7 korzyści płynących z grania w gry wideo

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

Wiele osób uważa gry komputerowe za zło naszych czasów. Tymczasem niosą one również ze sobą wiele korzyści, do których zdążyliśmy przywyknąć tak bardzo, że już ich nie zauważamy. Pora o nich przypomnieć. Zatem, czytelniku, jeśli zgodzisz się z opisem jaki zaraz przeczytasz, nie wahaj się sięgnąć po te korzyści wchodząc na stronę dlcompare.pl. Wybierz grę odpowiednią dla Ciebie lub bliskiej Ci osoby i zanurz się w rozrywce. 

 

Obsługa komputera

Może to nawet rozśmieszy część z czytelników, ale każdy z nas miał kiedyś i 2 i 3 lata, kiedy właściwie niczego jeszcze nie umiał. Komputer to narzędzie wciągające małych i dużych, młodych i starych. A kolorowa gra 2 – letniego oseska wciągnie tak bardzo, że po 3 miesiącach przegoni w obsłudze jej swoich rodziców. Przy okazji poznaje także wszelkie inne zasady obsługi komputera, Internetu i rozmaitych programów. Młody człowiek rozpoczynający naukę w szkole podstawowej obsługę komputera ma zwykle już opanowaną. 

 

Nauka języków

Dla polskiego gracza wielokrotnie kłopotem jest, że nowości gier światowych docierają do nas w języku angielskim, w jakim jakim je wyprodukowano. Dla jednych jest to powód, aby zrezygnować z danej pozycji, ale dla zdecydowanej większości nie jest to przeszkodą. Intuicyjna obsługa gry sprawia, że jej uczestnik wciąga się w naukę języka i stosowane zwroty, frazy i zdania stają się po jakimś czasie zrozumiałe. Tym samym bez wysiłku, bawiąc się ulubioną grą uczymy się języka angielskiego, który stał się językiem globalnym. 

 

Wiedza

Gry komputerowe często są oparte na kanwie historycznych wydarzeń. Zatem gracz, nawet gdy dotychczas nie znał tych faktów historycznych, grając poznaje je i zapamiętuje. Fakty historyczne najczęściej wykorzystywane do fabuły gry to obie wojny światowe. Obok takich produkcji, jest cały zestaw gier edukacyjnych, których konstrukcja ma usprawniać umiejętność myślenia, kojarzenia, logiki wykorzystując zdolności matematyczne. 

Zwycięzcy i przegrani

Gra to także narzędzie do radzenia sobie ze stresem przegranej. Nie ma gracza, który wyłącznie wygrywa. Nie ma też gracza, który nie ubolewałby nad przegraną. Jednak w wirtualnym świecie wygranych i przegranych, ten drugi stan nie jest życiowo niebezpieczny. W grę można zagrać drugi raz, inaczej rozegrać rozgrywkę i osiągnąć lepsze rezultaty. Gra pozwala na analizę własnych błędów i ich poprawę bez poważnych konsekwencji życiowych. To taki „trening życia”. Przegrana uczy gracza jak sobie radzić z porażką, jak jej w porę zapobiegać. Gra uczy też szybkiego podejmowania decyzji, bo właśnie od tempa uzależniona jest wygrana bądź przegrana. 

 

Odprężenie

Dobrze dobrane gry mają też działanie terapeutyczne. Pozwalają na to, aby się odprężyć, zmniejszają poziom stresu, a nawet hamują depresję. Znane są gry wykorzystywane przez psychologów w celach terapeutycznych, które za pomocą sensorów określają poziom stresu gracza i gdy jest zbyt wielki nie może on posunąć się z grą do przodu. Stymulacja psychologa pozwala się pacjentowi wyciszyć i uspokoić i gra toczy się dalej, a pacjent uczy się jak zarządzać stresem. Ale nawet jeśli nie ma potrzeby udawać się do psychologa, gra po ciężkim dniu relaksuje, pozwala na wyłączenie wcześniejszych emocji i odreagowanie po trudnych przeżyciach. 

 

Koordynacja

Bez wątpienia gry mają też olbrzymi wpływ na koordynację ruchową. Dotyczy to nie tylko osób mających z tym kłopoty, potrzebujących terapii, ale każdego z nas. Gdy od Twojej reakcji i jej tempa zależy wygrana lub przegrana, to stopniowo Twoje ruchy stają się szybsze i bardziej precyzyjne. Co więcej ćwiczone jest też oko, które musi zareagować na konkretne bodźce, a odrzucić szereg innych, które rozpraszają. Zatem gry potrafią sprawić, że oko szybciej dostrzega potrzebny element, a ręka w ślad za nim natychmiast podejmuje działanie. Ponoć gry komputerowe, to zajęcie polecane chirurgom, aby usprawniali swoją koordynację ruchową potrzebną do ratowania życia. Gry z gatunku fps, takie jak ‘Battlefield’, doskonale sprawdzają się w takich ćwiczeniach.

 

Terapia przeciwbólowa

Dowiedziono, że pacjent cierpiący na duże bólowe dolegliwości, który wciągnął się w grę komputerową, odczuwa mniejszy ból. Dzieje się tak dlatego, że pacjent jest tak mocno skupiony na rozgrywce, że wszelkie inne bodźce i przeszkody odrzuca, aby sprawnie pokonać przeciwnika. Tak zajęta głowa, można powiedzieć, „zapomina” o chorobie i towarzyszącym jej bólu i daje odrobinę wytchnienia organizmowi. Dowiedziono, że pacjenci tacy potrzebowali mniej środków przeciwbólowych do uśmierzenia bólu. 

Z powyższymi tezami można się zgodzić lub im zaprzeczać, pewne jest natomiast to, że komputery wpisały się w nasze życie w każdej dziedzinie i należy wykorzystywać je z pożytkiem dla każdego z nas. 

 

Jeśli chcesz być na bieżąco ze światem gier wideo, śledź porównywarkę cen gier dlcompare na FacebookuTwitterze i Instagramie

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ