Dlaczego warto tworzyć ustawienia CS:GO dla siebie i na co one wpływają?

Ostatnio aktualizowane: 15.04.24

 

Counter-Strike: Global Offensive (lub CS:GO, jak większość ludzi to nazywa) to jedna z najpopularniejszych gier na świecie. Łatwa do zrozumienia koncepcja w połączeniu z dużą liczbą możliwości wyrażania siebie przyciąga ludzi, zarówno jako graczy, jak i widzów. Coś, co jest dość unikalne w tej grze, to po prostu to, jak wiele opcji można dostosować do własnych upodobań. W przeciwieństwie do większości innych gier, na przykład zobaczysz mnóstwo różnych rozdzielczości używanych przez profesjonalistów. Przy tak wielu opcjach do ustawienia, zrozumiałe jest, że może ona poprawić wydajność graczy.

Poniżej znajdziesz informacje na temat najlepszych ustawień dla CS: GO takich jak czułość, DPI i eDPI, rozdzielczość, częstotliwość odświeżania monitora (w Hz) i wiele więcej. A jeżeli chcesz znaleźć informacje dotyczące harmonogramu turniejów gry oraz najlepszych zawodników, to musisz przejść na stronie GetEsports.net, gdzie znajdziesz wszystko na ten temat.

 

Ustawienia wideo

Ustawienia proporcji CS:GO wpływają na kształt widoku gry i można je dostosować w menu wideo. Menu rozwijane oferuje dwie solidne opcje:

• Normalny 4:3

• Panoramiczny 16:9. 

Współczynnik 4:3 ma naśladować kwadratowy kształt starszych monitorów CRT, co było standardem. Po przełączeniu na ten współczynnik kształtu, na monitorze panoramicznym boki są wycinane czarnymi paskami. Na pierwszy rzut oka może się to wydawać prostym chwytem do twojego występu, ponieważ zmniejsza również część akcji. Rzadko jednak zdarza się, że ktoś przeskakuje z tak dużej odległości, dlatego wielu profesjonalistów preferuje takie ustawienia.

Chodzi o wygodę. Jeśli jesteś weteranem CS, który gra w tę grę od samego początku, współczynnik proporcji 4:3 sprawi, że poczujesz się jak w domu. Jeśli rozgrywałeś go w nowoczesnych grach, takich jak CoD i Apex Legends, proporcje 16:9 będą bardziej znajome. Prawdę powiedziawszy, nigdy nie jest złym pomysłem wypróbowanie innego współczynnika proporcji, najważniejsze są tu osobiste preferencje.

Rozdzielczość i FPS

Nie trzeba dodawać, że rozdzielczość twojej gry dramatycznie wpływa na twoją wydajność. Oprócz wybrania takiej, która pasuje do twojego monitora, musisz również sprawdzić, co daje ci spójny FPS. Zacznij od wyłączenia ustawień takich jak V-Sync i G-Sync, ponieważ znacznie ograniczą one twój FPS. Stamtąd powinieneś wejść do gry, kliknąć menu “wideo” i ustawić najwyższą rozdzielczość na monitorze. Na przykład panel Full HD osiąga rozdzielczość 1920×1080. Stamtąd możesz sprawdzić spójność klatek na sekundę w grze, a jeśli tracisz klatki, musisz przejść do niższej rozdzielczości.

 

Ustawienia widoczności 

Dostrojenie niektórych innych ustawień wideo może znacznie poprawić widoczność wrogów i obiektów w grze. Globalna jakość cieni w sekcji „zaawansowane wideo” wpływa na odległość, którą musisz pokonać, aby zobaczyć cienie. Przy niskich ustawieniach znajdziesz się na dobrej drodze do zastrzelenia cię, zanim zobaczysz cienie biwakowych wrogów. Jako bonus, cienie nadal pokazują się, gdy wrogowie chowają się w dymie, więc podkręć to tak bardzo, jak pozwala na to twój FPS.

Co więcej, wszystkie ustawienia związane z teksturami sprowadzają się do tego, jak sprawna jest twoja platforma do gier. Zamiast starać się, aby gra wyglądała ładnie, powinieneś wycisnąć jak najwięcej FPS.

Ustawienia dźwięku

Oprócz osobistych preferencji dotyczących głośności i miksowania, jest tylko kilka rzeczy, które musisz ustawić jako standard dla ustawień audio. Pierwszym z nich jest upewnienie się, że ustawiłeś wyjście na głośniki stereo lub słuchawki stereo. Chociaż możesz mieć zabójczą konfigurację głośników 5:1 do swojego zestawu, dźwięk przestrzenny nadaje się tylko do wciągających i opartych na fabule gier. W grze opartej na rywalizacji, takiej jak CS:GO, chcesz, aby wszystkie poziomy były jasne. Mając to na uwadze, musisz również włączyć dźwięk 3D. Umożliwi to jak najdokładniejsze słyszenie dźwięków dochodzących z ich odpowiednich kierunków.

 

Ustawienia gry CS:GO

W ustawieniach gry jest tylko jedna opcja, której absolutnie potrzebujesz, a mianowicie „pokaż lokalizację”. To ustawienie pozwoli ci zobaczyć, gdzie są twoi koledzy z drużyny, nawet poza ścianami i obiektami. To niezwykle korzystne, aby na pierwszy rzut oka zobaczyć, gdzie znajduje się twoja drużyna.

 

Ustawienia minimapy CS:GO

Najważniejszą opcją do ustawienia dla radaru jest powiększenie mapy. Obniżając go do 0,40, będziesz mógł zobaczyć swoich kolegów z drużyny na całej mapie. Możesz jednak mieć problemy z dokładnym zobaczeniem, gdzie znajduje się bomba, jeśli znajdujesz się w sytuacji słabej widoczności. W takich przypadkach warto powiązać powiększenie minimapy z klawiszem, aby móc w każdej chwili powiększyć mapę.

 

Ustawienia celownika CS:GO

Drobniejsze szczegóły celownika w CS:GO są zawsze przedmiotem dyskusji. Jednak lwia część sceny profesjonalnej wydaje się zgadzać, że preferowany jest mały statyczny celownik bez kropki. Im bardziej rozwijasz się jako gracz, tym bardziej zwracasz uwagę na modele graczy przeciwników, a nie na celownik. Dlatego chcesz, aby na ekranie było jak najmniej przeszkód. Jednocześnie mały celownik może służyć jako punkt odniesienia do orientacji celu.

CS:GO ustawienia czułości myszy

Można argumentować przez wiele dni na temat ustawień czułości myszy, z wieloma dowodami, że powinieneś po prostu użyć tego, co działa dla ciebie. Jednak analizując profesjonalnych graczy, jasne jest, że większość z nich preferuje określony zakres eDPI. eDPI to obliczenie ustawienia liczby punktów na cal (DPI) myszy na podstawie jej własnego oprogramowania pomnożonego przez ustawienie czułości w grze. To, co wybiera większość graczy na wysokim poziomie, mieści się gdzieś pomiędzy 600 eDPI a 1000 eDPI. Po dostosowaniu ustawień możesz zacząć pracować nad swoimi umiejętnościami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ