Opinie o Splendor

Ostatnio aktualizowane: 26.04.24

 

Najważniejsze zalety:

Nawet bardziej doświadczeni gracze wystawiający opinie o Splendor wskazują, że gra ma wiele zalet, co pozwala bez wahania umieścić ją na liście jednych z najlepszych na rynku. Atutem przemawiającym za jej zakupem jest to, że ma proste zasady, więc podoba się osobom o różnym stopniu zaawansowania. Dodatkowo budzi ona spore emocje, dlatego często zabawa nie kończy się tylko na jednej rozgrywce. 

 

Najważniejsze wady:

W większości wielbiciele gier karcianych są zadowoleni z tego tytułu. Jednym minusem jest dla nich to, że pudełko jest wykonane ze słabej jakości tektury. W związku z tym stosunkowo szybko się ono psuje i traci estetyczny wygląd.

 

Werdykt: 9.7/10

Gra jest przeznaczona dla 2 do 4 graczy. Jak potwierdził przeprowadzony test Splendor, rozgrywka jest ciekawsza, kiedy gra się w więcej osób, choć nawet w konfiguracji 2-osobowej pozostaje atrakcyjna. Produkt zdobywa wysokie oceny od miłośników planszówek. W 2014 roku gra była nominowana do prestiżowej nagrody Spiel des Jahres 2014

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Cel gry

Celem gry jest to, aby zdobyć 15 punktów. Każdy z graczy walczy, aby pozyskać klejnoty, które później będzie można wymienić na karty. Te z kolei zapewniają dopływ niezbędnych do gry surowców. Mając klejnoty można zakupić lepsze karty, które dają większą ilość punktów. Trzeba przyznać, że mechanizm gry jest prosty, ale dzięki temu nie ma obaw, że zasady trzeba będzie długo tłumaczyć i ktoś zniechęci się do gry. Ilość żetonów i arystokratów jest tak dopasowana, aby zagwarantować płynność gry. Podczas rozgrywki brakuje kryształów, więc ograniczony jest problem ich nadmiernego kolekcjonowania.

Ruch graczy

Gry planszowe, takie jak Splendor są cenione za to, że mają łatwe zasady, a mimo to pozostają atrakcyjne i trzymają w napięciu. W każdej turze gracz wykonuje jedną z czterech akcji: bierze trzy znaczniki klejnotów z różnych kolorów, bierze 2 znaczniki o tej samej barwie, rezerwuje kartę rozwoju i bierze znacznik złota, i kupuje jedną odkrytą kartę rozwoju albo jedną zarezerwowaną kartę ze swojej ręki. Pod koniec tury gracz weryfikuje, czy któryś z arystokratów nie zechce go odwiedzić. Dochodzi do tego, jeśli gracz ma przynajmniej tyle bonusów określonego rodzaju, ile znajduje się na płycie któregoś z arystokratów. 

 

Elementy

W zestawie znajdziemy takie elementy, jak: 40 żetonów, 90 kart rozwoju, 10 kafli szlachty i instrukcję. Co do żetonów, mamy 7 szmaragdów, tyle samo diamentów, szafirów, onyksów i rubinów, a także 5 złotych monet. Jakość wykonania poszczególnych elementów jest bardzo dobra, dlatego też cena Splendor wydaje się adekwatna. Znajdujące się na kartach grafiki są wyraziste i nie mają zbędnych ozdobników. Karty rozwoju są ładnie wykonane, podobnie jak arystokraci. Zaletą jest też to, że znajdująca się w zestawie instrukcja jest dobrze napisania. Wszystkie kwestie są w niej wyjaśnione, dlatego nie pojawiają się żadne wątpliwości w związku ze sposobem prowadzenia rozgrywki. Ta gra ekonomiczna jest polecana dla osób w różnym wieku i podoba się niezależnie od płci.

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ