w każdym wieku. Jeżeli szukasz odpowiedzi na pytanie, jakie gry planszowe są polecane przez Internautów, pewnie ciekawy jesteś również, czy warto grać w tego typu gry.

Dlaczego warto grać w gry planszowe?

We współczesnym świecie nowoczesna technologia stała się zagrożeniem dla relacji rodzinnych. Dlatego, jeżeli rodzice chcą dbać o rozwój swoich dzieci, powinni jak najczęściej sięgać po gry planszowe – zapewnią one dobrą zabawę, a także umożliwią wczuć się w nieznane dotąd role. Współzawodnictwo uczy dążenia do celu oraz wszczepia uczciwość, która jest jakże ważna w naszym życiu codziennym. Logiczne myślenie zmusza do główkowania i poszukiwania najlepszych rozwiązań, a gry planszowe świetnie ją rozwijają. W ten sposób bawiąc się, można przyswoić podstawy matematyki i ekonomii, szacowania zysków, zasad inwestowania czy negocjacji.

Przy okazji kształtują się umiejętności myślenia o kilka kroków w przód, a także obierania najlepszych strategii w celu pokonania przeciwnika. Rodzaj gry oraz jej klimat mocno wpływa na wyobraźnię, poprzez doskonale, wykonane grafiki, opisy. Karty czy plastikowe zwykłe figurki sprawiają, że mamy wrażenie jakbyśmy byli częścią innego świata. Kolejną zaletą jest zdrowa rywalizacja uczestników danej gry, uczymy się przegrywać, co automatycznie sprawia, że powinniśmy wyciągnąć odpowiednie wnioski na przyszłość oraz szacunek wobec przeciwników, gdy zostawimy ich pokonanych na polu.

 

Jakie rodzaje gier planszowych wybrać?

Duże grono osób mówiąc o grach planszowych, ma na myśli Chińczyka czy Monopol. Prawda jest natomiast taka, że przez kilkanaście ostatnich lat, taki rodzaj hobby przeszedł ogromną rewolucję. Oczywiście wymienione tytuły nadal cieszą się popularnością, jednakże nowoczesne gry planszowe to cała gama przeróżnych produktów przeznaczonych dla dzieci, oraz gry strategiczne i wojenne przeznaczone dla dorosłych. Poniższe informacje pozwolą zgłębić wiedzę na temat rodzaju gier planszowych, co pozwoli zdecydować, które z nich najbardziej przypadną konsumentowi do gustu.

Eurogry zwane też grami w stylu niemieckim. Ten typ planszówek charakteryzuje się tym, że sam temat jest drugorzędny, natomiast osią przewodnią jest mechanika połączona z prostymi zadaniami. Z kolei Ameritrashe to gry, gdzie główną rolę stanowi temat, różni bohaterowie, a reguły mają wiele wyjątków i szczególnych sytuacji. Wyróżniamy również Hybrydy, które są połączeniem jednych i drugich. Jednak spora część graczy woli oznaczać planszówki raczej według ich przeznaczenia niż poprzez wyżej wymieniony podział. Gry dla dzieci gdzie przewija się element edukacyjny, charakteryzują się prostymi zasadami.

Kolejnym rodzajem są gry rodzinne, czyli uniwersalne planszówki. Ich zdaniem jest bawić jak największe grono użytkowników. Wyróżnić można też gry typowo imprezowe, których celem jest świetna zabawa. Konsumenci wymieniają również gry ekonomiczne, gdzie tematem przewodnim jest przede wszystkim zarządzanie zasobami czy też handel, wykorzystanie dóbr lub rozwijanie produkcji. Ostatnimi kategoriami są gry kooperacyjne, gdzie wszyscy dążą do jednego celu. Ostatni rodzaj to gry typowo wojenne i bitewne, które znajdują się tak naprawdę na obrzeżach gier planszowych.

 

Czy warto kupić grę?

Gry planszowe wcześniej trochę zapomniane, obecnie znów wracają do łask i cieszą się coraz większą popularnością. Są dobrą formą do spędzania wolnego czasu i alternatywą dla oglądania telewizji czy komputera. Pisząc krótko, warto grać w gry planszowe gdyż jest, to bardzo dobry sposób rozrywki, a ponadto nie narzuca nam żadnych ograniczeń wiekowych. Jest to też sposób na nabycie poprzez zabawę takich umiejętności jak: współzawodnictwo, logiczne myślenie, przewidywanie, wyobraźnię i tym podobne. Jednak mimo bardzo wielu pozytywnych aspektów gry planszowe nie są dla wszystkich. Dlatego, jeśli nie spróbujemy dobrej planszówki, to nie dowiemy się, czy taka rozrywka jest dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ