Ranking 8 najlepszych gier logicznych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Gra logiczna – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Szukasz ciekawej gry logicznej, która pozwoli Ci się odstresować? W poniższym rankingu jest kilka godnych uwagi propozycji, więc z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Jedną z często polecanych łamigłówek jest Pierot Shanghai Mahjong. Minimalny wiek graczy to 7 lat, co oznacza, że możesz grać razem z pociechami. Średni czas trwania jednej rundy wynosi ok. 20 minut. W czasie rozgrywki trzeba zbudować mur z dołączonych do zestawu kamieni, zdobywając przy tym jak największą liczbę punktów. Wolisz gry karciane? W takim razie może zainteresować Cię produkt Piatnik Monet. W rozgrywce mogą wziąć udział osoby powyżej 12. roku życia. Karty zostały ozdobione obrazami Claude’a Moneta, w efekcie czego bardzo ładnie się prezentują.

8 najlepszych gier logicznych. Opinie w 2023 roku

 

Jeśli ciekawi Cię, jakie zabawy strategiczne są najlepsze na rynku, przeczytaj poniższe zestawienie. Ten ranking gier logicznych zawiera planszówki i inne gry, które rozwijają wyobraźnię i myślenie.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gra jest odpowiednia dla dzieci od 7. roku życia, więc do rozgrywki można zaangażować wszystkich domowników. Średnio rozegranie jednej rundy zajmuje ok. 20 minut, dlatego nie ma dużego ryzyka, że gracze zaczną narzekać na znużenie.

Wady

Niezbędne do rozgrywki karty można przez nieuwagę rozerwać, dlatego musimy ostrożnie się z nimi obchodzić. Tektura, z której zostały wykonane, nie jest zbyt gruba.

Podsumowanie

Łamigłówka ma pozytywny wpływ na pracę mózgu, a dodatkowo pozwala na poprawę spostrzegawczości oraz refleksu. Żaden z graczy nie powinien się nudzić, ponieważ każda runda może potoczyć się inaczej. Do gry można zaangażować od 2 do 4 osób.

Drugi wybór

Zalety

Zasady rozgrywki nie są skomplikowane, ponieważ polegają na ułożeniu pasjansa. Znajdujące się w komplecie karty można wykorzystać do innych gier, takich jak poker, brydż czy remik. Na rewersie każdej z nich znajduje się reprodukcja obrazów Claude’a Moneta.

Wady

Opakowanie zostało wykonane z cienkiej tektury i wystarczy chwila nieuwagi, aby się rozerwało. Nie powinniśmy zbyt często nosić pudełka z kartami przy sobie w plecaku czy torbie.

Podsumowanie

Gra jest dobrym pomysłem na prezent. Co ciekawe, w opakowaniu jest nie jedna, ale dwie talie kart, co pozwala na jednoczesne układanie dwóch różnych pasjansów. To forma rozrywki odpowiednia dla dzieci od 12. roku życia.

Rozważ też

Zalety

To gra planszowa, której zasady nie są zbyt trudne. Głównym zadaniem jest ułożenie witraży według wzorów i uzyskanie jak największej liczby punktów. W grę można zagrać samodzielnie lub ze znajomymi.

Wady

Plansze do układania witraży powinno się umieścić na twardym podłożu. Rozłożenie ich na kanapie czy łóżku często przyczynia się do przewracania kostek, co jest trochę uciążliwe. Do zestawu nie została dołączona podstawka.

Podsumowanie

Rozgrywka jest ciekawa i co ważniejsze, nie do końca przewidywalna. Każda runda może zostać rozegrana inaczej, istotne jest więc zaplanowanie swojej strategii. Maksymalna liczba graczy to 4, a średni czas trwania jednej rundy wynosi ok. 30 minut (może się przedłużyć do 45 minut).

 

Gry logiczne Mahjong

 

1. Grą Pierot Shanghai Mahjong Logiczna

 

Warto zainteresować się grą Pierot Shanghai Mahjong, przy której można się świetnie bawić przez wiele godzin. Rozgrywka pomaga w rozwoju wyobraźni, a przy kolejnych rundach można ćwiczyć swoją taktykę. Podczas zabawy trzeba mieć także wiele szczęścia, aby wygrać.

Gry logiczne Mahjong wywodzą się z Chin i umożliwiają przeprowadzenie rozgrywki w kilka osób (od 2 do 4). Jedna runda trwa ok. 20 minut. Zabawa jest polecana dla dzieci od 7. roku życia. Gra jest bardzo dobrym pomysłem na prezent zarówno dla dziecka, jak i dorosłego, pozwalając uprzyjemnić czas podczas spotkania.

W zestawie znajduje się 120 kamieni, a oprócz tego 16 kart oraz forma przeznaczona do budowy muru. Przejrzysta instrukcja pozwala nowicjuszom na szybkie nauczenie się zasad gry. Kupujący są zadowoleni, że gra jest ciekawa i uniwersalna, dlatego każda rozgrywka jest bardzo ekscytująca. Kupujący cenią grę za wysoką jakość wykonania poszczególnych elementów.

 

 

 

 

2. Gra komputerowa The Mahjong Huntress

 

The Mahjong Huntress to gra komputerowa. Fabuła nie jest zbyt skomplikowana, zadaniem grającego jest odnalezienie pana młodego, który zniknął w przeddzień ślubu. Rozwiązanie zagadek prowadzi do poznania, co się stało z młodym mężczyzną.

Gry logiczne Mahjong uczą myślenia i analizowania kilku kroków do przodu, aby podjąć właściwą decyzję i wygrać. Rozgrywka łączy ze sobą wiele elementów logicznych, a po przejściu całości dziecko chętnie wraca do rozgrywki. Kupujący cenią tę grę za możliwość rozwoju i dostarczanie dobrej zabawy dzieciom.

Produkt jest polecany dla dzieci od 7. roku życia. Po zrozumieniu zasad maluch ma ochotę cały czas się bawić. Do przejścia jest 300 poziomów, co może zająć kilka tygodni, a opowieść zawiera aż 6 różnych lokacji, na których można szukać wskazówek. Możliwość znajdowania trofeów pozytywnie wpływa na chęć uzyskiwania lepszych wyników.

 

 

 

 

Pasjanse gry logiczne

 

3. Karty do gry Piatnik 2 talie Pasjans Monet

 

Polecamy zapoznać się z pudełkiem kart Piatnik Monet, gra pozwala dzieciom i dorosłym na wspólne spędzanie czasu. Można ją podarować dziecku czy przyjacielowi na prezent.

Pasjanse to gry logiczne, które są bardzo wciągające, dlatego spędza się przy nich bardzo dużo czasu. W szczególności gra kartami Piatnik Monet jest bardzo ciekawa, ponieważ w zestawie znajdują się 2 talie, więc można układać samodzielnie różne pasjansy. Format kart jest nieco zmniejszony, aby łatwiej było układać formacje. Zabawa jest odpowiednia dla dzieci od 12. roku życia, które w tym wieku bez problemu przyswajają sobie zasady. Karty można używać także do innych gier karcianych.

Na rewersie znajdują się piękne obrazy malarza Claude’a Moneta, dlatego talie i pudełko prezentują się bardzo atrakcyjnie. Użytkownicy doceniają ten komplet za uniwersalność (pozwala na grę w różne gry karciane), a także podoba im się ich przyjemna faktura.

 

 

 

 

4. Eleganckie Karty do gry Piatnik Róże 

 

Karty do gry Piatnik Róże są odpowiednie do pasjansa. Dlaczego? Mają nieco zmniejszony format, dlatego przyjemnie się je układa. Zabawa uczy logicznego myślenia. Maluchy mogą korzystać z kart do układania konstrukcji, a także innych gier karcianych.

Gry logiczne typu Pasjanse marki Piatnik są bardzo starannie wykonane, dlatego warto się nimi zainteresować. Na rewersach znajduje się motyw róż w czerwonym i czarnym kolorze. W zestawie otrzymuje się wygodne pudełko do przechowywania oraz dwie talie, dlatego więcej osób może zagrać w wojnę czy makao. Komplet można zabierać ze sobą na kolonie oraz inne wycieczki, aby spędzać wspólnie czas.

Ta dobra i tania gra logiczna jest odpowiednia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Karty ładnie połyskują i nie przecierają się, nawet przy częstym graniu. Kupujący są zadowoleni, że produkt jest wytrzymały i doceniają jego atrakcyjny design.

 

 

 

 

Gry logiczne dla dorosłych

 

5. Foxgames Gra Sagrada

 

Tworzenie nowych konstrukcji umożliwia gra Foxgames Sagrada, dzięki której można się przenieść do Hiszpanii i zbudować Bazylikę Sagrada. Zabawa polega na tworzeniu witrażu w Świątyni (z dostępnych elementów). Osoba, która najszybciej odtworzy wzór, wygrywa. Zabawa jest wymagająca i stymuluje mózg do myślenia.

Marka Foxgames produkuje gry logiczne dla dorosłych, a tytuł Sagrada jest ich bardzo ciekawą pozycją. Zabawa jest odpowiednia dla 1 – 4 osób, a jedna rozgrywka może trwać nawet do 45 minut, w zależności od możliwości uczestników. Istnieje możliwość doboru trudności zabawy do poziomu umiejętności grających.

W zestawie jest 30 różnych wzorów, dlatego podczas każdej sesji zabawa się nie nudzi, a losowość układów korzystnie wpływa na rozgrywkę. Do dyspozycji mamy 90 różnych kostek, więc istnieje wiele różnych kombinacji. Elementy mają żywe, mocne kolory, dzięki czemu tworzone witraże prezentują się ciekawie. Kupujący są zadowoleni z wysokiej jakości wykonania gry.

 

 

 

 

Gry logiczne PC

 

6. The Sims 4 Miejskie Życie Gra komputerowa

 

Gra komputerowa Sims 4 Miejskie Życie polega na sterowaniu Simami i kontrolowaniu ich życia. Program jest dodatkiem, gracz musi posiadać wersję podstawową, aby móc go zainstalować. Wymagania sprzętowe są identyczne, jak w przypadku gry bazowej. Grający twierdzą, że gra pozytywnie rozwija wyobraźnię i otrzymuje się wiele nowych lokacji oraz przedmiotów takich jak ubrania czy meble.

Gracz może się przekonać, jakie wyzwania czekają Sima w mieście: wynajem mieszkania, imprezy i nowe znajomości. Bohaterowie mają wiele aspiracji związanych z mieszkaniem w coraz lepszych warunkach, korzystaniem z nowych, dostępnych ścieżek kariery i poznawaniem życia kulturalnego. Gry logiczne na PC polegają na stworzeniu swojej własnej, wirtualnej rzeczywistości, a w świecie Simów sterowaniu postaciami i razem z nimi przeżywaniu ich przygody.

Ta dobra gra logiczna jest wykonana na wzór świata rzeczywistego z elementami fantasy. Wiele możliwości rozwoju postaci i duża dowolność podejmowania decyzji zapewnia wiele godzin zabawy. Szata graficzna jest bardzo dobrze wykonana, zaskakuje wieloma mocnymi kolorami i dobrze zachowaną przestrzennością. Dodatek Miejskie Życie jest dostępny w polskiej wersji językowej.

 

 

 

 

Mini gry logiczne

 

7. Gra magnetyczna The Purple Cow Mastermind

 

Gra logiczna The Purple Cow Sekretny Kod zyskała duże uznanie i  bardzo podoba się najmłodszym. Zabawka jest odpowiednia dla dzieci od 6. roku życia. Rodzice są zadowoleni, że dzieci bardzo skupiają się na zabawie. Kupujący twierdzą, że dobrym rozwiązaniem jest wykonanie planszy i elementów w niewielkim formacie, ponieważ komplet można zabierać na wakacje. 

Mini gry logiczne z magnetycznej serii The Purple Cow mają nieskomplikowane zasady. Zastosowanie magnesów sprawia, że niewielkie części nie gubią się np. w podróży. Gra polega na odgadnięciu przez łamacza kodów, jakie Twórca kodu wybrał magnesy.

Metalowe pudełko zabezpiecza kolorowe elementy przed zniszczeniem. W zestawie znajduje się 60 magnesów w 6 kolorach oraz 60 magnesów wskazówek. Opinie o grach logicznych producenta The Purple Cow są bardzo pozytywne. Także o opisywanym modelu kupujący wypowiadają się dobrze. Użytkownicy doceniają zabawkę za ciekawą fabułę i atrakcyjne wykonanie.

 

 

 

 

Chińskie gry logiczne

 

8. Goki chińskie szachy 56707

 

Goki chińskie szachy to pozycja, która zachęca do logicznego myślenia i rozwija ona analityczne zdolności. Zapewnia mnóstwo zabawy zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Kupujący doceniają ją za możliwość zdrowego rywalizowania między sobą, a także wysoką jakość wykonania.

Chińskie gry logiczne są znane od lat, ale w ostatnich latach zyskują na popularności, ponieważ są odmienne od zachodnich planszówek. Goki zawierają pionki w różnych kolorach: niebieskim, czerwonym i żółtym. Kolorowych figurek jest łącznie 36. Średnica planszy jest równa 28 cm i ma ona kształt gwiazdy sześcioramiennej. W 3 rogach umieszczone są pionki, które należy przemieścić na przeciwną stronę planszy. W miarę przesuwania elementów gra staje się coraz trudniejsza, gdyż gracze utrudniają sobie nawzajem ruchy.

Test gier logicznych potwierdza, że zabawka jest wykonana z bezpiecznych materiałów, dlatego może być używana przez dzieci. Zestaw jest wykonany z drewna, które zostało pomalowane farbą. Produkt może być używany przez dzieci od 6. roku życia. Zabawa jest odpowiednia dla 2 lub 3 graczy.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę logiczną kupić?

 

Gry logiczne, często określane mianem łamigłówek, mają pozytywny wpływ na pracę naszego mózgu. Ich miłośnicy przekonują, że bardzo dobrze rozwijają umiejętność szukania właściwych rozwiązań oraz szybkiego kojarzenia faktów. Jedną z najpopularniejszych gier są szachy, ale na rynku można znaleźć też inne łamigłówki. Którą wybrać? Zebraliśmy kilka przydatnych porad na ten temat.

 

 

Gry planszowe

Wśród gier logicznych szczególnie popularne są te planszowe. Przeważnie nie mają one ściśle określonej tematyki, a to sprawia, że są uniwersalne. Nie musimy znać konkretnego filmu, książki czy bajki, aby wziąć udział w rozgrywce, czego czasami wymagają zwykłe gry planszowe. 

 

Układanki

Do gier logicznych zalicza się też różnego rodzaju układanki. Zasady rozgrywki opierają się na tym, aby we właściwy sposób ułożyć pionki, litery czy kolorowe obrazki. Tego typu łamigłówki rozwijają zarówno umiejętność logicznego myślenia, jak i kreatywność. Może to być dobra zabawa dla całej rodziny, a w szczególności dla dzieci. Skupiając się na układance, możliwe jest odstresowanie się i pozbycie się nagromadzonych w ciągu dnia negatywnych emocji.

 

Gry karciane

Dla wielu osób najlepsza gra logiczna to ta wymagająca użycia kart. Może to być zwykły pasjans, ewentualnie szukanie takich samych obrazków. Co ważne, do rozgrywki można zaangażować kilka osób, co pozwala na miłe spędzenie czasu z całą rodziną. Bardzo często w grę karcianą można zagrać także w pojedynkę.

 

 

Gry komputerowe

Warto podkreślić, że również wśród gier komputerowych możemy znaleźć takie o charakterze logicznym. Ich cechą wyróżniającą jest ciekawa i zawiła fabuła, co zapobiega zbyt szybkiemu znudzeniu. Główną zasadą rozgrywki zazwyczaj jest zrealizowanie określonego celu, czyli np. znalezienie skarbu, zaginionej osoby lub wykrycie sprawcy popełnionego przestępstwa. Zależnie od fabuły, w komputerowe łamigłówki mogą grać małe dzieci lub tylko nastolatkowie i dorośli. 

 

Wiek i liczba graczy

Sprawdzając zalecany wiek graczy, możemy szybciej dokonać wyboru tego, jaka jest najlepsza gra logiczna. Dzięki temu z pewnością nie kupimy łamigłówki, która będzie za trudna lub zbyt łatwa. Widząc, że dany produkt jest przeznaczony dla dorosłych, nie powinniśmy go kupować dzieciom. Może być tak, że gra jest nie tylko skomplikowana, ale też zawiera nieodpowiednie dla pociech treści, oparte np. na przemocy. Z kolei na podstawie minimalnej i maksymalnej liczby graczy wywnioskujemy, czy w rozgrywce może wziąć udział cała rodzina lub grupa przyjaciół. Jest to istotne, gdyż samo przyglądanie się, jak grają inni, nie jest zbyt ciekawe. 

 

Akcesoria – jaką grę logiczną wybrać?

Przeważnie do gier dołączane są różnego rodzaju akcesoria. Może to być plansza z pionkami, karty, figurki, kostki, żetony lub literki. Jeżeli kupujemy łamigłówkę dla kilkuletniej pociechy, zadbajmy o to, aby wszystkie akcesoria były dostatecznie duże. Maluchy często wkładają do buzi różne przedmioty. Istnieje więc ryzyko, że dziecko zadławi się małym pionkiem.

 

 

Gry logiczne w dobrych cenach

Gry logiczne nie są drogie, bo większość z nich kosztuje od 10 zł do maksymalnie 50 zł. Wyjątkiem są łamigłówki komputerowe, za które zwykle trzeba zapłacić ponad 100 zł. Jednak nie powinniśmy kierować się głównie ceną, bo nie ona odgrywa najistotniejszą rolę. Ważniejsze jest to, czy gra jest dostatecznie interesująca, a jej zasady nie są zbyt skomplikowane.

 

 

FAQ

 

P1: Co to jest gra logiczna?

Gra logiczna to forma zabawy, w której o zwycięstwie lub porażce decyduje od sprawności umysłowej, co w praktyce oznacza trafność posunięć. Rozgrywki  dzielimy na planszowe gry umysłowe, w których dwoje lub więcej graczy konkuruje ze sobą (najprostsze przykłady to szachy i warcaby), a także gry quizowe. W tych drugi gracz ma za zadanie odpowiedzieć na zadawane mu pytania. Gry mogą zawierać elementy konkurencji, gdy nagrodą nie jest tylko odpowiedź na pytanie, ale również musi być ona lepsza od udzielonej przez współgraczy. Rozgrywki logiczne składają się z różnego rodzaju łamigłówek sprawdzających umiejętności strategiczne gracza, a także jego zdolność wykonywania określonych sekwencji, dopisywania wyrazów czy rozpoznawania znaków. Tego typu rozrywka może łączyć elementy gier przygodowych i edukacyjnych.

 

 

P2: Gdzie kupić gry logiczne?

Gry logiczne możemy kupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Zakupy przez Internet są szybkie i wygodne, gdyż ulubioną grę możemy dostać bez wychodzenia z domu. Wiele osób twierdzi, że woli zapoznać się z produktem przed zakupem. Jednak w przypadku planszówek nie jest to takie łatwe, gdyż gry są zazwyczaj szczelnie zapakowane i nie ma możliwości ich dokładnego obejrzenia w sklepie stacjonarnym. Kupując przez Internet mamy możliwość znalezienia ciekawych promocji. Wybierajmy sklepy, w których dostawa jest darmowa, dzięki czemu zaoszczędzimy pieniądze na przesyłce. Dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na opinie użytkowników o danym sklepie, aby nie paść ofiarą oszustwa. 

 

P3: Co dają gry logiczne?

Zadaniem gier logicznych jest przede wszystkim pobudzenie naszego mózgu do myślenia. Wiele łamigłówek jest skonstruowanych w taki sposób, że jesteśmy zmuszani do poszukiwania logicznych rozwiązań. Jest to również świetny trening umysłowy dla dzieci. Gry logiczne pomagają w rozwijaniu zdolności analitycznych, a także uczą rozumowania, argumentacji i umiejętności organizacyjnych. Rozgrywki stanowią także bardzo dobre przygotowanie do testów oraz uczą maluchów użycia procesu eliminacji. Poza tym zabawa może z jednej strony skłonić dziecko do szybkiego podejmowania decyzji, z drugiej zaś strony uczy je wytrwałości i cierpliwości. Poprawne rozwiązanie łamigłówki dodaje pewności siebie, a maluch nabiera odwagi do pokonywania dalszych trudności. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ