Ranking 11 najlepszych gier planszowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 12.07.24

 

Gra planszowa – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Phalanx Scythe to bardzo popularna gra planszowa, dlatego uplasowała się na szczycie naszego zestawienia. Jest ona polecana dla dorosłych. W rozgrywce może wziąć udział maksymalnie 5 graczy, każdy z nich wciela się w przywódcę jednego z krajów Europy Wschodniej. Głównym zadaniem jest odkrywanie oraz podbijanie nowych terytoriów, powiększanie armii, gromadzenie surowców oraz wzbogacanie się. To gra strategiczna. Przewidywany czas rozgrywki wynosi ok. 120 minut, choć może się nieco przedłużyć. Z kolei Rebel Splendor to bardzo dobra propozycja dla par, które chcą ciekawie spędzić wolne popołudnie. Gracze mają okazję wcielić się w renesansowych kupców kamieni szlachetnych. Co ważne, do rozgrywki można zaangażować dzieci.


11 najlepszych gier planszowych. Opinie w 2023 roku

 

Poniższy ranking gier planszowych składa się z ciekawych pozycji, które dostarczają mnóstwo rozrywki i śmiechu. Dowiedzieliśmy się, którymi tytułami planszówek warto się zainteresować.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gra jest odpowiednia dla dorosłych, jak również nastolatków. W rozgrywce może wziąć udział cała rodzina, bo maksymalna liczba graczy to 5. Zasady są proste, a zabawa może potrwać nawet kilka godzin, nikt nie powinien narzekać na nudę.

Wady

Niektórym osobom nie odpowiada to, że bardzo dużo czasu trzeba poświęcić na ustalenie swojej strategii. Należy dobrze przemyśleć każdy ruch, a to niekiedy irytuje pozostałych graczy czekających na swoją kolejkę.

Podsumowanie

W zestawie znajdziemy dobrze opracowaną planszę, a także karty, figurki, znaczniki i monety (mniejsze elementy można przechowywać w dołączonym woreczku). To gra strategiczna, która rozwija umiejętność logicznego myślenia. Gracze wcielają się w przywódców wybranego narodu Europy Wschodniej.

Drugi wybór

Zalety

Zasady nie są skomplikowane, dlatego gracze z pewnością szybko je zrozumieją. W grze mogą wziąć udział minimum dwie osoby, dlatego jest polecana dla par. Plansza, jak i dołączone karty, zostały starannie wykonane oraz dopracowane.

Wady

Wykonane z cienkiej tektury pudełko nie jest dostatecznie solidne. Podczas wyjmowania i chowania do środka planszy oraz wszystkich akcesoriów trzeba być ostrożnym, aby przypadkowo go nie zniszczyć.

Podsumowanie

Gra pozwala przenieść się do epoki renesansu i stać się kupcem kamieni szlachetnych. Głównym celem jest pozyskiwanie kopalni, organizowanie transportu i sprzedaży, aby wciąż się wzbogacać. Jedna runda trwa średnio ok. 30 minut, a zalecana liczba graczy to minimum 2, maksymalnie 4 osoby.

Rozważ też

Zalety

W czasie gry nie tylko dobrze się bawimy, ale też rozwijamy logiczne myślenie oraz umiejętność planowania strategii. W rozgrywce mogą wziąć udział wszyscy członkowie rodziny, również dzieci (powyżej 10. roku życia).

Wady

Pionki zostały wykonane z tworzywa sztucznego. Wielu graczy zauważyło, że przez to niezbyt stabilnie stoją na planszy. Według nich pionki powinny być drewniane i nieco cięższe, wtedy byłyby stabilniejsze.

Podsumowanie

Celem rozgrywki jest założenie osady na wyspie Catan i rozwijanie jej, aby stała się dobrze prosperującym miastem. Z czasem konieczne staje się prowadzenie walk między graczami o terytorium, władzę i surowce, co może być ekscytujące. Jedna runda trwa średnio 75 minut.

 

Gry planszowe dla dorosłych

 

1. Scythe strategiczna gra planszowa Phalanx

 

Bardzo rozbudowaną grą planszową jest Phalanx Scythe, której akcja rozgrywa się w 1920 roku w Europie. Zabawa jest strategiczna. Maksymalnie 5 graczy rozwija swój teren, bogaci się, zdobywa kolejne obszary oraz zwiększa swoje wojsko, a wygranym jest osoba z największą ilością monet.

Gry planszowe dla dorosłych są bardzo rozbudowane i mogą być nieco skomplikowane dla dzieci, tak też jest z Phalanx Scythe. W zestawie znajduje się wiele znaczników, żetonów, a także plansz umożliwiających rozwój postaci. Niewielkie elementy można przechowywać w dołączonym woreczku. Pojedyncza tura może trwać ok. 2, a nawet 4 godzin. Grafika i wykonanie produktu jest na wysokim poziomie – poszczególne elementy są wykonane z dużą dokładnością.

Zabawę można rozgrywać podczas spotkania ze znajomymi lub z rodziną. Kupujący są zadowoleni z zabawy, ponieważ przyjemnie się w nią gra i jest bardzo wciągająca. Wiele osób docenia grafikę, która dodaje klimatu całej zabawie.

 

 

 

 

Gry planszowe dla dwojga

 

2. Splendor gra karciana rodzinna edycja polska Rebel

 

Rebel Splendor to gra, w której należy poszukiwać i zbierać kolejne karty, które stanowią wyposażenie bohatera. Ekwipunek świadczy o rozwoju postaci i zwiększa jej możliwości. Zaczynając zabawę stajemy się kupcem, którego zadaniem jest prowadzenie biznesu poprzez pozyskiwanie kopalni, transport oraz sprzedaż, zwiększając w ten sposób prestiż. Po osiągnięciu określonego poziomu osoba, z największą ilością punktów wygrywa.

Gry planszowe dla dwojga umilają długie wieczory i zbliżają do siebie grających. W opisywaną zabawę mogą grać minimalnie dwie osoby, a maksymalnie 4. Produkt jest odpowiedni dla dzieci od 3. roku życia. Jedna runda trwa ok. 30 minut.

Test gier planszowych potwierdza, że Rebel Splendor jest pięknie wykonana z dbałością o detale. W zestawie znajduje się 90 kart o wymiarach 6 cm x 6 cm oraz 9 cm x 6,5 cm. Dodatkowymi elementami są także znaczniki, których jest 40. Kupujący są zadowoleni, że zabawa ma proste zasady, a jedna rozgrywka nie zajmuje zbyt wiele czasu.

 

 

 

 

Gry planszowe rodzinne

 

3. Fantasy Flight Games Galakta Catan

 

Ciekawą pozycją jest Fantasy Flight Games Galakta Catan, która polega na prowadzeniu kolonii na wyspie Catan i rozwijaniu jej, korzystaniu z zasobów i tworzeniu miast. Zabawa bardzo dobrze rozwija logiczne myślenie, umiejętności planowania i interakcje między graczami. Zabawa wymaga wymyślenia taktyki, a losowanie kostką dodaje element zaskoczenia i zmienności, dlatego każda runda wygląda inaczej.

Rodzinne gry planszowe łączą pokolenia i umożliwiają zacieśniać więzi między młodszymi a starszymi członkami rodziny. Zabawa Galakta Catan jest odpowiednia dla dzieci od 10. roku życia i mogą się nią bawić całe rodziny. Planszówka zapewnia wyrównane szanse dzieciom i dorosłym. Ta dobra gra planszowa jest odpowiednia dla 3-4 graczy, a jedna rozgrywka trwa ok. 75 minut.

Pionki i żetony są wykonane z tworzywa sztucznego. W zestawie są także karty surowców, rozwoju i pomocy. Kupujący są zadowoleni z zabawki, ponieważ nie nudzi się szybko, jest wciągająca, i dość łatwo można nauczyć się zasad.

 

 

 

 

Gry planszowe strategiczne

 

4. Gra Planszowa Wsiąść Do Pociągu Azja Rebel Europa

 

Warto zainteresować się pozycją Rebel Wsiąść do Pociągu: Europa, którą wyróżnia wyjątkowa fabuła. Gra jest osadzona w 1900 roku, a plansza pokazuje mapę Europy. W zestawie znajduje się 240 figurek wagonów, a każdy gracz na początek otrzymuje ich 45. Gracze mają także stację kolejową oraz znacznik punktacji. Zabawa polega na rozwijaniu stacji, tworzeniu najdłuższej trasy, realizowaniu biletów i zajmowaniu tras.

Strategiczne gry planszowe usprawniają logiczne myślenie, analizę i umiejętność tworzenia właściwej taktyki. Ta planszówka nie jest zbyt trudna, więc szybko się można nauczyć zasad.

Tura może trwać nawet 90 minut, w zależności od ustawień kart i rozwoju sytuacji. Zabawa jest odpowiednia nawet dla 5 osób. Opinie o grach planszowych producenta Rebel są bardzo pozytywne. Gracze doceniają je za bardzo dobrą jakość grafiki i wytrzymałe elementy zestawów. Opisywana pozycja zyskała wielu zwolenników, ponieważ jest atrakcyjna i solidnie wykonana, a sama rozgrywka zapewnia mnóstwo emocji i śmiechu.

 

 

 

 

Gry planszowe dla par

 

5. Gra Planszowa Trefl Speed Dating 

 

Zastanawiasz się, jakie są dobre gry planszowe dla par? Polecamy Trefl Speed Dating, czyli zabawę polegającą na randkowaniu. Kilka par czy zainteresowanych sobą osób może się nawzajem uwodzić. Tematyka zahacza nieco o intymne sfery życia oraz związku.

Postać ma wyróżniać się specjalnymi cechami charakteru i należy ją zaprezentować w wyjątkowy sposób. Nasz randkowicz szuka drugiej połówki wśród innych. Każdy gracz swoim bohaterem stara się uwieść pozostałych i tak wchodzi się między sobą w interakcje. Podczas zabawy wiele się rozmawia i improwizuje, co zapewnia dużą dawkę śmiechu.

Ta dobra i tania gra planszowa jest przeznaczona dla 3 – 6 graczy. Zabawę stworzono dla dorosłych osób i jest odpowiednia na wieczór z planszówkami czy imprezę. Jedna rozgrywka trwa ok. 30 minut. W zestawie znajduje się 181 kart męskich i tyle samo kobiecych, a ponadto 30 kart punktów. Kupujący są zadowoleni, że zabawa jest oryginalna, za każdym razem tworzy się nowe scenariusze, a pomysły na kartach są ciekawe.

 

 

 

 

Gry planszowe towarzyskie

 

6. Mattel Scrabble Original Y9616

 

Zabawa Mattel Scrabble Original rozwija zasób słownictwa i uczy kreatywności. Z kilku kostek należy układać słowa poprawne gramatycznie, które pasują do liter już znajdujących się na planszy. Ułożenie skomplikowanych słów w odpowiednich miejscach pozwala na zdobycie dużej ilości punktów. Na koniec osoba, która zdobyła największą ich ilość, wygrywa.

Towarzyskie gry planszowe marki Mattel pozwalają cieszyć się świetną zabawą przez wiele wieczorów. Opisywana gra umożliwia spędzanie razem czasu i lepsze poznanie się. Jedna gra trwa nawet 90 minut, szczególnie kiedy gracze zastanawiają się długo, jakie słowo ułożyć.

Zabawa jest odpowiednia dla 2 – 4 osób. Gry planszowe dla dwojga są dobrym pomysłem na wspólne spędzenie czasu. W opakowaniu znajduje się 98 płytek z literkami, które są wykonane z wytrzymałego tworzywa sztucznego. W zestawie są także 4 podstawki na literki oraz woreczek do przechowywania. Plansza jest składana i wykonana z solidnego kartonu. Grający cenią ten komplet za dobre wykonanie elementów, a samą zabawę za to, że rozwija i dostarcza mnóstwo radości.

 

 

 

 

Gry planszowe na impreze

 

7. Hasbro Taboo A4626

 

Gry planszowe na imprezę mają na celu ułatwić poznanie wszystkich uczestników, zintegrować ich i zapewnić świetną zabawę – taką rozrywkę zapewnia Hasbro Taboo A4626. Gra polega na odgadywaniu haseł, ale nie można przy tym używać zakazanych słów. Dwie drużyny działają przeciwko sobie i nawzajem pilnują, co mówią przeciwnicy.

Zabawa jest odpowiednia dla osób już od 13 roku życia, ale często kojarzy ze spotkaniami i imprezami studentów. Gry planszowe dla dorosłych są skomplikowane i wymagają często dużej wiedzy. Taboo ma dodatkowo element losowości, ponieważ konkretne hasło wybiera się z pomocą kostki. Gra się na czas, dlatego wymagany jest bardzo szybki refleks oraz analityczne myślenie, aby dobrze kojarzyć różne elementy. Klepsydra określa, ile czasu zostało danej drużynie do końca rundy.

Ten ranking gier planszowych został stworzony na podstawie ocen konsumentów, którzy o Taboo wypowiadają się bardzo dobrze. Kupujący doceniają tę grę za dużą ilość kart z hasłami i wzbogacanie słownictwa.

 

 

 

 

Gry planszowe RPG

 

8. Descent Wędrówki w mroku Gra Planszowa

 

Zastanawiasz się, jakie gry planszowe RPG są warte uwagi? W naszym zestawieniu polecamy Descent: Wędrówki w Mroku, czyli opowieść o grupie wybranych, którzy muszą uratować świat od władcy, chcącego go przejąć. Rozgrywka odbywa się w podziemiach, które są bardzo klimatyczne i niebezpieczne.

Ciekawe gry planszowe marki Descent wciągają uczestników w długą zabawę i umożliwiają wspólne tworzenie kreatywnego świata. Rozrywka może trwać przynajmniej 75 minut, a niektórzy bawią się przez kilka godzin. W rozgrywce może brać udział od 2 do 5 graczy. Opowieść toczy się na podstawie Księgi Przygód, w efekcie czego wiadomo, jakie przygody napotykają śmiałkowie.

W zestawie znajduje się wiele elementów w tym między innymi żetony, karty, figurki, a także specjalne kości. Zasady rozgrywki są logiczne i łatwe do zrozumienia. Kupujący są zadowoleni, że gra jest dynamiczna i ma ciekawą fabułę. Grający doceniają także dokładnie wykonane figurki oraz interesujące zadania do wykonania.

 

 

 

 

9. Gra planszowa Trefl Kolejka 01228

 

Kolejka to polska gra planszowa wymyślona przez firmę TREFL. Pokazuje ona realia życia w latach 80. Dorośli mogą podchodzić do gry sceptycznie, gdyż żyli oni w latach PRL-u i nie zawsze są chętni do rozpamiętywania tych czasów. Jednak dla dzieci i młodzieży może to być ważna lekcja historii w formie zabawy.

Gra przeznaczona jest dla dzieci od 12 roku życia. Natomiast przeznaczona jest dla 2 do 5 graczy. Na początku gry każdy zawodnik otrzymuje listę zakupów, które musi nabyć. Cel osiągnie dzięki umiejętnemu rozstawieniu członków rodziny, również rozdzielnych na początku gry.

Dodatkowo ułatwić, lub utrudnić dojście do celu mogą nam karty kolejki, karty dostaw czy karty pomocy gracza. Jest to najlepsza gra planszowa dla osób, które poszukują połączenia rozrywki z historią i planowaniem strategicznym.

Konsumenci donoszą, że gra doskonale nadaje się zarówno na długie zimowe wieczory w gronie rodzinnym, jak i na domówkę. Dodatkowo użytkownicy wskazują jako zalety jakość wykonania, fabułę i wysoką grywalność.

Gra Kolejka złożona jest z 2 kart planszowych, różnego rodzaju kart i pionków. W zabawie może brać udział od 2 do 5 graczy w wieku od 8 lat.

 

Zalety

Nauka historii: Gra oparta została na tematyce lat 80. Z tego względu młodzi gracze mają okazję poznać realia, w jakich wychowywali się ich rodzice lub dziadkowie. Jest to również dobra okazja do wspomnień i przytaczania opowieści z przeszłych lat.

Numeracja kart: Dzięki temu, że karty są ponumerowane, gra odbywa się chronologicznie i wprowadzenie przypadkowego chaosu jest wręcz niemożliwe. Poza tym dość łatwo jest sprawdzić, czy nie zgubiliśmy żadnego elementu gry.

Dodatkowe karty: W sklepach znajdziemy dodatkową wersję gry, która zwiększa ilość graczy. Poza tym urozmaica pierwszą część i daje szerokie możliwości w kwestii niektórych działań.

 

Wady

Kolorystyka: Kolorystyka Kolejki utrzymana jest w klimacie lat 80. To oznacza, że na planszy przeważają brązy i szarości, co może nieco zniechęcić młodszych graczy do zabawy.

 

 

 

 

10. Gra planszowa Trefl 5 Sekund 01778

 

Następna nasza propozycja to 5 Sekund. Gra również stworzona przez firmę TREFL. Producent podaje, że jest to gra familijna, w której mogą brać udział osoby od 8 roku życia. Gra przeznaczona jest dla 3 do 6 graczy. Jednak zarówno dzieci, jak i młodzież czy dorośli będą mieli frajdę z rozgrywki 5 Sekund.

Ta gra planszowa polega na udzieleniu 3 poprawnych odpowiedzi na zadane pytanie w ciągu 5 sekund. Wydaje się to być prostym zadaniem, jednak presja czasu powoduje, że gracz traci pewność siebie i zaczynają mu się plątać myśli. Poprawność odpowiedzi oceniają inni zawodnicy.

Gdy udzieliło się poprawnych odpowiedzi, przesuwamy pionek po planszy. Wygrywa ten, kto najszybciej dotrze do mety. Gra jest bardzo dynamiczna i na pewno wywoła wiele śmiechu i podekscytowania wśród wszystkich graczy.

W swoich opiniach osoby, które zakupiły tę grę, chwalą ją za dynamikę i fabułę. Wskazują, że gra jest idealna na spotkania w gronie przyjaciół, lub na imprezę.

5 Sekund to gra planszowa przeznaczona dla minimum 3 graczy. Zestaw składa się z planszy, pionków oraz czasomierza. W zabawie mogą brać udział osoby od 8 roku życia.

 

Zalety

Presja czasu: Użytkownicy odpowiadają na poszczególne pytania w ciągu 5 sekund. Presja czasu zaostrza zasady gry i motywuje graczy do szybkiego kojarzenia faktów.

Czasomierz: Niezbędnym elementem zestawu jest czasomierz, który z powodzeniem możemy wykorzystać w innych prostych zabawach z dziećmi np. w zawodach w staniu na jednej nodze.

Pytania: Producent wyposażył 5 Sekund w 372 karty z pytaniami po jednej i po 2 stronie. Zmniejsza to ryzyko, że gracz musi wykonywać 2 razy to samo zadanie.

 

Wady

Czytanie: Gra wymaga dobrej sprawności w czytaniu. Jest więc wyzwaniem dla młodszych dzieci lub osób nieznających dobrze języka polskiego.

Pytania: Część pytań jest trudna i wymaga sporej wiedzy z zakresu historii czy geografii.

 

 

 

 

11. Rebel Dobble gra towarzyska

 

Ostatnia w naszym zestawieniu jest gra Rebel Dobble. Jest to dosyć nietypowa gra planszowa. Przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia. Natomiast liczba uczestników nie została przez producenta określona. Jednak by móc zagrać potrzebnych jest minimum 2 zawodników.

Gra ta wymaga od swoich graczy refleksu oraz spostrzegawczości. Dlaczego? Otóż każdy uczestnik otrzymuje zestaw okrągłych kart gry, na których znajdują się różne symbole. Jego zadaniem jest dopasować przynajmniej jeden symbol z wybranej swojej karty, do tej położonej na stole.

Jeśli współzawodnik Cię ubiegnie to poszukiwania trzeba rozpoczynać na nowo. Znalazłszy pasujący symbol wykrzykujemy jego nazwę i swoją kartą zakrywamy tę znajdującą się na stole. Ten, kto pozbędzie się wszystkich kart gry jako pierwszy, wygrywa.

Jest to dobra i tania gra planszowa, śmiało więc możemy ją zabrać w podróż i na wakacje, gdyż pozbawiona jest małych, łatwych do zgubienia elementów. Rozgrywki, pomimo tego, że przebiegają bardzo szybko, są pełne emocji i śmiechu. Tę grę planszową polecają również użytkownicy, którzy przekazują, że jest bardzo wciągająca, a przy okazji ćwiczy spostrzegawczość graczy.

Dobble to dobra gra planszowa do 50 zł. Może brać w niej udział dowolna ilość osób, lecz nie powinno ich być mniej niż 2. Przeznaczona jest dla dzieci od 6 roku życia.

 

Zalety

Spostrzegawczość: Ze względu na malutkie obrazki dzieci muszą wykazać się doskonałą spostrzegawczością, aby w jak najkrótszym czasie znaleźć wspólne elementy na poszczególnych kartach.

Uniwersalność: Gra Dobble jest dobrym rozwiązaniem, jeśli w towarzystwie znajdują się osoby, które nie potrafią czytać lub nie znają języka polskiego. Nie wymaga bowiem znajomości liter, a jedynie kojarzenia i porównywania kształtów.

 

Wady

Jakość kart: Wielu konsumentów zaznacza, że karty zrobione zostały ze zbyt cienkiej tekturki, która szybko się przeciera i niszczy.

Małe obrazki: Naniesione na poszczególne karty obrazki są bardzo małe, co może stanowić problem np. dla osób niedowidzących.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę planszową kupić?

 

Zauważyłeś, że prawie cały swój wolny czas spędzasz przed telewizorem, komputerem lub ze smartfonem w dłoni i chcesz to zmienić? Ciekawą formą rozrywki jest granie w gry planszowe. Podpowiemy Ci, jak wybrać taką, która zapewni dużo radości nie tylko dzieciom, ale również dorosłym.

Jaka jest najlepsza gra planszowa?

W sklepach jest wiele gier planszowych, dlatego możemy wyróżnić ich kilka rodzajów:

edukacyjne – przeznaczone są przede wszystkim dla dzieci. Zasady takich gier są odpowiednio przygotowane i opisane, aby maluchy poprzez zabawę mogły nabywać nowe umiejętności i przyswajać wiedzę z różnych dziedzin. To może być duże ułatwienie podczas nauki matematyki, biologii, geografii czy języków obcych;

interaktywne – produkty te również poleca się najmłodszym graczom. Interaktywne są przeważnie dodatki dołączone do planszy, takie jak długopis czy kostka. Tego typu gry mają pozytywny wpływ na rozwój pociech;

towarzyskie – to odpowiednia propozycja dla osób chcących ciekawie spędzić czas z przyjaciółmi. Towarzyskie gry pozwalają lepiej poznać graczy, do rozgrywki można zaangażować dużą grupę osób. Wśród nich możemy też wyróżnić produkty dla par, których tematyka dotyczy głównie sfery intymnej;

strategiczne – to gry wymagające umiejętności logicznego myślenia, szybkiego kojarzenia faktów oraz planowania. W czasie rozgrywki można się zrelaksować, a do tego ćwiczyć umysł. Często zdarza się, że zasady gry są skomplikowane, dlatego jest to dobry wybór głównie dla nastolatków i dorosłych. Niemniej jednak rozgrywka może okazać się bardzo ciekawa, bo nie wszystko można przewidzieć;

biznesowe – to gry dla dorosłych i młodzieży, które pozwalają na zrozumienie kwestii związanych z ekonomią. W czasie rozgrywki możemy nauczyć się, jak kontrolować przepływ pieniędzy i zarządzać budżetem, a nawet rozwijać swój biznes. To umiejętności, które mogą przydać się w prawdziwym życiu;

historyczne – fabuła tych gier dotyczy określonych wydarzeń historycznych lub epok, co może być cenną pomocą naukową. Przeważnie tematyka oparta jest na różnego rodzaju bitwach, choć nie jest to reguła. Miejmy na uwadze, że w niektórych grach historycznych jest sporo przemocy, w efekcie czego nie są odpowiednie dla małych dzieci;

przygodowe – zasady są mniej skomplikowane niż w grach strategicznych czy biznesowych, dlatego do rozgrywki można zaangażować najmłodszych członków rodziny. Gra polega na tym, aby poruszać się po planszy pionkami, a jednocześnie realizować jeden z określonych scenariuszy;

fantasy i RPG – poleca się je miłośnikom fantastyki. Cechą wyróżniającą gry fantasy jest to, że za każdym razem rozgrywka może wyglądać inaczej, sporo zależy od wyobraźni jej uczestników. W oparciu o wytyczone zasady możemy realizować fabularne scenariusze, wcielać się w różnych bohaterów mających magiczne moce i przenosić się do ciekawych miejsc.

Wiek graczy

Najlepsza gra planszowa jest nie tylko ciekawa, ale też dobrze przystosowana do wieku, a tym samym umiejętności graczy. Nie możemy pomijać tej kwestii, zwłaszcza jeśli szukamy produktu dla dzieci. Zbyt łatwa rozgrywka szybko wywoła znudzenie, z kolei bardzo skomplikowane zasady mogą zniechęcić pociechy do takiej formy spędzania wolnego czasu. Oznaczenie wiekowe znajduje się na opakowaniu gry, dlatego nie powinniśmy mieć problemu z zauważeniem go. Co ważne, odnosi się ono nie tylko do stopnia skomplikowania zasad, ale też ilości i wielkości znajdujących się w zestawie elementów. Dla przykładu, gry dla najmłodszych nie powinny mieć niewielkich pionków, które dziecko mogłoby przypadkowo połknąć.

 

Liczba graczy

Każda gra planszowa ma określoną liczbę graczy, bardzo rzadko jest ona nieograniczona. Przeważnie obejmuje ona zakres od 2 do 6 osób, czasami może być ich kilka więcej. Są też gry, w które można grać samemu, co jest zaletą np. w przypadku dzieci niemających rodzeństwa.

 

Czas rozgrywki

Całkowity czas rozgrywki może być różny, czasami jest to tylko kilkanaście minut, a niekiedy ponad 60 minut. Jeżeli rozegranie rundy zajmuje mało czasu, prawdopodobnie kilka razy ją powtórzymy. To sprawi, że szybko poznamy wszystkie warianty gry i po kilku dniach rozgrywka stanie się przewidywalna. Z drugiej strony granie przez kilka godzin też nie jest dobrym rozwiązaniem, bo po pewnym czasie graczom zacznie dokuczać znużenie i obniżona koncentracja. Pamiętajmy o tym podczas podejmowania decyzji, jaką grę planszową wybrać.

 

Losowość

Losowość to ważny czynnik przede wszystkim w przypadku gier dla dzieci. To ona sprawia, że rozgrywka jest łatwiejsza i można łatwiej przyswoić wszystkie zasady. Gra, która jest losowa, nie wymaga tak intensywnego myślenia nad każdym ruchem (co może być męczące dla maluchów).

Tematyka

Rodzaj gry ma istotny wpływ na jej tematykę. Rozgrywka biznesowa będzie skupiać się na sferze ekonomicznej, podczas gdy fantasy pozwoli nam przenieść się w magiczny świat. Z kolei gry planszowe dla dzieci często nawiązują do popularnych bajek oraz książek. 

 

Gry planszowe w dobrych cenach

Nie należy się martwić, że zakup gry planszowej nadwyręży nasz budżet. Wiele takich produktów kosztuje mniej niż 100 zł, co nie jest zbyt wygórowaną kwotą. Dostępne są również znacznie droższe gry, których cena przekracza 200 zł lub nawet 300 zł. Wynika to m.in. z dużej liczby elementów niezbędnych do przeprowadzenia rozgrywki. Zazwyczaj tyle kosztują gry strategiczne, historyczne i fantasy.

 

 

FAQ

 

P1: Jak zrobić grę planszową?

Dzieci odczują niesamowitą satysfakcję, gdy samodzielnie wykonają własną grę planszową. Taka zabawa nie tylko rozwija kreatywność, ale zmusza także maluchy do wymyślania zasad, które będą dla nich zrozumiałe i ciekawe. Koszt wykonania takiej gry jest minimalny, a reguły są dostosowane do wieku pociechy. Najprostsza planszówka składa się z planszy i pionków. Do wykonania planszy przyda nam się duży arkusz papieru oraz przybory do jej ozdobienia – kredki, flamastry, farby czy wycinanki.  Pionki dzieci mogą wykonać z plasteliny, gliny, masy solnej lub wykorzystać guziki, figurki czy kapsle. Grę można urozmaicić także zagadkami i zadaniami, które należy wykonać po wejściu na wybrane pola. 

P2: Co rozwijają gry planszowe?

Gry planszowe to doskonała rozrywka, która może stanowić alternatywę dla telewizji, komputera czy smartfona. Zapewniają świetną zabawę, umożliwiają spędzanie wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz pomagają odreagować stres. Dodatkową zaletą gier planszowych jest możliwość wczucia się w różne role. W ten sposób rozwijają naszą wyobraźnię, a także uczą przewidywania i podejmowania szybkich decyzji. Grając w planszówki doskonalimy zasady współzawodnictwa i dostosowania się do reguł. Jest to również doskonały trening logicznego myślenia. Gry planszowe dają możliwość odczytywania faktów, szukania najlepszych rozwiązań i negocjowania. Uczą również postępowania według ustalonego schematu, a także zachęcają do uczciwego postępowania według konkretnych reguł. 

 

P3: Jak przechowywać gry planszowe?

Gra planszowa to nie tylko doskonała rozrywka, ale również szereg czynności, które trzeba wykonać przed i po grze. Należy na przykład rozłożyć planszę i pionki czy wyjąć karty i figurki i porozkładać je na stole. Aby nieco przyśpieszyć ten proces, przydadzą nam się praktyczne opakowania na akcesoria. Pionki i karty zazwyczaj są umieszczone w woreczkach strunowych, które należy otwierać i zamykać. Wygodniejszym rozwiązaniem jest organizer z wyjmowanymi pojemniczkami, który wkładamy do pudełka od gry. Jego dużą zaletą jest to, że nie musimy wysypywać wszystkich figurek z woreczków, gdyż dokładnie widzimy, co będzie nam potrzebne. Karty możemy przechowywać w specjalnych podajnikach, które ułatwiają ich wybieranie. 

 

P4: Jak dbać o gry planszowe?

W ulubioną planszówkę gramy bardzo często i z wieloma osobami, przez co jej elementy mogą się szybko zniszczyć, podrzeć czy powycierać. Aby przedłużyć nieco życie naszej gry możemy zastosować kilka prostych kroków. Przede wszystkim zwróćmy uwagę na karty, które niszczą się najszybciej. W sprzedaży dostępne są specjalne opakowania foliowe na pojedyncze karty, które uchronią je przed zaginaniem rogów czy tłustymi plamami. Jeśli często gramy z dziećmi, pamiętajmy by dopilnować, żeby przed zabawą dokładnie umyły ręce. Na niewielkie przetarcia na pewno pomoże bezbarwna taśma klejąca. Unikajmy również jedzenia i picia podczas gry. 

P5: Co to jest gra planszowa?

Planszówka to rodzaj gry, do której używa się planszy i pionków lub kart. Najprostsza plansza jest wyposażona w specjalne pola, po których przesuwa się pionki w ustalonej wcześniej kolejności przez graczy. Niektóre gry mogą mieć wiele plansz, na których rozgrywka toczy się równocześnie. Gry planszowe dzielą się na wersję dla dzieci i dla dorosłych. Wyróżnia się również gry rodzinne, imprezowe, ekonomiczne, kooperacyjne, strategiczne, wojenne i figurkowe. Współczesne planszówki mają fabułę i są osadzone w konkretnym czasie i przestrzeni.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ