Ranking 6 najlepszych konsol do gier w 2023

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Konsola do gier – przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Na rynku, co pewien czas pojawiają się kolejne konsole do gier, wyposażone w nowsze technologie i dodatkowe funkcje. To może utrudniać podjęcie decyzji, który sprzęt wybrać, dlatego przygotowaliśmy zestawienie prezentujące najpopularniejsze modele. Na jego szczycie znajduje się Sony PlayStation 5 – konsola dziewiątej generacji, która obsługuje wyjście obrazu 8K. Łączy się ona bezprzewodowo z Wi-Fi, ma też moduł Bluetooth. Urządzenie wyposażono w dysk SSD zapewniający szybkie ładowanie gier, ponadto jest ono kompatybilne z PlayStation 4. Kolejny godny uwagi według konsumentów model to Microsoft Xbox Series X. Gwarantuje on bardzo dobrej jakości obraz i dźwięk, dlatego granie w gry sprawia dużo przyjemności.


6 najlepszych konsol do gier. Opinie w 2023 roku

 

Nie do końca wiesz, która konsola do gier spełni wszystkie Twoje oczekiwania? Może wahasz się pomiędzy kilkoma różnymi modelami? Sprawdź opisy sprzętów, które znajdują się poniżej. Wytypowaliśmy je na podstawie szczegółowej analizy opinii kupujących. Nasz ranking konsol do gier podpowie Ci, które urządzenia są godne uwagi.

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Konsola jest kompatybilna z PS4, dlatego nie trzeba się obawiać o ograniczoną ilość dostępnych gier. To sprzęt najnowszej generacji, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrej jakości obrazu. Ma on nowoczesny dysk SSD, dlatego gry szybko się ładują.

Wady

Kupującym przeszkadza głównie to, że po włożeniu płyty napęd zaczyna głośno pracować. Wydawane przez niego dźwięki nie należą do najprzyjemniejszych.

Podsumowanie

Urządzenie ma 16 GB pamięci RAM oraz 8-rdzeniowy procesor. Dysk twardy pomieści do 825 GB danych. Konsola ma złącze HDMI i dwa porty USB, może nawiązywać bezprzewodową łączność Bluetooth i Wi-Fi.

Drugi wybór

Zalety

Sprzęt daje możliwość uzyskania obrazu w jakości 4K, więc na ekranie dostrzeżemy każdy detal. Podłączenie go do telewizora nie stanowi problemu ze względu na dostępność potrzebnych złączy, ponadto model bezprzewodowo łączy się z Wi-Fi.

Wady

Niektórzy gracze przyznają, że początkowo trudno było im się przyzwyczaić do tak małego pada i nauczyć jego szybkiej obsługi (jednak stosunkowo dobrze leży on w dłoni).

Podsumowanie

Konsola jest kompatybilna ze starszymi urządzeniami, m.in. Xbox One i Xbox 360. Wyposażono ją w 8-rdzeniowy procesor, 1 TB dysk SSD oraz 16 GB pamięci RAM. To model obsługujący technologię HDR i funkcję śledzenia promieni.

Rozważ też

Zalety

Urządzenie daje możliwość grania w gry zapisane na płycie, a także pobrane z Internetu (z kilku różnych serwisów). Zależnie od potrzeb możemy ustawić konsolę w pionie lub poziomie. Sprzęt łączy się bezprzewodowo z Wi-Fi.

Wady

Po włączeniu bardziej wymagających gier konsola szybko się nagrzewa. Warto to kontrolować i co pewien czas robić przerwy, aby uniknąć niespodziewanej awarii urządzenia.

Podsumowanie

Sprzęt jest dostępny w czterech wersjach kolorystycznych. Ma on 8 GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 500 GB, a także 8-rdzeniowy procesor. Konsolę obsługuje się za pomocą bezprzewodowego kontrolera, który dobrze leży w dłoni.

 

Konsola PS5

 

1. Konsola do gier Sony PlayStation 5

 

Sony PlayStation 5 to stacjonarna konsola obsługująca wyjście obrazu 8K, co umożliwia uzyskanie rozdzielczości nawet do 4320 p. Tym samym granie w gry jest przyjemniejsze, a na ekranie widoczne są nawet najmniejsze detale. Sprzęt wyposażono w 8-rdzeniowy procesor AMD oraz 16 GB pamięci RAM.

Konsola PS5 ma dwa porty USB oraz złącze HDMI, do tego może nawiązywać bezprzewodową łączność za pomocą modułu Bluetooth i Wi-Fi. Jej wymiary to: 39 cm x 10,4 cm x 26 cm. Pojemność twardego dysku to 825 GB (SSD), urządzenie obsługuje gry zapisane na nośniku Blu-ray. W zestawie znajdziemy kable HDMI i USB, podstawkę oraz pad DualSense. 

Konsumentom bardzo spodobała się konsola PS5, bo to model najnowszej, dziewiątej już generacji. Dobrze się on prezentuje, a ponadto jest kompatybilny z urządzeniem PS4 i wykorzystuje technologię śledzenia promieni. Odpowiada ona za symulację indywidualnych promieni świetlnych, co tworzy realistycznie wyglądające odbicia oraz cienie.

 

 

 

 

Konsola Xbox

 

2. Konsola do gier Microsoft Xbox Series X

 

Stacjonarna konsola do grania Microsoft Xbox Series X ma 8-rdzeniowy procesor AMD, 16 GB pamięci RAM oraz dysk SSD o pojemności 1 TB. Wykorzystywany przez nią napęd optyczny to 4K UHD Blu-ray. Urządzenie zapewnia wsteczną kompatybilność z modelami Xbox, Xbox 360 i Xbox One.

Razem ze sprzętem otrzymujemy w komplecie kabel HDMI i pad. Model daje możliwość grania w gry w jakości 4K. Zapewnia on nowoczesne efekty wizualne i odświeżanie obrazu nawet do 120 klatek na sekundę. Test konsol do gier pokazał, że urządzenie Microsoft gwarantuje również dobrą jakość dźwięku.

Według kupujących sprzęt jest łatwy w obsłudze, szybko się uruchamia, a w dodatku wyróżnia się oryginalnym designem. Ma on czarną, prostokątną obudowę o wymiarach: 15,1 cm x 15,1 cm x 30,1 cm. To dobra konsola do gier, ponieważ łączy się bezprzewodowo z Wi-Fi i ma przydatne porty (3 USB oraz złącze HDMI).

 

 

 

 

Konsola PS4

 

3. Konsola Sony PlayStation 4 Slim

 

Sony PlayStation 4 Slim to stacjonarny model należący do ósmej generacji. Ma on 500 GB dysk twardy, 8-rdzeniowy procesor AMD oraz 8 GB pamięci RAM. Ta konsola do gier do TV umożliwia pobieranie programów z różnych serwisów (m.in. PlayStation Store oraz Netflix). Co ciekawe, jest ona dostępna w kilku kolorach: Czarnym, białym, srebrnym i złotym.

Wymiary urządzenia to: 28,8 cm x 26,5 cm x 3,9 cm. Konsola PS4 obsługuje technologię High Dynamic Range, co pozytywnie wpływa na jakość wyświetlanego na ekranie telewizora obrazu. Złącza, w jakie wyposażono model to: HDMI, USB i Ethernet, ma on też moduł Wi-Fi oraz Bluetooth.

Konsola PS4 zebrała wiele pochlebnych recenzji. Zdaniem kupujących ma ona bardzo wygodny w użytkowaniu, bezprzewodowy kontroler, jak i intuicyjny interfejs. Wielu osobom spodobało się to, że na wbudowanym dysku można zapisywać nie tylko gry, ale również filmy, aplikacje czy zrzuty ekranu.

 

 

 

 

Konsola Nintendo Switch

 

4. Konsola Nintendo Switch Neon Red & Blue Joy-Con

 

Konsola Nintendo Switch Neon Red & Blue Joy-Con ma ekran dotykowy o przekątnej 6,2 cala oraz dysk twardy o pojemności 32 GB. Została ona wyposażona w czytnik kart pamięci microSD, moduł Wi-Fi i Bluetooth. To przenośna konsola do gier, która ma kompaktowe wymiary: 23,9 cm x 10,2 cm x 1,39 cm.

Sprzęt ma port USB, wyjście audio oraz złącze HDMI. Jest on zasilany akumulatorowo, dlatego może być bez przeszkód używany poza domem. Konsola Nintendo Switch ma w zestawie dwa kontrolery Joy-Con, które w razie potrzeby można połączyć. Na lewym znajduje się przycisk Capture do robienia zrzutów ekranu, a na prawym czytnik NFC.

Ta mała konsola do gier jest często wybierana przez osoby, które nie chcą nudzić się podczas długich podróży. Można wygodnie nosić ją w plecaku czy torebce, zasilający ją akumulator jest wytrzymały. Poza tym urządzenie można podłączyć do telewizora, aby gra stała się bardziej komfortowa.

 

 

 

 

Konsola Xbox One

 

5. Konsola Microsoft Xbox One S 

 

Sprzęt Microsoft Xbox One S może pełnić funkcję centrum rozrywki. Pozwala on na granie w gry, odtwarzanie filmów i seriali (online, jak i z nośnika Blu-ray), a nawet korzystanie z popularnych aplikacji, m.in. YouTube. To model z 8-rdzeniowym procesorem AMD, 8 GB pamięci RAM i 1 TB dyskiem.

Stacjonarna konsola Xbox One ma kilka złączy: RJ-45, USB, HDMI oraz wyjście słuchawkowe. Wyposażono ją także w funkcję nawiązywania bezprzewodowego połączenia przez Wi-Fi i Bluetooth. Wymiary urządzenia to: 29 cm x 11 cm x 43 cm. W zestawie jest bezprzewodowy kontroler i kabel HDMI.

Czytając opinie o konsolach do gier, można dojść do wniosku, że jest to jeden z bardziej popularnych sprzętów marki Microsoft. Został on doceniony przez konsumentów za dobrej jakości obraz (jakość 4K), kompaktowe wymiary i cichą pracę. Należy wspomnieć też o tym, że konsola Xbox One S pozwala na samodzielną kalibrację menu.

 

 

 

 

Mini konsola

 

6. Konsola Nintendo Game & Watch: Super Mario Bros

 

Mini konsola Nintendo Game & Watch: Super Mario Bros jest na tyle niewielka, że bez trudu mieści się w dłoni. Mimo to pozwala na wygodne granie w popularne gry z serii Mario Bros. Sprzęt można nosić w torebce i plecaku, a nawet kieszeni spodni czy kurtki. To konsola do gier o retro designie.

Przekątna ekranu to 2,4 cala, co w zupełności wystarczy, aby granie było komfortowe. Sprzęt ma wymiary: 11,2 cm x 6,7 cm x 1,25 cm. To odpowiednia konsola do gier dla dzieci, jak i dorosłych. Jej obsługa jest intuicyjna, a ładowanie akumulatora nie trwa długo. Urządzenie jest nowoczesną wersją systemu Game & Watch wprowadzonego w 1980 roku w Japonii.

Konsumenci przekonują, że to dobra i tania konsola do gier, która sprawia bardzo dużo radości. Może ona być oryginalnym prezentem z okazji urodzin czy Bożego Narodzenia. Sprzęt ma ładnie wyglądającą, wytrzymałą obudowę w złotym kolorze. Przyciski są odpowiednio duże i dobrze opisane. Ta konsola do grania w gry Mario przydaje się podczas długich podróży, jak również w domu.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką konsolę do gier kupić?

 

Zebraliśmy kilka wskazówek o tym, czym wyróżnia się najlepsza konsola do gier, aby dodatkowo ułatwić Ci dokonanie wyboru. Jeśli będziesz o nich pamiętać, z pewnością znajdziesz właściwy sprzęt. Sprawdź, co jest istotne podczas zakupu tego typu urządzeń.

Przenośna czy stacjonarna?

Zanim podejmiemy decyzję, jaką konsolę do gier wybrać, trzeba dobrze przemyśleć, który model będzie lepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb: Przenośny czy stacjonarny? Ten pierwszy jest na tyle niewielki, że można przez cały czas nosić go przy sobie. To bardzo dobry wybór dla osób, które dużo czasu spędzają poza domem i narzekają na nudę. Przenośna konsola może przydać się podczas kilkugodzinnej podróży lub w czasie dłuższych przerw w pracy czy szkole. Jest ona zasilana wbudowanym akumulatorem, który należy regularnie ładować (zwykle gwarantuje do kilku godzin nieprzerwanej pracy). Sprzęt stacjonarny jest przystosowany do użytku w jednym miejscu, najczęściej w domowym salonie. Jest on zasilany sieciowo i wymaga podłączenia do prądu (urządzenie przenośne ma ekran, na którym wyświetlany jest obraz).

 

Biblioteka gier

Większość osób uważa, że dobra konsola zapewnia dostęp do rozbudowanej biblioteki gier, w której znajdziemy odpowiednie tytuły dla dorosłych, jak i dla dzieci. Niektóre sprzęty mają w zestawie kilka gier, a inne wymagają ich samodzielnego dokupienia. Jeśli wymieniamy starą konsolę na inną, należącą do nowszej generacji, powinniśmy sprawdzić, czy są kompatybilne. Jeżeli tak, nie musimy pozbywać się starych gier, bo te z pewnością będą działać na nowym urządzeniu. Poza tym nowoczesne sprzęty dają możliwość pobierania nowych tytułów bezpośrednio z Internetu i zapisanie ich na dysku twardym, dlatego nie musimy ograniczać się wyłącznie do płyt DVD, CD czy Blu-ray.

 

Najważniejsze parametry techniczne

Kupując konsolę do gier, należy sprawdzić kilka parametrów technicznych, przede wszystkim: Procesor, pamięć RAM oraz pojemność dysku twardego. To daje informację na temat szybkości pracy urządzenia. Im mocniejszy jest procesor i większa pamięć RAM, tym mniejsze ryzyko, że bardziej wymagające gry nie będą płynnie działać (zwłaszcza w wyższej rozdzielczości). Trudno określić, jak pojemny powinien być dysk twardy, ponieważ to zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli chcemy mieć dostęp do dużej ilości gier, powinniśmy rozważyć zakup konsoli z dyskiem 500 GB lub większym.

 

Dostępne złącza

Standardowo konsole do gier są wyposażone w złącze HDMI, a także porty USB. Zwykle mają one również wyjście Ethernet, jednak może ono nie być potrzebne, ponieważ nowoczesne urządzenia mogą łączyć się z Internetem bezprzewodowo. Zwykle tego typu sprzęty mają też moduł Bluetooth. Osoby używające przewodowych słuchawek powinny pamiętać, że coraz rzadziej konsole do gier dają możliwość ich podłączenia, dlatego warto rozważyć zakup zestawu bezprzewodowego.

 

Technologie i funkcje

Aby granie w gry sprawiało jak najwięcej przyjemności, producenci konsol dbają o to, aby wykorzystywały one nowoczesne technologie. Przykładem jest High Dynamic Range, czyli szeroki zakres dynamiki, który zapewnia żywe kolory oraz bardziej naturalny obraz. Sprzęty nowszej generacji pozwalają na uzyskanie rozdzielczości nawet 4K, obsługują ponadto technologie poprawiające jakość dźwięku i mają funkcję śledzenia promieni. To inaczej ray tracing, czyli rozchodzenie się światła po trójwymiarowych przestrzeniach w taki sposób, jak odbywa się to w rzeczywistości.

Zawartość zestawu

W zestawie z konsolą zwykle dostajemy kabel zasilający i HDMI, a dodatkowo jeden kontroler. Jeśli zależy nam na tym, aby otrzymać dwa pady, zwykle musimy zapłacić nieco więcej lub ten drugi dokupić osobno. W zależności od tego, w jakie gry będziemy grać, może przydać się też np. kierownica z pedałami, kontroler move czy okulary VR. Tego typu sprzęty kupuje się oddzielnie.

 

Konsole do gier w dobrych cenach

Najtańsze konsole kosztują 200 – 1000 zł, ale są to głównie modele przenośne. Sprzęty stacjonarne zaliczane do nowszych generacji są znacznie droższe, trzeba za nie zapłacić 1500 – 5000 zł. Nie jest to mały wydatek, ale takie urządzenia wykorzystują nowoczesne technologie. Jednocześnie trzeba pamiętać, że to nie cena decyduje o tym, jaka jest najlepsza konsola do gier. Ważniejsze powinno być dla nas to, czy daje dostęp do naszych ulubionych tytułów, jest łatwa w obsłudze i nie zacina się.

 

 

FAQ

 

P1: Ile kosztuje konsola do gier?

Konsole do gier to urządzenia bardzo zróżnicowane pod względem ceny. To, ile zapłacimy za tego typu sprzęt uzależnione jest od kilku czynników. Mowa tu zarówno o producencie, jak i: Jakości grafiki, ilości pozycji w bibliotece gier czy dostępnych funkcjach. Im bardziej zaawansowana technologicznie jest konsola, tym prawdopodobnie droższa się okaże. Podstawowe modele kosztują średnio 1000 – 1500 zł. Są też nieco tańsze urządzenia, ale to głównie niewielkie, przenośne konsole z kilkoma grami. Sprzęty najnowszej generacji, z rozbudowaną biblioteką i możliwością skalowania obrazu do jakości 4K kosztują nawet ponad 5000 zł.

 

P2: Co lepsze do gier – konsola czy PC?

Zarówno konsola, jak i komputer stacjonarny to odpowiednie urządzenie do gier. Każdy z tych sprzętów ma swoje wady i zalety, które trzeba uwzględnić przed zakupem. Wiele osób twierdzi, że gra na konsoli jest nieco bardziej komfortowa. Wynika to z tego, że nie trzeba siedzieć przy biurku, możemy wygodnie rozsiąść się na kanapie lub nawet poruszać po pomieszczeniu (co sprzyja spalaniu kalorii). Ponieważ sprzęt jest podłączony do telewizora, obraz wyświetla się na dużym ekranie i możemy bez trudu dostrzec każdy szczegół. Ponadto do konsoli można dokupić różne, dostosowane do indywidualnych potrzeb kontrolery. Jej podstawową wadą są ograniczone możliwości. Komputer PC można wykorzystywać nie tylko do gier, ale i pracy czy przeglądania stron internetowych.

P3: Kiedy powstała pierwsza konsola do gier?

Niewiele osób lubiących grać na konsoli zastanawia się, kiedy na rynku pojawiło się pierwsze takie urządzenie. Historię tych sprzętów dzieli się na generacje, każda z nich rozpoczyna się wydaniem nowego modelu. Magnavox Odyssey to pierwsza konsola do gier, zaprojektował ją Ralph Baer. Wprowadzono ją do sprzedaży w 1972 roku, a koniec okresu pierwszej generacji przypada na rok 1979. Prototypem wspomnianego urządzenia było tzw. brązowe pudełko (Brown Box) podłączone do telewizora. Ustawienia oraz gry zmieniało się za pomocą przełączników na obudowie, w Magnavox Odyssey w tym celu wkładało się do konsoli specjalne karty.

 

P4: Jak działa konsola do gier?

Konsola jest nazywana komputerem z wyspecjalizowaną architekturą do uruchamiania gier, jednak jej działanie jest nieco inne w porównaniu do PC. Ma ona ograniczony interfejs użytkownika oraz dostęp do ustawień administratora. W niektórych nowoczesnych modelach możliwe jest zainstalowanie systemu operacyjnego, jednak zwykle nie można ulepszać wbudowanych podzespołów. Przechowywanie gier na konsoli jest możliwe za sprawą wbudowanego czytnika zewnętrznych pamięci, np. CD-ROM czy Blu-ray. W starszych sprzętach wszystkie pozycje zapisywane były w nieusuwalnej pamięci, przeznaczonej tylko do odczytu. Do sterowania konsolą służą różnego rodzaju urządzenia, m.in. gamepady, kontrolery ruchu czy kierownica z pedałami.

 

P5: Jaka konsola do gier na początek?

Wybór właściwej konsoli do gier może być trudny, zwłaszcza jeśli do tej pory nie mieliśmy styczności z podobnymi sprzętami. Jeżeli nie mamy pewności, że będziemy używać urządzenia codziennie przez kilka godzin, nie musimy inwestować w drogi i nowoczesny model. Czasami lepszym wyborem jest zakup konsoli starszej generacji, która daje dostęp do wszystkich popularnych gier, zwłaszcza gdy mamy ograniczony budżet. Szukając odpowiedniego sprzętu, należy też zastanowić się, czy stacjonarny model to na pewno dobry wybór. Osoby, które często podróżują, powinny rozważyć zakup sprzętu przenośnego.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ