Ranking 8 najlepszych gier strzelankowych w 2023

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Gra Strzelanka – Poradnik zakupowy, ranking i test

 

Jest wiele gier strzelanek, które warto wypróbować. Jedną z nich jest Battlefield V, pozycja przez wielu została uznana za świetną i bardzo wciągającą. Zaletą strzelanki jest jej realistyczność, gracze czują się tak, jak gdyby rzeczywiście byli uczestnikami II Wojny Światowej. Pozycja jest wielopoziomowa: celem gracza nie jest wyłącznie unicestwienie przeciwnika, ale także strategiczne przemyślenie sytuacji, budowanie relacji pomiędzy żołnierzami i wiele innych, a wszystko to sprawia, że gra dobrze oddaje wydarzenia podczas wojny w Europie. Strzelanka zachwyca również piękną szatą graficzną,  szczegółowością oraz niezwykłą dbałością o to, aby gracz poczuł się, jak w środku fascynującej rozgrywki. Nie bez znaczenia jest też wciągająca muzyka. Gry tego typu nie każdemu mogą się spodobać, dlatego mamy inne propozycje, jak Metroid: Samus Returns. Pozycja ma bardzo ciekawą fabułę, która została dobrze przemyślana. Kolorystyka gry jest przez cały w tym samym tonie, więc graficznie przedstawia się bardzo dobrze oraz dość mrocznie.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Gra odznacza się piękną grafiką, gracz czuje się jakby był w środku akcji. Wydarzenia są realistyczne oraz zgodne z realiami historycznymi. Pozycja ma proste reguły, nie spędzisz zbyt dużo czasu na treningu. Fabuła jest bardzo ciekawa.

Wady

Gra ma dość duże wymagania w przypadku systemów komputerowych. Jeżeli sprzęt nie ma dużo pamięci oraz bardzo dobrej jakości karty graficznej, to odtworzenie tej pozycji na komputerze może okazać się niemożliwe.

Podsumowanie

Jest to gra na PC, jej fabuła toczy się wokół wydarzeń związanych z II Wojną Światową, a szczególnie z frontem niemieckim i francuskim. Gracz zostaje przywódcą kompanii i kieruje ją w dane miejsca, aby zwalczyć wroga.

Drugi wybór

Zalety

Jest to pozycja z idealnie wybraną muzyką, która podkreśla każdą sytuację. Gra jest ciekawa, polega nie tylko na unicestwieniu wroga, ale również na odkrywaniu tajemnic postaci, jaką się steruje.

Wady

Według niektórych graczy menu tej pozycji nie jest zbyt intuicyjne. W rezultacie nowi gracze mogą poczuć się na początku dość zagubieni, nauka odpowiednich ruchów może być czasochłonna.

Podsumowanie

Pozycja przedstawia historię Samus, która musi unicestwić złego władcę. Postać ma różne zdolności oraz ciekawą, niebanalną historię. Jest to kontynuacja gry, która została stworzona kilka lat temu, została ona ulepszona, a do tego dodano elementy 3D.

Rozważ też

Zalety

Gra jest ciekawa, na dziecko czekają niespodziewane sytuacje, z którymi musi sobie poradzić. W rezultacie zabawa wzmaga logiczne myślenie oraz szybkie działanie. Pozycja jest ładna graficznie. Dziecku towarzyszy dynamiczna muzyka, która sprawia, że maluch często do niej wraca.

Wady

Liczba misji jest dość duża, ale dla dziecka, które polubi rozgrywki, może być niewystarczająca. Niektórzy uważają, że towarzyszyło im uczucie niedosytu.

Podsumowanie

Jest to gra stworzona na bazie popularnej serii klocków Lego. Cały świat został stworzony w tym samym stylu oraz tematyce. Pozycja jest głównie przeznaczona dla najmłodszych, nie ma w niej przemocy.

 

 

8 najlepszych gier strzelankowych. Opinie w 2023 roku

 

Nie jest łatwo wybrać dobrą grę strzelankę. Postanowiliśmy Ci w tym pomóc i dlatego przygotowaliśmy ten artykuł. Znajdziesz w nim ranking gier strzelanek, a w nim opisy kilku lepszych pozycji. 

 

Gry strzelanki na PC

 

1. Gra PC Battlefield V

 

Battlefield V to pozycja dla wszystkich, którzy szukają mocnych wrażeń, czyli takich, które dostarczają dobre gry strzelanki na PC. Jest ona dostępna w trybie singleplayer oraz multiplayer, dlatego możesz grać sam i z kolegami. Gra ma polską oraz angielską wersję językową, możesz wybrać tę, która Ci bardziej pasuje. 

Produkt ma jedną z najbardziej dopracowanych grafik, spośród gier komputerowych dostępnych na rynku. Dokładnie widać nawet rysy twarzy oraz najmniejsze detale, bardzo podoba się to graczom, którzy często wybierają tę pozycję ze względu na piękną szatę graficzną. Po włączeniu gry strzelanki na PC znajdujesz się w samym środku II Wojny Światowej. 

Jesteś dowódcą kompanii, którą musisz poprowadzić do zwycięstwa. Możesz wybierać spośród różnych broni, pojazdów i innych atrybutów. Użytkownicy uważają, że ta dobra gra typu strzelanka jest realistyczna, daje możliwość podejmowania własnych decyzji i wprowadzania własnych pomysłów. Na uwagę zasługuje również piękna ścieżka muzyczna, która pasuje do akcji i towarzyszy przez całą grę. 

 

 

 

 

Gry strzelanki 3D

 

2. Gra Nintendo Metroid: Samus Returns


Metroid: Samus Returns to pozycja, której nie możesz przegapić. Jest to odświeżenie gry dostępnej kiedyś na popularnego Game Boya. Tym razem masz do wyboru o wiele więcej funkcji i zdolności, które główny bohater nabiera, a także możesz zauważyć, że grafika została znacznie ulepszona. Angielska wersja językowa pozwala na doskonalenie języka. 

Gry strzelanki 3D odznaczają się ładną grafiką, widać to na przykładzie tej pozycji. Ta wersja została udoskonalona, dlatego gra się bardzo przyjemnie. Pozycja zachwyca różnymi szczegółami oraz pięknymi tłami. Podczas rozgrywki wcielasz się w postać łowczyni głów, która próbuje pokonać złego Metroida. Naturalność ruchów oraz ciekawe zdolności to aspekty które mają wszystkie fajne gry strzelanki i są często chwalone przez graczy. 

Wielu osobom podoba się również kolorystyka, która sprawia, że pozycja ma swój niepowtarzalny klimat. Dobrze oceniana jest również fabuła, która wymaga nie tylko poszukiwania przeciwnika oraz walki z nim, ale również odszukania siebie w swojej przeszłości, a także stopniowe odkrywanie kolejnych tajemnic o galaktyce. 

 

 

 

 

Gry strzelanki dla dzieci

 

3. Lego City Tajny Agent Gra PC

 

Czy istnieją dobre gry strzelanki dla dzieci? Tak, a przykładem jest Lego City Tajny Agent. Nie ma w niej przemocy, a za to ma bardzo ciekawą fabułę. 

W grze dzieci mogą spotkać bohaterów z popularnych klocków Lego. Wyglądają oni bardzo podobnie, więc maluch z pewnością ich rozpozna i przyjemniej będzie mu się grało. Dziecko wciela się w agenta, który patroluje około 20 dzielnic Lego miasta. Podczas patrolu przydarzają się mu różne przygody oraz misje, które trzeba wypełnić. 

Ta dobra gra typu strzelanka jest dostępna na Nintendo Switch. To, co doceniają rodzice oraz dzieci, to mnogość kolorów, śmieszne sytuacje, a także ciągła zabawa, maluch nie będzie się nudził przez cały czas trwania gry. Pozycja ma bardzo wiele misji.

 

 

 

 

Gry strzelanki multiplayer

 

4. Gra Call of Duty: World War II


Call of Duty: WWII już niedługo po premierze zostało uznane za jedną z najlepszych gier dotyczących II Wojny Światowej. Jej realistyczność sprawia, że wypowiadają się o niej pozytywnie nie tylko gracze, ale również recenzenci. Nie jest łatwo połączyć mechanikę gry wraz z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi, a także dodać do tego relacje pomiędzy samymi żołnierzami, dlatego gracze doceniają ten produkt. 

Gry strzelanki typu multiplayer pozwalają na rozegranie walki ze swoimi przyjaciółmi, tak jak prezentowana pozycja. Gracz jest jednym z uczestników kampanii wojennych, razem z innymi żołnierzami przemierza Francję oraz Niemcy, aby stawić czoła wrogowi. Podczas walk ma dostęp do różnego rodzaju broni, zacieśnia więzi z innymi żołnierzami oraz pomaga innym grupom walczącym. Gracze doceniają muzykę, która idealnie pasuje do akcji. 

Opinie o grach strzelankach są w większości pozytywne. Pozycja Call of Duty: WWII pobudza wyobraźnię, uczy, jak szybko reagować oraz, co robić w stresujących sytuacjach. Dzięki grze można oderwać się od codzienności i przenieść się do świata wojny, gdzie to Ty masz nad nim kontrolę. 

 

 

 

 

Gry strzelanki CS GO

 

5. Gra Counter Strike: GO 

 

Każdy gracz powinien znać tak popularną serię gier, jak CS:GO. Gry strzelanki CS:GO to jedne z najsłynniejszych na świecie. Tym razem prezentujemy pozycję w wersji digital, to znaczy, że nie musisz się martwić o miejsce do odtwarzania płyty. Strzelanka będzie dostępna jedynie na Twoim komputerze. Jest to idealna propozycja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić w domu trochę miejsca. 

W grze zawsze występują dwie drużyny: terroryści oraz antyterroryści. Rozgrywka polega na tym, aby unicestwić jedną lub drugą z nich. Pozycja jest najczęściej wybierana w trybie multiplayer, ponieważ jest możliwość utworzenia swojej własnej grupy, więc zwycięstwo można świętować ze swoimi kolegami lub losowymi osobami. 

Na uwagę zasługuje szata graficzna, która swoją dokładnością przewyższa wiele z innych podobnych pozycji. Podczas gry możesz podziwiać mimikę twarzy, reakcję, naturalność ruchów oraz wiele innych aspektów, które przekonują, że osoby odpowiedzialne za grafikę się napracowały. Uznanie graczy zdobył pomysł oraz możliwość realizacji ciekawych koncepcji. Można przebierać spośród różnego rodzaju broni oraz innego ekwipunku, który pomoże w wygranej. 

 

 

 

 

Gry strzelanki na 2 osoby

 

6. Gra PC Call of Duty: World at War

 

Jeśli szukasz dobrej gry strzelanki na 2 osoby, to koniecznie zainwestuj w Call Of Duty World At War. Jest to pozycja znana już wcześniej z ciekawej fabuły walk na frontach europejskich. Tym razem producenci zdecydowali się na przygotowanie mapy Pacyfiku oraz możliwości grania właśnie w tej części świata. 

Pozycja jest dostępna w języku angielskim oraz polskim, wybierz taką, która Ci bardziej odpowiada. Producenci ulepszyli już dobrą grę, dają dostęp do broni, które rzeczywiście były używane w tym okresie przez dane ugrupowania. Szata graficzna pozostała na wysokim poziomie, możesz więc się spodziewać wielogodzinnej rozrywki. 

Z gry mogą korzystać wyłącznie osoby, które ukończyły 18 rok życia, uruchamia się ją poprzez umieszczenie jej w stacji dysków płyty. Pozycja wymaga zainstalowania, potem już uruchamia się automatycznie. Test gier strzelankowych pokazuje, że obsługa gry nie jest trudna, na początku pokazywane są wszystkie komendy, więc od razu wiesz, jak się poruszać. 

 

 

 

 

Gry strzelanki zombie

 

7. Plants vs Zombies Garden Warfare 2 Gra PC

 

Plants vs Zombies Garden Warfare 2 to pozycja, obok której nie możesz przejść obojętnie. Jest to połączenie walki kwiatów oraz zombie, które nie zdarzają się dość często. Pozycja jest przeznaczona nawet dla młodszych odbiorców, nie ma w niej przemocy, chociaż są widoczne walki. 

Gra jest przeznaczona do tego, aby grało w nią więcej osób, mimo to tryb singleplayer również jest dostępny, choć nie rekomendowany. Producenci chcą nauczyć dzieci zdrowej rywalizacji, a do tego potrzebnych kilkoro dzieci. Głównym motywem gry jest możliwość wcielenia się w jeden z kwiatów i próby odparcia zombie, które zawładnęły krainą. 

Grafika jest ładna, została ona dopracowana na najwyższym poziomie. Wszystkie postacie mają swój charakter, a gra jest na tyle trudna, aby nie znudzić gracza. Szukając dla swojego dziecka dobrej gry strzelanki z zombie, rozważ również prezentowaną przez nas pozycję. 

 

 

 

 

Stare gry strzelanki

 

8. Gra Crysis 2 Maximum Edition


Stare gry strzelanki również mogą zachwycić, a dobrym tego przykładem jest Crysis 2 Maximum Edition. Jest to pozycja, w którą mogą grać nawet 7-latkowie, ponieważ nie jest ona przepełniona przemocą. Producentem jest znany już Electronic Arts. Dostępna jest wyłącznie angielska wersja językowa, więc można się trochę podszkolić ze znajomości tego języka. 

Ta dobra i tania gra typu strzelanka ma bardzo ciekawą fabułę. Opowiada ona o tym, jak na Ziemię przylatują kosmici, a ich planem jest unicestwienie ludzi. Poza tym klimat na Ziemi się znacznie zmienił, dlatego walka ludzi tym bardziej staje się trudna. Gracz wciela się w bohatera, którego zadaniem jest przywrócenie starego porządku. 

Jest to połączenie strzelanki z elementami strategicznymi, dlatego nie musisz się martwić, że jedynym celem podczas grania jest tylko bezmyślne strzelanie. Grającym podoba się ścieżka dźwiękowa oraz wszystkie dźwięki, jakie można usłyszeć z głośników podczas gry. Pozycja jest doceniana też za jakość wykonania. 

 

 

 

 

Przewodnik zakupowy – Jaką grę strzelankę kupić?

 

Gry to nie tylko źródło rozrywki. Często są sposobem na odstresowanie i relaks. To także sposób kontaktu z innymi ludźmi (grając, mamy możliwość nawiązania interesujących znajomości). Zastanawiasz się, jaka gra strzelanka jest najlepsza? Ten poradnik z pewnością pomoże Ci w wyborze.

 

 

Rodzaje

Strzelanki to jeden z gatunków gier zręcznościowych, który polega na strzelaniu do wrogów pojawiających się na ekranie. W zależności od perspektywy gry wyróżniamy:

celowniczki – gracz nie kontroluje swojej postaci, porusza jedynie celownikiem broni. W tym rodzaju strzelanek gracz ogląda przebieg gry w ograniczonym stopniu;

strzelanki pierwszoosobowe (First-person shooter, FPS) – rozgrywka jest przedstawiona z perspektywy pierwszej osoby (gracz obserwuje rozwój akcji oczami sterowanej przez siebie postaci). Narzędziem walki jest często broń palna;

strzelanki trzecioosobowe (Third-person shooter, TPS) – gracz obserwuje rozgrywkę z perspektywy trzeciej osoby. Zmagania nastawione są na emocjonującą akcję zazwyczaj przy użyciu broni ostrej.

 

Wiek graczy

Większość gier typu strzelanka ma ograniczenia wiekowe. Zazwyczaj jest to osiemnaście lat, czasami szesnaście, a wszystko to ze względu na występujące elementy przemocy, wulgarny język i inne treści, które mogą być nieodpowiednie dla młodszych użytkowników. Wszystko to w trosce o bezpieczeństwo konsumentów. Istnieją także gry skierowane specjalnie do młodszych użytkowników, w których elementy przemocy są ograniczone do minimum i brak jest scen, które mogłyby przestraszyć dziecko.

 

Umiejętności

Gra strzelanka, wymaga od użytkownika i rozwija następujące zdolności:

szybka reakcja, refleks – zdolność błyskawicznego orientowania się w danej sytuacji i reagowania na nią;

logiczne myślenie – łączenie wątków, wydarzeń, by podjąć trafną decyzję;

spostrzegawczość dostrzeganie szczegółów, które mogą zadecydować o przebiegu całej rozgrywki;

sprawne posługiwanie się sprzętem – zręczne używanie akcesoriów potrzebnych do sterowania, na przykład, postacią (mysz komputerowa, klawiatura, joystick).

 

Tryb wieloosobowy (multiplayer)

Jeżeli chcemy spędzić czas z przyjaciółmi lub po prostu zmierzyć się z innymi graczami, tryb wieloosobowy spełni nasze oczekiwania. Pozwala on na jednoczesną rozgrywkę wielu zawodników. Polega on na rywalizacji, współpracy lub rywalizacji połączonej ze współpracą (rozgrywka drużynowa).

 

 

Oprawa graficzna i muzyczna

Wrażenia wizualne i słuchowe odgrywają bardzo ważną rolę podczas rozgrywki. To właśnie one pozwalają lepiej wcielić się w graną przez nas postać i niemal przeżywać wszystko razem z nią. Odgłos wystrzału z broni, huk, brzęk stali czy szmer wiatru, a także klimatyczna muzyka odpowiednio dobrana do tematyki, stymuluje naszą wyobraźnię. Wysoka jakość oprawy graficznej (bogate w najmniejsze detale otoczenie, realistyczne odwzorowanie wody, a także postaci, ich ubrań i szczegółów wyglądu) sprawia, że już samo patrzenie wywołuje przyjemność i zadowolenie.

 

Urządzenia

Tuż obok komputera stacjonarnego czy też laptopa, popularnym sprzętem do grania są także konsole gier wideo, popularne Playstation. Do nich producenci oferują specjalne gry, w czasie takich rozgrywek wykorzystuje się gamepady.

 

Wymagania sprzętowe

W zależności od tego, z jak rozbudowaną grą mamy do czynienia, wymagania względem naszego sprzętu będą większe. W kwestii systemu operacyjnego często konieczny jest 64-bitowy Windows 7 / 8.1 / 10 (w przypadku gier na komputer). Ważna jest także ilość wolnego miejsca na dysku twardym, co jest uzależnione od pakietu rozgrywki i jego rozbudowania. Karta graficzna powinna być wydajna, by bez przeszkód móc wyświetlać obrazy i, w płynny sposób, prezentować skomplikowane animacje (zarówno w ustawieniach minimalnych, jak i tych zalecanych przez producenta, które pozwalają nam na korzystanie z dużej rozdzielczości). 

Przed zakupem danej pozycji koniecznie sprawdź, jakie wymagania sprzętowe należy spełnić, aby nie rozczarować się zakupem, zwłaszcza gdy gra jest droga.

 

 

Tematyka

Kupując grę, powinniśmy zwrócić uwagę na jej tematykę. Jaką grę strzelankę wybrać? Jeżeli interesują nas między galaktyczne wojny i pozaziemskie wyprawy, to najlepszą grą będzie kosmiczna strzelanka. Natomiast gdy interesuje nas Dziki Zachód i potyczki kowbojów, powinniśmy wybrać grę o tematyce western. Wszystko zależy od tego, jakie są nasze zainteresowania i czego oczekujemy od fabuły rozgrywki. To właśnie na tematyce powinniśmy się skupić przed zakupem. Najlepsza gra strzelanka to taka, która odpowiada naszym upodobaniom.

 

Gry strzelanki w dobrych cenach

Gry strzelanki możemy zakupić już od kilkunastu złotych. Zazwyczaj są to produkty dołączane do kolorowej prasy o tematyce komputerowej. Te droższe, o bardziej rozbudowanej fabule mogą kosztować w granicach od kilkudziesięciu do ok. 150 zł (zaraz po publikacji, cena niektórych może osiągnąć nawet kilkuset złotych). Istnieją także edycje kolekcjonerskie, ze specjalnymi dodatkami, które rozszerzają opcje rozgrywki. Takie produkty możemy zakupić w granicach ok. 200 zł. Wszystko zależy od tego, czego poszukujemy i czy zależy nam na rozbudowanej akcji z licznymi wątkami pobocznymi, czy zwięzłej i klarownej historii.

 

 

FAQ

 

P1: Co to są gry strzelanki?

Gry strzelanki to jeden z najpopularniejszych typów gier na rynku. Gracze wybierają je ze względu na możliwość rozładowania swojej energii, a także nauczenia się szybkich reakcji. Gry strzelanki to idealna rozrywka po pracy lub w wolnym czasie. Pozycje tego typu rozwijają umysł, bardzo często trzeba rozwinąć swoją własną strategię, a także porozumieć się z innymi graczami (wyłącznie w multiplayerze). Do gier tego typu używa się PC lub specjalnej konsoli do gier. Zainwestuj w strzelankę, jeżeli chcesz ciekawie spędzić czas z przyjaciółmi lub losowymi graczami. 

 

 

P2:  Ile kosztują gry strzelanki?

Cena gier strzelanek zależy często od tego, kiedy została wydana dana pozycja. Wiele osób nie może się doczekać kupna, więc zamawiają  w czasie, gdy można złożyć zamówienie wyłącznie jako pre-order. W tym wypadku płacą trochę więcej. Cena zostaje nieznacznie obniżona tuż po premierze, za ciekawą pozycję zapłacisz od 250 zł do 400 zł. Wartość gry spada z upływem czasu. Już od kilku miesięcy po premierze możesz spodziewać się spadku ceny nawet do około 150 zł. Jeżeli jesteś wielkim fanem danej serii, to z pewnością chciałbyś kupić wersję kolekcjonerską. Pamiętaj jednak, że jest to dość duży wydatek, może być to nawet granicach 1000 zł (licząc wszystkie dodatki).

 

P3: Gdzie możesz kupić gry strzelanki?

Gry strzelanki możesz swobodnie kupić w Internecie. Na stronach Internetowych jest największy wybór, a do tego możesz porównać poszczególne produkty. Poza tym możesz również poczytać opinie innych konsumentów, którzy już zdążyli sprawdzić daną grę, będziesz więc wiedział, czego możesz oczekiwać. Innym sposobem jest również kupowanie w sklepach tylko z grami. Tam również znajdziesz wiele pozycji, a na dodatek możesz spytać się o detale sprzedawcy, musi się on na nich znać. Zdarza się, że gry strzelanki można również znaleźć w supermarketach lub innych sklepach, które nie sprzedają gier, jako głównego produktu. Często można je tam znaleźć w obniżonych cenach. 

 

 

Najpopularniejsze gry – strzelanki

 

Gry typu strzelanki, w których akcja poświęcona jest strzelaniu do przeciwników i zabijaniu rywali, na przestrzeni lat uzyskały negatywną opinię. Okazuje się, że niesłusznie, ponieważ liczne badania udowadniają, że wpływ gier na agresywne zachowania nie jest tak duży, jak się im zarzuca. Co więcej, okazuje się także, że ten typ gier niesie ze sobą korzyści w postaci, chociażby poprawienia czasu reakcji czy umiejętności pracy w grupie. 

 

Autorzy gier typu strzelanki bezustannie muszą mierzyć się z mitami dotyczącymi szkodliwego wpływu gier. Oprócz zarzutów, że uzależniają, które wysunąć można wobec każdej innej gry czy dowolnego innego produktu, jak chociażby słodycze czy alkohol, pojawia się także ten o nasilaniu agresywnych zachowań. W praktyce jednak łatwiej jest zrzucić agresywne zachowanie dziecka na grę niż przyznać się do swoich wychowawczych zaniedbań i niedociągnięć. Co więcej, okazuje się, że granie w gry strzelanki może przynosić zalety. Podstawową jest jej rozrywkowy charakter i możliwość odstresowania się, na przykład po trudnym dniu w pracy. Nie mówi się o tym wiele, jednak ten typ gier pozwala także przenieść potrzebę agresywnych zachowań ze świata rzeczywistego, w którym faktycznie moglibyśmy zrobić komuś krzywdę (na przykład paskudnemu szefowi), do wirtualnego, gdzie zestrzelenie wroga przynosi nam dodatkowe punkty, a my możemy się emocjonalnie wyładować. Gry strzelanki poprawiają zdolność koncentracji oraz refleks, ponieważ w trakcie rozgrywki trzeba się skupić i zlikwidować wroga zanim on zlikwiduje nas. Co więcej, gry strzelanki uczą współpracy i pracy zespołowej, mają także pozytywny wpływ na budowanie relacji z ludźmi po drugiej stronie monitora. Wśród licznych gier strzelanek kilka uzyskało miano kultowych i znanych wszystkim, nie tylko zapalonym graczom.

 

Call of duty

Call of duty to seria gier komputerowych dostępnych także w wariancie na konsole Xbox i PlayStation, z gatunku FPS (first person shooter). FPS oznacza, że gracz obserwuje planszę oczami swojego bohatera, czyli z pozycji pierwszej osoby. Pierwsza gra z tej serii pojawiła się na rynku jesienią 2003 roku, kolejne były wydawane co roku, najnowsza miała premierę w październiku 2019 roku. Pierwsze części gry osadzone były w realiach drugiej wojny światowej, od kilkunastu lat akcja ma miejsce także w czasach współczesnych. W grze uczestnicy nie biorą udziału w konfliktach indywidualnie – zawsze z sojusznikami. Najczęściej są to inni gracze, jednak w przypadku gry indywidualnej, rolę sojuszników przejmuje komputer. 

Battlefield

Battlefield to popularna gra strzelanka z gatunku FPS, z tą różnicą, że jedna część – Battlefield Heroes – zrealizowana została w formacie TPS (third person shooter), czyli takim, w którym gracz obserwuje bohatera i planszę z boku (tj. z perspektywy trzeciej osoby). Dostępna jest zarówno w wersjach na komputer, jak i na konsole PlayStation i Xbox. Podobnie jak Call of duty, początkowe wydania osadzone były w realiach II wojny światowej, natomiast kolejne w czasach wojny wietnamskiej czy fikcyjnych konfliktów w przyszłości. Wydano około 30 części gry, np. Battlefield 4 doczekał się 4 części: Chińska nawałnica, Drugie uderzenie, Wojna na morzu, Zęby smoka i Ostateczna rozgrywka. 

 

Counter strike

Counter strike to kolejna niezwykle popularna na świecie gra strzelanka realizowana w formacje FPS, premierę miała w 1999 roku. Stworzono ją z myślą o grze on-line z innymi zawodnikami, jednak z czasem doczekała się tak zwanej wersji pudełkowej i została wydana na płycie CD. Fabuła gry oparta jest na walce terrorystów z antyterrorystami, w związku z czym zadania stawiane przed graczami to na przykład uwalnianie zakładników, podkładanie bomb czy obrona miejsca, w którym podłożono ładunek. 

Snajper

Snajper, znany także pod nazwą Sniper: Path of Vengeance, to kolejna bardzo popularna gra strzelanka, która na uwagę zasługuje także z powodu polskiego pochodzenia.  Jest to jednoosobowa gra typu FPS z dosyć mocno rozbudowanym wątkiem bohatera – snajpera, który po wyjściu z więzienia odkrywa, że został otruty i musi w bardzo ograniczonym czasie znaleźć antidotum oraz winnych. Akcja jest bardzo dynamiczna, także zasób możliwych do użycia broni jest złożony w porównaniu z innymi grami. Na uwagę zasługuje także możliwość wchodzenia w interakcje z innymi postaciami oraz szansa rozwoju i nabywania umiejętności swojej postaci.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ