Bezpieczeństwo w sieci. Jak chronić dane osobowe w Internecie?

Ostatnio aktualizowane: 16.06.24

 

Technologia i urządzenia podłączone do Internetu są już od dawna częścią naszego codziennego życia. Są obecne w zasadzie wszędzie. Od sieci społecznościowych po służbową pocztę e-mail, od dostępnego zawsze pod ręką smartfona po inteligentny telewizor w salonie — zawsze uzyskujemy dostęp do treści, otrzymujemy informacje, wymieniamy wiadomości lub korzystamy z rozrywki. Nie można zaprzeczyć, że cała ta technologia wniosła wiele korzyści do naszego życia.

Aby jednak korzystanie z tych udogodnień było zawsze bezpieczne, niezbędna jest świadomość kwestii związanych z prywatnością i bezpieczeństwem danych. Wybraliśmy zatem kilka podstawowych wskazówek, których należy zawsze przestrzegać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i ochronę swoich danych w Internecie, dokonując GGBet logowanie, na przykład. Postępując zgodnie z nimi, zmniejszysz ryzyko i bezpieczniej będziesz korzystać z urządzeń podłączonych do sieci. 

 

Kilka wskazówek dotyczących ochrony danych osobowych, zarówno fizycznych, jak i cyfrowych

Ochrona naszych danych osobowych w coraz bardziej cyfrowym i „internetowym” świecie może być wyzwaniem. Zagrożenia online nie są niczym nowym, są coraz bardziej wyrafinowane, a gdy osoby o niecnych zamiarach uzyskają nasze dane osobowe, może to doprowadzić do kradzieży tożsamości i innych kosztownych dla nas przestępstw, które mogą zrujnować nam życie na długie lata.

Jednak spójne i konsekwentne stosowanie niektórych dobrych praktyk może pomóc uniknąć niepotrzebnych problemów i wydatków, a także uchronić nas przez bardziej złożonymi sytuacjami. Mamy zatem dla Ciebie kilka wskazówek, które mogą Ci w tym pomóc:

• Zawsze traktuj wszelkie nieoczekiwane wiadomości tak, jakby były podejrzane. Mówimy tutaj o e-mailach, wiadomościach w komunikatorach internetowych i rozmowach telefonicznych. Od czasu do czasu otrzymujemy wiadomości od Amazon, Paypal, a nawet od współpracowników, które nie wydają się „normalne”. Za wszelką cenę unikaj interakcji z tymi wiadomościami i nie ujawniaj żadnych danych osobowych bez sprawdzenia pochodzenia wiadomości. Skontaktuj się po prostu z nadawcą, nie odpowiadając jednak na tę konkretną wiadomość, ale w standardowy sposób — na przykład dzwoniąc lub wysyłając pytanie innym kanałem kontaktowym.

• Oprzyj się pokusie klikania nieznanych linków lub pobierania plików. Jesteśmy przyzwyczajeni do klikania linków lub pobierania plików wysyłanych przez przyjaciół, rodzinę, współpracowników i firmy, którym ufamy, ale powinniśmy inaczej traktować to, co jest wysyłane z nieznanych nam źródeł. W takich sytuacjach zawsze bądź wyjątkowo czujny i traktuj z góry wszelkie nietypowe linki jako potencjalne oszustwo.

• Użyj menedżera haseł. Zapamiętanie wszystkich haseł, których używamy, jest prawie niemożliwe, a nawet gdybyśmy potrafili to zrobić, to i tak nasze hasła byłyby łatwe i proste do złamania. Menedżer haseł odstraszy cyberprzestępców od Twoich danych osobowych i ułatwi Ci dostęp do kont i aplikacji przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa.

• Jeśli to możliwe, używaj uwierzytelniania wieloskładnikowego. Powszechnie wiadomo bowiem, że istnieją luki w zabezpieczeniach, które mogą prowadzić do wycieku danych osobowych i ewentualnie haseł. Aby zapewnić, że cyberprzestępcy nie będą mieli dostępu do informacji o Twoim koncie osobistym, nawet jeśli mają prawidłowe dane logowania, należy skonfigurować uwierzytelnianie dwuskładnikowe lub wieloskładnikowe, które zapewnia dodatkową weryfikację na podstawie z telefonu lub poczty e-mail.

• Zanim utworzysz konto, zapoznaj się z polityką prywatności. Firmy są zobowiązanie do ujawnienia, w jaki sposób postępują z danymi osobowymi zarejestrowanych klientów, ze względu na przepisy dotyczące prywatności danych wprowadzone na całym świecie. Na pewno słyszałeś o RODO, czy GIODO, prawda? Czytając polityki prywatności publikowane przez firmy, możesz dowiedzieć się, czy sprzedają one dane o klientach podmiotom trzecim lub w jaki sposób wykorzystują informacje zebrane za pomocą plików cookie na stronach internetowych. Przed założeniem i zapisaniem danych na tego typu kontach potwierdź, że firmy nie będą ujawniać ani wykorzystywać Twoich danych osobowych w sposób niezabezpieczony. Świetnym przykładem może być kasyno online — jeśli wykonasz logowanie, to będziesz mógł przeczytać doskonale opracowaną i przejrzystą politykę prywatności, która pomoże Ci zrozumieć, o czym dokładnie mówimy w tym punkcie.

• Aktualizuj oprogramowanie antywirusowe i zabezpieczające. Powinniśmy mieć świadomość, że złośliwe oprogramowanie może zostać zainstalowane na naszych komputerach bez naszej wiedzy, umożliwiając cyberprzestępcom kradzież danych systemowych, a nawet zrozumienie, które hasła są używane do wprowadzania danych do innych systemów. Aby ograniczyć te zagrożenia, potrzebne są silne zabezpieczenia punktów końcowych. Oznacza to, że takie oprogramowanie musi być stale aktualizowane, aby blokować najnowsze zagrożenia. Nie ignoruj alertów dotyczących aktualizacji systemów bezpieczeństwa i postępuj zgodnie z ich sugestiami.

Zawsze zakładaj, że publiczne sieci Wi-Fi są pełne hakerów, a Twoje dane przesyłane za pośrednictwem takich sieci nie są ani trochę chronione. Oczywiście, że czasami musimy połączyć się z publicznymi hotspotami Wi-Fi, ale nie ma gwarancji, że host zastosował odpowiednie środki bezpieczeństwa, więc nie przesyłaj wtedy danych osobowych bez uprzedniego skorzystania z VPN lub innego narzędzia do szyfrowania komunikacji.

• Bezpieczna interakcja w mediach społecznościowych. Media społecznościowe, takie jak Facebook, Instagram, SnapChat, YouTube i Twitter, oferują wyjątkowe możliwości łączenia się i pozostawania w kontakcie ze znajomymi i rodziną, a także poznawania nowych ludzi. Jednak nie zawsze mamy pewność, że nasz rozmówca jest tym, za kogo się podaje i że działa w dobrej wierze. W związku z tym musimy bardziej uważać, aby nie ujawniać danych osobowych nieznanym odbiorcom.

A na zakończenie mamy dla Ciebie jedną, najważniejszą ze wszystkich radę — bądź czujny, podejrzliwy i postępuj zgodnie ze zdrowym rozsądkiem!

 

Krótka ściągawka:

Środowisko Sposób zabezpieczenia
Komputer Dobry program antywirusowy
Telefon Ochrona hasłem, program antywirusowy
Media społecznościowe Nie podawaj żadnych informacji osobistych nawet osobom, którym ufasz.
Sklepy internetowe Nie płać kartami kredytowymi, tylko BLIKiem, przelewem bankowym lub przy odbiorze.
Poczta elektroniczna i komunikatory Nigdy nie klikaj w nieznane linki i nie wchodź na nieznane Ci strony internetowe.

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ