Opinie o Catan

Ostatnio aktualizowane: 25.04.24

 

Najważniejsze zalety:

To gra rodzinno-ekonomiczna pozwalająca miło spędzić czas z bliskimi, ewentualnie przyjaciółmi. Do rozgrywki mogą zaangażować się zarówno dorośli, jak i dzieci (powyżej 10. roku życia). Ponieważ zasady nie są zbyt skomplikowane wszystkie osoby chcące wziąć udział w zabawie na pewno szybko je zrozumieją. Warto przy tym podkreślić, że gra jest dostępna w polskiej wersji językowej.

 

Najważniejsze wady:

Kiedy szczegółowo przeanalizujemy opinie o Catan dojdziemy do wniosku, że kupujący narzekają przede wszystkim na plastikowe pionki. Nie stoją one na planszy zbyt stabilnie, więc przez nieuwagę możemy je przewrócić czy przesunąć.

 

Werdykt: 9.6/10

Produkt cieszy się bardzo dużą popularnością wśród konsumentów, jest często wybierany na prezent. Przewidywany czas rozgrywki to ok. 75 minut, a zalecana liczba graczy to 3 – 4 osoby. W czasie zabawy wcielamy się w osadników na niedawno odkrytej wyspie. Gra jest chętnie kupowana także ze względu na to, że cena Catan nie jest wysoka.

 

 

 

OPIS PODSTAWOWYCH CECH PRODUKTU

 

Wiele przyznanych nagród

Choć gra pojawiła się na rynku w 1995 roku, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Zdobyła ona wiele nagród w różnych konkursach, w tym: Deutscher SpielePreis 1995, Niemiecka Gra Roku 1995, Game of the Year Origins Award 1996 (USA) oraz Origins Hall of Fame. W 2005 roku gra Catan została uznana za najlepszy tytuł wydany w Polsce. Wiele osób przyznaje, że rozgrywka jest na tyle ciekawa, że chętnie do niej wracają. Pokazał to również test Catan.

Łatwe zasady

Nie wszystkie gry planszowe mają łatwe zasady, dlatego czasami trzeba poświęcić dużo czasu na to, aby wytłumaczyć je osobom chcącym wziąć udział w zabawie. Niekiedy mimo to podczas rozgrywki pojawiają się nieścisłości i nieporozumienia i nie bawimy się tak dobrze, jak początkowo oczekiwaliśmy. Jednak w przypadku gry Catan jest inaczej, gdyż już po pierwszym przeczytaniu instrukcji możemy przyswoić zasady. Celem graczy jest rozwijanie własnej kolonii na wyspie, m.in. poprzez ustawianie na dostępnych terenach miast i nowych dróg. Każda osoba biorąca udział w rozgrywce musi zbierać dobra naturalne, bo tylko w ten sposób możliwe jest wzbogacenie się i rozbudowa kolonii. Podczas stawiania miasta należy zachować ostrożność, aby nie pozbawić się dostępu do określonych zasobów naturalnych. Jeżeli jest ich bardzo dużo, możemy prowadzić handel z innymi graczami. Rozgrywkę wygrywa osoba, która jako pierwsza zdobędzie 10 punktów z wybudowanych przez siebie osiedli, dróg oraz zgromadzonych kart specjalnych.

 

Rozwija logiczne myślenie

W czasie gry konieczne jest wymyślanie oraz opracowywanie strategii, aby jak najszybciej rozwinąć swoją kolonię i się wzbogacić. Wymaga to umiejętności logicznego myślenia, przewidywania kolejnych ruchów przeciwników oraz szybkiego podejmowania decyzji. Mało prawdopodobne jest, że gracze podczas zabawy będą się nudzić, ponieważ każda rozgrywana runda może potoczyć się inaczej. Ważne jest też to, że kiedy po dłuższym czasie uznamy, że gra nie dostarcza już tak dużo radości i stała się przewidywalna, możemy dokupić do niej dodatki. Wówczas zabawa znów stanie się atrakcyjna. Do wyboru mamy kilka różnych propozycji, takich jak: Pojedynek, Żeglarze, Kupcy i Barbarzyńcy, a także Miasta i Rycerze. 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ