System Windows 10 idzie ku schyłkowi. Koniec oficjalnej dystrybucji

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Windows 10 jest z nami już od niemal 8 lat. Choć jego start nie był łatwy i miał naprawdę silną konkurencję w postaci wersji 8.1, całkiem szybko zyskał grono wiernych fanów. Niestety, wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć. Początek schyłku znanego nam systemu operacyjnego rozpoczął się wraz z decyzją producenta o zaprzestaniu oficjalnej dystrybucji. Nie ma się jednak co martwić!

 

Wraz z końcem stycznia, Microsoft przestaje sprzedawać Windows 10

Informacja o zakończeniu sprzedaży Windows 10 na oficjalnej stronie Microsoftu widnieje już od kilku dni. Data określona na 31 stycznia to niejako początek końca ery tego systemu operacyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że nie wyczerpuje to wszystkich możliwości i dróg nabycia omawianego OS-a od Microsoftu.

Źródła pośrednie, takie jak sklepy z elektroniką czy te, specjalizujące się w dystrybucji kluczy do oprogramowania, prawdopodobnie jeszcze przez kilka najbliższych miesięcy będą raczyły swoich klientów możliwością nabycia Windowsa 10. Oczywiście wraz z upływającym czasem dostępność może znacząco maleć, dlatego warto ewentualne braki w zaopatrzeniu uzupełnić już teraz.

 

Do kiedy można w pełni bezpiecznie używać Windowsa 10?

Oczywiście koniec oficjalnej dystrybucji systemu nie równa się zakończeniu jego wsparcia. Windows 10 będzie otrzymywał kolejne aktualizacje aż do 14 października 2025 roku. Po tym czasie zakończy się jego wsparcie, a co za tym idzie, znacząco spadnie bezpieczeństwo korzystania z niego. To szczególnie ważna informacja dla osób, które odwiedzają kasyno online automaty czy często wykonują z komputera operacje bankowe – brak uaktualnień to brak ochrony przed najnowszymi wirusami!

Nie można jednak popadać w panikę – do końca roku 2025 używanie omawianego Windowsa będzie jak najbardziej w porządku! Im dalej jednak od zakończenia wsparcia, tym lepiej przenieść się na nowszą edycję systemu. To zarówno bezpieczeństwo, jak i możliwość obcowania z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi.

 

Problemy Windowsa 11 na rynku systemów operacyjnych

Zakończenie oficjalnej dystrybucji systemu Windows 10 może być niejako rozwiązaniem problemów, związanych z popularnością Windowsa 11. Ta nie jest bowiem szczególnie dobra, co na pewno nie jest na rękę Microsoftowi. Dane opublikowane w październiku 2022 roku wskazują na to, że „jedenastka” ma około 15-16% udziałów wśród urządzeń z systemem Windows.

Co więcej, również i gracze nieszczególnie przepadają za Windowsem 11. Wskazują na to między innymi statystyki z platformy Steam, gdzie udział tego systemu wśród całości urządzeń z systemami Microsoftu nie przekracza 25%. Choć statystyki nie wyglądają może najgorzej, warto zaznaczyć, że od premiery W11 minął już ponad rok!

 

Rozwój Windowsa 11 trwa i jest naprawdę owocny!

Od początku swojego istnienia, Windows 11 przeszedł naprawdę spore zmiany. Każda kolejna aktualizacja przywodzi nowości, o które prosili użytkownicy, ale nie tylko! Jedną z największych nowości ostatnich miesięcy jest unowocześnienie eksploratora plików. Od aktualizacji 22H2 użytkownicy mogą w jednym oknie przeglądać kilka folderów, które rozmieszczone są w kartach, dokładnie tak samo, jak ma to miejsce w przeglądarce internetowej.

W tej samej aktualizacji dodano jeszcze inną, ważną innowację dla osób, które jednocześnie robią kilka rzeczy naraz. Od tego momentu pasek zadań został rozszerzony, a aplikacje, które się w nim nie mieszczą, trafiają do specjalnej sekcji tuż obok pozostałych ikon.

To oczywiście nie wszystko, a możliwości Windowsa 11 z miesiąca na miesiąc zwiększają się. To dobry znak szczególnie dla tych, którzy myślą o przejściu na ten system zdecydowanie wcześniej, niż tuż po zakończeniu wsparcia dla „dziesiątki”. 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ