Ranking 5 najlepszych gier słownych w 2024

Ostatnio aktualizowane: 10.12.24

 

Gra słowna – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Poszukujesz rozrywki będącej alternatywą dla gier komputerowych i oglądania telewizji? Jeśli tak, jesteś w dobrym miejscu – znajdziesz tu poradnik zakupowy poświęcony grom słownym, w którym podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniej gry na samotne wieczory, randkę, weekend z dziećmi oraz imprezy z przyjaciółmi. Stworzyliśmy również ranking pięciu gier, które cieszą się największym uznaniem konsumentów. Na pierwszym miejscu w naszym zestawieniu znajduje się Scrabble, który jest kultową formą rozrywki od wielu lat. To gra słowna wymagająca analitycznego myślenia oraz znajomości wyrazów, również tych trudnych i rzadko używanych. Scrabble łączy pokolenia – mogą w nią grać dorośli, ale także dzieci, które już potrafią odróżniać litery i układać wyrazy. Na kolejnym miejscu naszego rankingu znalazła się gra Słowny Ninja, która również pozwala nabywać nowe słownictwo. Edukacja poprzez poszerzanie swojej wiedzy i znajomości słówek to doskonały wybór dla rodzin z dorastającymi dziećmi. Produkt jest solidnie wykonany i według wielu osób dostarcza rozrywki na długie godziny.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Scrabble to gra edukacyjna zapewniająca rozrywkę osobom w różnym wieku. Jej atrakcyjna szata graficzna oraz proste zasady sprawiają, że wciąż zyskuje nowych sympatyków. Wszystkie elementy produktu są solidnie wykonane.

Wady

Niektórym osobom sprawia trudność zrozumienie przyznawania premii za określone słowa. Gra jest również nieodpowiednia dla małych dzieci.

Podsumowanie

Scrabble jest kultową pozycją na liście każdej osoby, która lubi gry planszowe. Niezmiennie od lat dostarcza ona uczestnikom kilkugodzinnej rozrywki w towarzystwie. Dzięki Scrabble możemy poznać nowe słowa oraz zasady ortografii. Gra przetrwała w niemal niezmienionej formie od momentu powstania - czyli 1931 roku.

Drugi wybór

Zalety

Grę można zabrać ze sobą niemal wszędzie ze względu na jej niewielkie gabaryty. W razie braku towarzysza można grać w nią również samodzielnie. Słowny Ninja ma aż pięć różnych wariantów gry. To atrakcyjna rozrywka dla osób w każdym wieku.

Wady

W zestawie dostępny jest notes, jednak nie ma do niego długopisu do zapisywania wyników. Poza tym niektórzy narzekają na zbyt szybkie tempo gry.

Podsumowanie

Słowny Ninja dostarczy doskonałej rozrywki zarówno dzieciom, jak i dorosłym osobom. Można rozegrać partię gry w podróży, co z pewnością pozwoli nieco uatrakcyjnić wyprawę. Solidne wykonanie poszczególnych elementów zestawu sprawia, że gra jest wyjątkowo przyjazna dla uczestników.

Rozważ też

Zalety

Dwa warianty gry o różnych poziomach trudności zapewniają rozrywkę osobom chcącym wzbogacić swoje słownictwo oraz przekonać się, na jakim poziomie jest ich obecna wiedza z zakresu języka ojczystego.

Wady

Krzyżówka, nawet w wersji uproszczonej może być zbyt trudna dla dzieci w wieku 8 lat, dla których gra jest również przeznaczona.

Podsumowanie

Produkt marki Alexander to gra wzorowana na kultowym Scrabble. To doskonała forma rozrywki i edukacji, przekazująca w przyjazny sposób zasady pisowni nawet najtrudniejszych wyrazów.

 

 

5 najlepszych gier słownych. Opinie w 2024 roku

 

Zapoznałeś się z naszym poradnikiem, ale nadal masz problem z podjęciem decyzji zakupowej? W takim razie sprawdź nasz ranking gier słownych będący uzupełnieniem przewodnika zakupowego. Zostały w nim zamieszczone opisy 5 najciekawszych propozycji.

 

1. Mattel Gra Scrabble Orginal Y9616

 

Scrabble Original to kultowy punkt na liście gier słownych. Większość osób zna zasady i miała okazję grać w Scrabble przynajmniej raz w życiu. Gra ta stała się inspiracją dla powstania kilku innych planszówek, żadna jednak nie przerosła popularnością pierwowzoru.

W Scrabble można grać w parze, w 3 lub 4 osoby. Ilość kombinacji wyrazów oraz możliwości zdobycia dodatkowych punktów czyni z gry wyjątkowo dobry pomysł na spędzenie rodzinnego popołudnia. Rozgrywka polega na układaniu z literek wyrazów i układaniu ich na planszy. Ważne jest nie tylko ułożenie wyrazu, ale też jego umiejscowienie na planszy w taki sposób, aby zdobyć jak najwięcej punktów.

Część osób swoją opinię o grach słownych kreuje na podstawie Scrabble. Konsumenci bardzo często wymieniają tę grę słowną jako swoją ulubioną formę spędzania wolnego czasu. W każdym kraju Scrabble cieszą się ogromną popularnością – nawet w Polsce można kupić ten produkt w różnych wersjach językowych. Solidne wykonanie, atrakcyjny, elegancki design oraz dość proste zasady zjednują grze kolejnych sympatyków.

 

 

 

 

2. Słowny Ninja Karciana Gra Słowna Rodzinna Woźniak

 

W naszym rankingu znalazła się propozycja Słowny Ninja, karciana gra słowna dla całej rodziny. Przejrzyste reguły rozgrywki i stosunkowo krótki czas jej trwania czyni z produktu ciekawą alternatywę rozrywki dla dzieci np. w trakcie trwania kinderbalu.

Gra ma aż pięć różnych wariantów, a zasady są na tyle proste, że zrozumie je każdy, bez względu na wiek. Co ważne, możliwe jest również granie w pojedynkę.

W opinii użytkowników Słowny Ninja to sposób na pobudzenie kreatywności oraz nauczenie się w krótkim czasie wielu ciekawych wyrazów. Szybkie tempo gry jest bardzo korzystne dla osób, które nie lubią rozgrywek przeciągających się w nieskończoność. Szata graficzna Słownego Ninja również jest miła dla oka. Ponadto gra jest niewielka, więc można ją ze sobą wszędzie zabrać. Konsumenci docenili nie tylko wykonanie produktu, ale też jego stosunek jakości do ceny.

 

 

 

 

3. Gra edukacyjna Alexander Granie w zdanie i Krzyżówka 

 

Polecamy Ci grę Alexander Granie W Zdanie Krzyżówka – polski odpowiednik Scrabble. W pudełku znajdują się dwie różne planszówki, które znacznie wzbogacają zasób słów uczestników.

Krzyżówka polega na jak najszybszym ułożeniu wyrazów z posiadanych tabliczek literowych, jednak zadanie znacznie utrudnia wprowadzenie do rozgrywki tabliczek wieloliterowych. Ułożenie wyrazów z tego typu połączeń literowych może stanowić nie lada wyzwanie. Osoba, która jako pierwsza zdobędzie określoną liczbę punktów wygrywa.

Gra przeznaczona jest dla maksymalnie sześciu graczy (minimum 2 osoby). Co do ograniczeń wiekowych – grać mogą w nią już dzieci od 5 roku życia, które potrafią czytać. Jest to więc dobry wybór dla rodziny.

Według części osób gra jest dosyć trudna, gdy używamy tabliczek wieloliterowych i raczej nie będzie odpowiednia dla młodszych uczestników. Warto więc dostosować poziom zaawansowania rozgrywki do uczestników zabawy. Konsumenci podkreślają też, że produkt jest solidnie wykonany.

 

 

 

 

4. Gra logiczna Alexander Remik Słowny de Luxe

 

Szukasz idealnej propozycji dla kilkuosobowej rodziny? Wybierz Alexander Remik Słowny. Dolna granica wieku uczestnika wynosi w tym przypadku osiem lat. Graczy może być maksymalnie 4.

Remik wymaga od grających analitycznego myślenia oraz prawidłowych skojarzeń. Produkt marki Alexander uczy ortografii oraz wzbogaca słownictwo uczestników. Jest to bardzo interesująca alternatywa dla innych gier planszowych, która posiada walor edukacyjny. Gra ma dość dużo elementów – jest ich aż 120. To kolejny dowód na to, że nie sposób się przy niej nudzić.

Osoby, które zdecydowały się na zakup gry zauważają, że jest dość wymagająca i zdecydowanie pobudza do działania szare komórki. Ma przyjazną szatę graficzną i przejrzyste zasady, które sprawiają, że w Remika Słownego gra się bardzo przyjemnie. Konsumenci podkreślają też, że wszystkie elementy produktu są solidnie wykonane i przy tym dość atrakcyjne.

 

 

 

 

5. Jezyk angielski Gry słowne B1 Gra logiczna

 

Język angielski gry słowne B1 dla średnio zaawansowanych to idealna propozycja dla młodzieży i dorosłych, która pomaga w utrwaleniu słów oraz zasad konwersacji i gramatyki w języku angielskim. To forma rozrywki dla osób dorosłych, które dość dobrze znają język angielski i potrzebują raczej utrwalenia pewnych zasad oraz sposobu użycia pojedynczych wyrazów. 

Książka zawiera krzyżówki, rebusy oraz mini słowniki, które pomagają w nauce języka angielskiego. To dobra i tania gra słowna, która może stanowić rozrywkę zarówno dla jednej, jak i dla kilku osób. 

Posiadacze książki zauważają, że jest to nie tylko solidny produkt, ale też dobrze przemyślany, przekazujący wiedzę w sposób wyjątkowo przystępny, nawet osobom, które miewały w przeszłości trudności z przyswajaniem nowych treści związanych z językiem obcym. To ciekawa alternatywa na spędzenie wolnego popołudnia robiąc coś, co jest zarazem przyjemne i pożyteczne.

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę słowną wybrać?

 

Obecnie przeżywamy prawdziwy renesans gier planszowych, karcianych, słownych i innych. Są one prawie tak samo popularne, jak te komputerowe czy na konsolę. Tego typu rozrywka jest doceniana nie tylko przez pedagogów, ale też rodziców, a to dlatego, że ma walor edukacyjny, dzięki któremu znacznie poszerza się zasób naszego słownictwa. Jeśli i Ty masz ochotę poszerzyć nieco zasób swojego słownictwa, a także spędzić miło czas zapraszamy do lektury naszego poradnika zakupowego, w którym odpowiadamy na pytanie, jaką grę słowną wybrać, aby nie tylko miło spędzić przy niej czas, ale również maksymalnie wykorzystać drzemiący w niej potencjał edukacyjny.

 

 

Korzyści płynące z gier słownych

Gry słowne edukują w sposób bardzo przystępny, ułatwiający przyswajanie nowych treści. Jeśli problemem naszym lub kogoś z najbliższego otoczenia jest brak znajomości zasad ortografii wybierzmy grę, która w zabawny sposób przekazuje reguły ortografii pozwalając łatwo je zapamiętać, choćby na podstawie skojarzeń. Na rynku pojawiło się również mnóstwo gier, które pomagają w nauce języków obcych. Pozwalają one przełamać barierę przed rozpoczęciem konwersacji oraz wzbogacają słownictwo uczestników.

 

Wiek graczy

W gry słowne mogą grać dzieci już od 7-8 roku życia, a nawet młodsze, o ile potrafią już czytać. Co do górnej granicy wiekowej to takowa nie istnieje – osoby w każdym wieku mogą doskonale bawić się przy grach słownych wciąż ucząc się nowych wyrazów. Należy jednak dobierać produkt do wieku osób uczestniczących w zabawie tak, aby wszyscy grający dobrze się bawili zdobywając przy okazji nowe umiejętności. W sklepach znajdziemy gry skierowane do dzieci, nastolatków i osób dorosłych. Dostępne są też produkty uniwersalne łączące pokolenia.

 

Reguły gry

W grach słownych zwykle chodzi o ułożenie jak największej ilości słów bądź ich prawidłowe stosowanie (gry edukacyjne związane z językiem obcym). Reguły muszą być tak sformułowane, aby najmłodszy uczestnik zrozumiał je bez najmniejszych problemów. Warto wybierać takie produkty, których poziom skomplikowania nie jest zbyt duży, zwłaszcza gdy chodzi o luźne, towarzyskie spotkania lub gdy wśród graczy będą osoby z różnych grup wiekowych. Natomiast jeśli mamy zamiar zagrać w grę w samotności lub mamy tylko jednego przeciwnika można pokusić się o nieco bardziej skomplikowane i złożone zabawy.

Wiele osób uważa, że najlepsza gra słowna ma jasne, dobrze opisane w instrukcji reguły i jest jasna dla wszystkich uczestników – również dzieci (o ile jest na nich przeznaczona). Do najgorszej sytuacji dochodzi, kiedy część osób nie jest w stanie nadążyć za postępem gry. Wtedy też nie sprawia ona tyle radości, ile powinna. Jeśli wśród uczestników są osoby w różnym wieku zadbajmy o to, aby każda z osób, która dopiero się uczy miała obok siebie kogoś, kto przeprowadzi ją przez grę nie traktując jej jako przeciwnika. Wówczas nauka zasad będzie naprawdę przyjemna i z pewnością zachęci do dalszego poznawania gier słownych.

 

Czas gry

Zastanawiając się, jaka gra słowna jest dla nas najlepsza weźmy pod uwagę okazję, przy której chcemy z niej korzystać. Jeśli potrzebujemy ciekawej rozrywki na imprezę ze znajomymi wybierzmy coś dynamicznego z możliwością rozegrania partii gry w stosunkowo krótkim czasie. Jeśli zaś poszukujemy gry na leniwe, rodzinne popołudnia rozważmy zakup czegoś, co zapewni rozrywkę wszystkim członkom rodziny nawet na kilka godzin.

 

 

Liczba graczy

Gra może być przeznaczona dla 1-2 osób, ale nawet 10 – 12 osób. Im więcej uczestniczących, tym weselej, ale może być również trudniej przestrzegać reguł. W gry słowne warto grać całą rodziną – oprócz rozrywki, ma to wówczas duży walor edukacyjny i integracyjny. Jak wiadomo nauka przez zabawę jest najbardziej efektywna. Jeśli jesteśmy samotni lub wolimy grać w nieco węższym gronie wybierajmy gry dla maksymalnie dwóch lub trzech osób. Przy okazji większych imprez tego typu rozrywki mogą się nie sprawdzić – wówczas warto brać pod uwagę gry, które nie posiadają górnej granicy ilości graczy.

 

Oprawa graficzna

Oprawa graficzna gier słownych jest równie ważna, co szata gier planszowych. Znacznie przyjemniej gra się na estetycznie wyglądającej planszy, której kolorystyka zachęca do dalszych działań. Dużą rolę odgrywają obrazki, forma akcesoriów do gry oraz wielkość planszy. Zwykle im więcej może być graczy, tym i ona jest nieco większa. Dzięki temu wszyscy mogą grać nie przeszkadzając sobie nawzajem, a gra wciąż wygląda estetycznie, co znacznie ułatwia np. odczytywanie wyników poszczególnych graczy.

Elementy gry (np. tabliczki z literkami) powinny być wykonane w taki sposób, aby częste użytkowanie nie spowodowało ich ścierania się lub blaknięcia. Jeśli gra jest skierowana również do małych dzieci trzeba zwrócić uwagę na to, czy nie ma zbyt małych elementów. Duże znaczenie będzie miało również pudełko do przechowywania wszystkich części gry. Im będzie solidniejsze, tym lepiej.

 

Gry słowne w dobrych cenach

Gry planszowe mogą kosztować od 5 zł do ponad 150 zł. W zależności od złożoności gry, ilości akcesoriów oraz jej popularności cena będzie się nieco różnić. Warto jednak zainwestować w tę formę rozrywki, ponieważ grając możemy nie tylko spędzić czas z najbliższymi, ale również poszerzyć zasób swojego słownictwa.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ