Ranking 5 najlepszych szachych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 25.07.24

 

Szachy – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Szachy to strategiczna gra planszowa, która uczy planowania strategii oraz kojarzenia. Jest to dobry pomysł na prezent dla dziecka, które nauczy się refleksu oraz logicznego myślenia. Aby ułatwić Ci zakup przygotowaliśmy krótki ranking. Znajdziesz w nim 5 produktów, które uznaliśmy za godne polecenia ze względu na ich wykonanie, design, atrakcyjną cenę oraz oceny konsumentów. Na szczycie zestawienia umieściliśmy Filipek 35 cm. Jest to bardzo elegancki zestaw wykonany niemal w całości z drewna. Wnętrze wyłożono miękkim zamszem, przez co figury się nie niszczą. Zamknięcie na zasuwkę jest bardzo szczelne, tak więc w czasie przenoszenia produkt nie otworzy się. Zewnętrzna strona wieczka to plansza do gry. Na drugim miejscu w zestawieniu zamieściliśmy Promatek Tradycyjne. Ten zestaw szachów posiada drewnianą szachownicę oraz pionki. Wszystkie elementy wykonano z dużą dbałością o szczegóły. We wnętrzu pudełka każdy element ma dedykowane dla siebie miejsce, co pozwala na bezpieczne przechowywanie sprzętu. Samo opakowanie ma zamknięcie w postaci eleganckiego zamka.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

W zestawie znajdziesz piękne figury, zaprojektowane z dużą pieczołowitością. W pudełku umieszczono osobne przegrody dla bierek. Dzięki temu żaden z elementów tego zestawu nie ulegnie zniszczeniu. Drewno, z którego zrobiono opakowanie jest nie tylko wytrzymałe, ale i dobrze się prezentuje.

Wady

Nie wszystkim podoba się mała intensywność koloru ciemnych pól, przez co całe pudełko nie przykuwa naszej uwagi.

Podsumowanie

Solidne wykonanie modelu zdecydowanie rekompensuje jego dość wysoką cenę. Poza tym niewielkie gabaryty gry pozwalają zabrać ze sobą szachy w dowolne miejsce na świecie. Z kolei szczelny zamek na zasuwkę uniemożliwia zgubienie jakiejkolwiek bierki.

Drugi wybór

Zalety

Jest to jeden z najtańszych zestawów szachów na rynku. Poza tym zarówno szachownica, jak i pionki zostały wykonane z trwałego drewna, które na pewno będzie się dobrze prezentować przez wiele lat.

Wady

W zestawie znajduje się wiele niewielkich elementów (pionki o wysokości – 2 cm i skoczek – 3 cm). Z tego powodu zaleca się, by małe dzieci nie brały udziału w rozgrywkach.

Podsumowanie

Niektórym rodzicom może przeszkadzać, że naukę gry w szachy ich maluchy zaczną nieco później. Ta niedogodność jest jednak zrekompensowana trwałą konstrukcją opakowania. Do tego pudełko zostało zabezpieczone ozdobnym zamkiem.

Rozważ też

Zalety

Tym, co wyróżnia ten zestaw jest jego elegancki design. Wokół szachownicy znajduje się kolorowa grafika. Poza tym po drugiej stronie znajduje się plansza do gry w warcaby. Wszystkie elementy wykonano z wytrzymałego drewna.

Wady

Przy zakupie otrzymujemy jedynie tekturowe opakowanie, które pozbawione jest specjalnego zamka.

Podsumowanie

Kupując szachy otrzymasz również warcaby, w które zagrasz z dzieckiem jeszcze za małym na szachy. Wszystkie elementy zestawu są wykonane z dobrych materiałów, które są odporne na uszkodzenia.

 

 

5 najlepszych szachych. Opinie w 2023 roku

 

Mamy nadzieję, że lektura poradnika rozjaśniła Ci kwestię doboru szach. Teraz zaprezentujemy ranking szachów, w którym dokładnie opisaliśmy 5 modeli. Polecamy zwrócić na nie uwagę w czasie wizyty w sklepie.

 

1. Filipek Drewniane Szachy Królewskie 35cm

 

Model Filipek 35 cm to bardzo elegancki zestaw szachów, który został niemal w całości wykonany z drewna. Wymiary opakowania po zamknięciu to 34,2 cm x 17,5 cm x 4,7 cm. Ponieważ niektóre pionki są bardzo małe zaleca się, by z gry nie korzystały dzieci poniżej 7 roku życia.

Szachownica została wykonana z wysokiej jakości drewna, które przed obróbką zostało dokładnie oczyszczone. Nie musisz się więc obawiać skaleczenia o drzazgę. Do tego na ciemnych polach szachownicy znajduje się elegancki, niewielki drzeworyt. Wnętrze opakowania zostało pokryte zielonym zamszem. Dużym udogodnieniem jest to, że każda z figur ma specjalnie wyprofilowane miejsce. Taka konstrukcja sprawia, że podczas przenoszenia bierki nie będą się o siebie obijać. Spód każdej z figur również został wyłożony miękkim materiałem, przez co powierzchnia szachownicy nie zostanie porysowana.

Nie jest to niestety najtańszy produkt – wysoka cena jest spowodowana dużą dbałością o szczegóły bierek, które zostały wyryte ręcznie. Produkt uważany jest za elegancki. Konsumenci uważają, że ze względu na elegancki design szachy będą dobrym pomysłem na prezent.

Szachy Filipek 35 cm są wykonane z drewna. Mają one solidnie zamknięcie. Gra jest przeznaczona dla dzieci od 7. roku życia.

 

Zalety

Dobrze wyprofilowane figurki: W wielu opiniach można przeczytać, że stanowiące część zestawu figurki są dobrze wyprofilowane i wygodnie się je przenosi. Dodatkowo ładnie się prezentują oraz są wykonane z najwyższą starannością. To również niejako zachęca do gry.

Uczy logicznego myślenia: Rodzice są zgodni, co do tego, że warto zainwestować w te szachy, bo nie tylko gwarantują one dziecku rozrywkę, ale też uczą logicznego myślenia i lepszego skupienia.

Opakowanie: Figurki są zamknięte w drewnianym opakowaniu będącym jednocześnie planszą. Opakowanie odznacza się solidnością. W środku znajdują się specjalne przegrody zrobione z miękkiego materiału, w których układa się figurki.

Kompaktowe wymiary: Szachy nie zajmują zbyt dużo miejsca, dlatego można z nich korzystać nie tylko w domu, ale też na wakacjach czy podczas wizyty u bliskich.

Polecany na prezent: Produkt stanowi dobry pomysł na prezent dla dzieci w wieku 7 lat i więcej.

 

Wady

Brązowe pola: Na brązowych polach są przetarcia, co nie każdemu się podoba. Rodzice twierdzą, że te miejsca powinny być nieco lepiej oznaczone.

 

 

 

 

2. Promatek Szachy Drewniane Tradycyjne

 

Model Promatek Tradycyjne to dobre i tanie szachy tradycyjne. Wymiary drewnianego pudełka to 15,5 cm x 30,4 cm. Ponieważ wewnątrz znajdują się małe pionki, dobrze by dzieci poniżej 6 roku życia nie brały udziału w rozgrywce.

Szachownica oraz wszystkie pionki zostały wykonane z eleganckiego drewna. Materiał ten dokładnie oczyszczono i zaimpregnowano, więc produkt będzie się dobrze prezentował przez wiele lat. Producent dołożył wszelkich starań, by wszystkie elementy dobrze się prezentowały. We wnętrzu umieszczono zamszowy materiał oraz przygotowano miejsca specjalnie dedykowane dla poszczególnych figur. Dzięki temu bierki nie uderzają o siebie w czasie przenoszenia, a tym samym nie niszczą się. Szachy możesz zabrać ze sobą na wakacje lub do szkoły, gdyż elegancki zamek zapobiega otwieraniu się pudełka.

Tym, co przekonało konsumentów do zakupu tego modelu była nie tylko niska cena, ale również elegancki design. Wszystkie elementy zostały wykonane z dużą dbałością o szczegóły. Poza tym pudełko zabezpieczono przed pęknięciem oraz zalaniem.

Promatek to tradycyjne szachy zrobione z drewna. Wymiary pudełka to: 15,5 cm x 30,4 cm. Gra jest polecana dla dzieci od 6 lat.

 

Zalety

Materiał wykonania: Do produkcji szachów wykorzystano dobrej jakości materiał, a mianowicie drewno. Jest ono odporne na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, dlatego gra dobrze prezentuje się nawet po wielu miesiącach użytkowania.

Uniwersalność: Szachy spodobają się osobom w każdym wieku, zarówno dzieciom, jak i dorosłych. Gra okazuje się interesująca dla całej rodziny i stanowi ciekawą formę spędzania wolnego czasu.

Pudełko: Zrobione z drewna pudełko jest solidne i ma stylowo wyglądające zamknięcie. Nie ma ryzyka, że przez przypadek dojdzie do jego otwarcia i figurki się wysypią na podłogę.

Trwałość: Test szachów Promatek potwierdził, że są one trwałe.

 

Wady

Zbyt małe elementy: Wchodzące w skład zestawu elementy są małe, dlatego trzeba uważać, aby najmłodsze pociechy nie miały do nich dostępu (ryzyko połknięcia).

 

 

 

 

3. Djeco Gra towarzyska Szachy

 

Djeco Szachy to bardzo elegancki zestaw 2 gier: szachów i warcabów. Obie te dyscypliny mają na celu zwiększenie zdolności logicznego myślenia u Twojego malca, jak również nauczą go planowania. Obie gry znajdują się na jednej planszy (w celu zmienienia rozgrywki wystarczy ją odwrócić). Wymiary opakowania wynoszą:38 cm x 16 cm x 3 cm.

Tym, co wyróżnia model na tle innych produktów w rankingu jest ładnie zaprojektowana szachownica. Wokół niej umieszczono bowiem grafikę w błękitnym kolorze. Bierki, które dołączono do zestawu mają klasyczny wygląd. Wykonano je z drewna, które następnie pokryto specjalną warstwą ochronną. Dzięki temu pionki są odporne na zarysowania czy zalanie wodą. Przy zakupie dostaniesz kompletny zestaw figur.

Rodzice podkreślają, że zestaw nie tylko wykonano z dobrych materiałów, ale również dostosowano wielkość elementów do potrzeb małych dzieci. Dzięki temu nauczysz swojego 5-letniego maluszka podstawowych zasad. Dużym atutem, który przekonał wielu konsumentów do zakupu jest to, że prezentowana zabawka jest zgodna ze wszystkimi normami CE.

Szachy Djeco są zamknięte w opakowaniu o wymiarach: 38 cm x 16 cm x 3 cm. Gra jest odpowiednia dla dzieci od 6. roku życia. 

 

Zalety

Rozwija logiczne myślenie: Jeśli jesteś rodzicem, z pewnością zależy Ci na tym, aby Twoje dziecko dobrze się rozwijało. Regularna gra w szachy może to zapewnić. Taka rozrywka uczy przede wszystkim logicznego myślenia.

Staranne wykonanie: W komplecie znajdują się drewniane, starannie wykonane figurki. Zachowują one ładny wygląd przez długi czas użytkowania. 

Bezpieczeństwo: Warto podkreślić, że zabawka jest zgodna z normami CE, co oznacza, że korzystanie z niej nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka.

 

Wady

Tekturowe opakowanie: Szachy są zamknięte w tekturowym opakowaniu, które nie odznacza się trwałością. Po kilkunastu tygodniach użytkowania pudełko może nie wyglądać tak dobrze, jak na początku.

 

 

 

 

4. Tactic Szachy Drewniane Klasyczne

 

Polecamy Twojej uwadze solidnie zrobione szachy Tactic Wooden Classic Chess. Do ich wykonania wykorzystano wytrzymałe drewno, na powierzchni którego nie pojawiają się uszkodzenia mechaniczne. Figurki są dobrze wyprofilowane, a pudełko na tyle małe, że wygodnie się je przechowuje (25 cm x 25 cm x 6,2 cm).

Szachy to gra przeznaczona dla dwóch osób. Tactic Wooden Classic Chess są odpowiednie dla dzieci od 7. roku życia. Chętnie grają w nie także dorośli. Jeśli jesteś rodzicem, możesz mieć pewność, że szachy pozwolą Twojemu dziecku nabyć lepsze umiejętności logicznego myślenia i nauczą koncentracji.

Produkt jest dostępny w przystępnej cenie, co wpływa na jego popularność. Kupujący przyznają, że jakość wykonania szachów pozostaje w atrakcyjnym stosunku do kosztów zakupu.

Tactic Wooden Classic Chess to dobre szachy do 30 zł przeznaczone dla dzieci od 7. roku życia. Wymiary opakowania to: 25 cm x 25 cm x 6,2 cm.

 

Zalety

Drewno: Gra została zrobiona z dobrego gatunkowo materiału, czyli drewna. Ma ono idealnie gładką powierzchnię, więc nie ma obaw, że dojdzie do podrażnienia dłoni.

Instrukcja: Kupujący otrzymuje przejrzystą instrukcję, z której może dowiedzieć się, jak grać w szachy.

Kompaktowe wymiary: Produkt ma kompaktowe wymiary, dlatego wygodnie się go przechowuje. Ponadto szachy można zabrać ze sobą w podróż i nie martwić się o to, że zajmą zbyt dużo miejsca w walizce.

 

Wady

Zamknięcie: Pudełko nie ma wystarczająco solidnego zapięcia, więc może przypadkowo się otworzyć.

Figurki: Nieliczne osoby wskazują, że figurki mogłyby być nieco ładniej wykonane i mieć ciekawszy kształt.

 

 

 

 

5. Buiten Speel Szachy GA003

 

Popularnością wśród konsumentów cieszą się szachy Buiten Speel GA003 polecane dla dzieci od ok. 8. roku życia. Wymiary planszy są następujące: 90 cm x 90 cm. Można ją rozłożyć na dywanie lub na trawie. Pionki do gry mierzą 10 cm, poza królem, którego wysokość wynosi 23 cm.

Są to szachy dla dzieci w rozmiarze XL. Plansza to miękka mata mocowana do powierzchni za pomocą drewnianych kołeczków. Produkt jest zapakowany w wygodną, poręczną torbę z dużymi, materiałowym uchwytami. Ta zabawka może być dobrym pomysłem na prezent z różnych okazji.

Szachy dla dzieci Buiten Speel Szachy GA003 są dobrze oceniane przez kupujących. Rodzice przyznają, że zabawka wygląda nieco inaczej niż standardowe produkty tego typu, dlatego też wzbudza zainteresowanie najmłodszych.

Buiten Speel GA003 to szachy w rozmiarze XL dostosowane do gry w domu i na świeżym powietrzu.

 

Zalety

Pionki do gry: Znajdujące się w zestawie pionki do gry są wykonane z największą starannością. Wygodnie się je przesuwa i podobają się dzieciom.

Torba: W komplecie znajduje się praktyczna torba umożliwiająca wygodne i bezpieczne przenoszenie Buiten Speel GA003. Ma ona duże, materiałowe uchwyty. Można ją zawiesić na ramię.

 

Wady

Wymiary: Produkt zajmuje stosunkowo dużo miejsca, więc czasami trudno jest rozłożyć planszę na małej powierzchni.

Wygoda gry na zewnątrz: W szachy można grać nie tylko na dywanie, ale też na trawie. Wybierając drugą z opcji trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że plansza nie jest sztywna, więc jeśli umieścimy ją na nierównej powierzchni, pionki mogą się przewracać. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jakie szachy kupić?

 

Tematem tego artykułu będą szachy, gra znana na całym świecie pod różnymi postaciami, uznawana nawet za sport. Wymaga od gracza logicznego myślenia, dlatego już od najmłodszych lat rodzice starają się uczyć swoje dzieci gry w szachy. My chcemy podpowiedzieć Ci, czym sugerować się podczas zakupu swojego zestawu do szach.

 

 

Szachy szachom nierówne

Wpisując w wyszukiwarkę słowo szachy, szybko zorientujemy się, że występuje więcej niż jeden typ tej gry. My skupimy się na tym najbardziej klasycznym i spopularyzowanym. Jeśli i Ciebie interesują tradycyjne szachy, uważaj, aby w sklepie nie kupić przypadkiem szachów shogi, janggi, czaturanga, chłopskich, progresywnych, jednoosobowych lub wręcz przeciwnie czteroosobowych. Każda z tych gier ma nieco inne zasady. Jeśli chodzi o wykonanie zestawu, zastosowane w produkcji materiały, nasze porady na pewno okażą się przydatne przy wyborze dowolnego zestawu. Przejdźmy jednak do sedna naszego artykułu – poniżej prezentujemy poradnik odpowiadający na pytanie: jakie szachy wybrać.

 

Materiał wykonania planszy/pudełka

Szachy nie istnieją bez planszy – może być ona wykonana z plastiku, drewna czy tektury, nie brakuje też modeli kamiennych. Najtańsze są modele plastikowe i tekturowe, jednak mimo niskiej ceny nie są popularne, a to, dlatego, że szachy od zawsze kojarzą się wszystkim z pięknym, drewnianym pudełkiem. To właśnie drewno uważane jest za najlepszy materiał do produkcji pudełka/planszy do gry w szachy.  Jeśli chodzi o drewno, spotkamy różne gatunki – olchę, klon buk, a także palisander. Im droższy jest surowiec, tym droższy będzie produkt.

Przed zakupem upewnijmy się, że całość została solidnie wykończona, planszę pomalowano wyznaczając pola gry dla każdego z gracza. Ważne jest to, aby farba była zabezpieczona, w innym wypadku, z czasem wierzchnia warstwa będzie się ścierać i nie będziemy widzieć pól do gry. Istotne jest także przytwierdzenie poszczególnych elementów planszy, dobre zawiasy oraz solidny zamek to postawa.

Chcielibyśmy też wspomnieć o szachach kamiennych. Te montowane są raczej w parkach czy na skwerach w miastach. Taka forma rozrywki jest bardzo popularna wśród starszego pokolenia, ale razem ze starszymi osobami, w szachy chętnie grają też dzieci. Zakup kamiennych szach nie jest raczej dobrym wyborem, gdy szukamy czegoś do domu, ale do instalacji na zewnątrz to jedyna opcja.

 

Co wewnątrz pudełka?

Wewnątrz pudełka, gdy nie gramy, przechowujemy figury, dlatego wskazane jest to, aby było ono odpowiednio zabezpieczone właśnie od środka, na przykład wyściełane jakimś materiałem. W ten sposób zabezpieczymy figury przed uszkodzeniem. Wiele osób uważa, że najlepsze szachy to takie, które mają wewnątrz przegrody na białe i czarne figury, a najlepiej małe przegródki na każdą z figur.

 

Pionki – bierki – figury

W zależności od regionu spotkamy się z innym nazewnictwem figur stosowanych w tej grze, mogą to być właśnie figurki, pionki czy bierki. W klasycznych szachach musi to być: król, królowa (dama, hetman), dwa gońce (laufry), dwa skoczki (konie), a także dwie wieże oraz osiem pionów, oczywiście wszystko w dwóch zestawach. Najpopularniejsze są modele z figurami białymi i czarnymi, ale znajdziemy też inne wersje kolorystyczne. Dostępne są również zestawy dla dzieci, które mają figury w kształcie postaci z bajek.

Przejdźmy teraz do wykonania – standardem jest oczywiście drewno, które jest klasyczne i pięknie się prezentuje, ale sklepy oferują też inne, równie ciekawe opcje. Dla dzieci wskazane jest zakupienie figur wykonanych z tworzyw sztucznych. Często takie szachy są bardziej kolorowe niż tradycyjne i zwracają uwagę dzieci. Kolejnym materiałem jest szkło. Szklane szachy są bardzo atrakcyjne, ale niestety zupełnie niepraktyczne, bo łatwo jest je zniszczyć. Jeśli jednak szukasz prezentu dla konesera tej gry, to może być ciekawy wybór. Mosiądz jest dość ciężki, ale bardzo dostojny i stosowany do produkcji figur sprzedawanych w drogich zestawach. Po takie produkty często sięgają gracze z wieloletnim doświadczeniem. Nie możemy też zapomnieć o różnych kamieniach oraz mieszankach materiałów o niewiadomym składzie, często określanych na przykład mianem kości słoniowej.

Sam materiał to nie wszystko, ważna jest też podstawa. Pionkami ruszamy się po drewnianej planszy i te mogą ją rysować, dlatego sprawdźmy, czy mają odpowiednią podkładkę, dzięki której nie porysujemy powierzchni.

Nowością na rynku są figury magnetyczne. Jest to świetny wybór dla osób, które mają dzieci i zwierzęta. Nic tak nie denerwuje, jak przewrócona plansza w trakcie rozrywki. Wybierając model magnetyczny możemy zapobiec takim przykrym sytuacjom.

 

 

Nie bez znaczenia jest wielkość figur. Standardowo są one niewielkie, ale znajdziemy też wersje jeszcze mniejsze lub kilkukrotnie większe. W przypadku, gdy szukamy zabawki dla dzieci na pewno zainteresuje nas opcja w wersji maxi. Natomiast osobom często podróżującym, kochającym gry w szachy polecamy zakupienie zestawu miniaturowego, którego figury są nawet 3 krotnie mniejsze niż te w standardowym komplecie.

Podsumowując – to, jakie szachy są najlepsze zależy nie tyle od materiału wykonają czy zastosowanych rozwiązań, co naszych indywidualnych potrzeb. Koneser wybierze produkt droższy, wykonany z mosiądzu lub szła, a dla dziecka najlepsze będą szachy plastikowe.

 

Czego jeszcze potrzebujemy?

W zasadzie do gry potrzebujemy wyłącznie planszy oraz figur, ale w rozgrywkach profesjonalnych stosuje się też zegary. W związku z tym coraz więcej osób grających amatorsko też chce mieć taki sprzęt, aby rozgrywka była podobna do tej, jaka ma miejsce na prawdziwych zawodach.

 

Szachy w dobrych cenach

Najtańsze, plastikowe zestawy znajdziemy w sklepie za ok. 20 zł. Drewniane komplety kosztują od 50 zł wzwyż. Cena może sięgać nawet kilkuset złotych. Wiele tu będzie zależeć od materiału wykorzystanego do produkcji planszy oraz figur.

 

 

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Produkty te nie są już dostępne

 

 

Giftdeco Szachy magnetyczne z palisandru G610

 

Model Giftdeco G610 to bardzo eleganckie szachy magnetyczne. Ponieważ bierki mają dość niewielkie rozmiary odradza się, by produkt był używany przez dzieci poniżej 6 roku życia.

Jest to produkt składany, co oznacza, że po obu stronach wieczka znajdują się fragmenty szachownicy. Wymiary po złożeniu wynoszą jedynie 12,5 cm x 12,5 cm. Materiałem, z którego wykonano całą konstrukcję jest eleganckie drewno palisandrowe o dużej twardości. Również bierki zostały wyrzeźbione z drewna o ładnym kolorze. Każda z figur jest bardzo szczegółowa. We wnętrzu opakowania znajduje się miękki zamsz, który chroni pionki przed zniszczeniem i umożliwia wygodne oraz bezpieczne przenoszenie.

Opinie o szachach tego producenta są bardzo pozytywne. Wiele osób zaznacza, że zakup tego zestawu to była bardzo dobra inwestycja. Ponieważ każda figura ma wbudowany magnes możesz rozegrać partię w dowolnych warunkach bez obaw, że jeden z pionków się zgubi. Choć nie jest to najtańszy produkt w naszym zestawieniu to stosunek ceny do jakości wykonania jest bardzo korzystny.

 

 

Giftdeco Mosiężne szachy w pudełku z palisandru G334

 

Wszystkim, którzy poszukują szachów na prezent dla bliskiej osoby polecamy Giftdeco G334. Jest to bardzo ładny zestaw, do którego wykonania użyto najlepszych materiałów. Każda z figur jest mosiężna oraz pokryta srebrną lub złotą farbą.

Opakowanie zostało wykonane z palisandru indyjskiego i ma ono wymiary 33 cm x 33 cm. Ten gatunek drewna jest bardzo twardy i wytrzymały, a do tego będzie się dobrze prezentować przez wiele lat. Ponieważ sprowadzenie drzewa jest bardzo kosztowne, cena opakowania jest również wysoka.

Powierzchnia szachownicy została pokryta stalową blachą, przez co szachy prezentują się jeszcze lepiej. Wnętrze opakowania wyłożone jest miękkim zamszem, a w specjalnej wyprasce możesz umieścić poszczególne figury. Dzięki temu żadna z nich nie ulegnie zniszczeniu podczas przenoszenia.  

Pomimo bardzo wysokiej ceny (prawie 500 zł) popularność kompletu nie słabnie. Jest to wyrób rzemieślniczy, który powstał z dużą dbałością o każdy szczegół. Internauci zauważają, że jest to sprzęt idealny dla pasjonatów szachów.

 

 

» Przejrzyj produkty z poprzednich lat

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ