Krótka historia franczyzy Pokemon

Ostatnio aktualizowane: 28.03.24

 

Pokemony to kolorowe, małe stworki, które łapie się i trzyma w pokebalach (dlatego określa się je także mianem kieszonkowych). Są one popularne już od ponad 20 lat i wciąż poznają je kolejne pokolenia. Obecnie Pokemon jest jedną z najbardziej znanych marek w branży rozrywkowej. Warto poznać jej historię.

Kto jest twórcą Pokemonów?

Pokemony są stworkami wymyślonymi przez Japończyka Satoshi Tajiri. Mężczyzna kolekcjonował w dzieciństwie owady, a kiedy łąki, na których gdzie je znajdował zmieniły się w dzielnice mieszkaniowe, zaczął interesować się grami automatowymi. Podobno już wtedy pojawił się pomysł na rozgrywkę polegającą na łapaniu oraz kolekcjonowaniu nietypowych stworków. Kiedy Satoshi Tajiri stał się dorosły, założył magazyn Game Freak, skupiający się na tematyce gier elektronicznych (miało to miejsce w 1982 roku). Współpracował przy tym z wieloma innymi osobami o podobnych zainteresowaniach, m.in. rysownikiem Kenem Sugimorim. Po pewnym czasie redakcja magazynu zajęła się tworzeniem własnych gier.

26 lutego 1996 roku firmie Game Freak udało się zrealizować marzenie Satoshi Tajiri. Na rynku pojawiła się gra polegająca na łapaniu stworków, kolekcjonowaniu ich oraz trenowaniu do walki z innymi. Wydano ją w dwóch wersjach, czyli Pocket Monsters Red oraz Pocket Monsters Green. Była to jedna z najlepiej sprzedających się gier na Game Boya (konsolę Nintendo). To wydarzenie dało początek franczyzie Pokemon.

Szybki rozwój marki

Firma Nintendo szybko dostrzegła, że Pokemony mogą stać się popularne na całym świecie, dlatego nawiązała współpracę z innymi przedsiębiorstwami, aby rozwijać franczyzę. W 1996 roku pojawiła się gra karciana nawiązująca do Pokemonów (Pokemon Trading Card Game stworzona przez studio Creatures Inc.), a także komediowa manga przedstawiająca losy bohaterów z gry na Game Boya. Rok później w japońskiej telewizji rozpoczęła się transmisja serialu anime Pokemon. Jej głównym bohaterem był Satoshi, czyli fikcyjny trener stworków. Pierwszym złapanym przez niego Pokemonem był Pikachu, stał się on oficjalną maskotką marki.

W roku 1998 gra Pokemon została wydana w Stanach Zjednoczonych, tytuły obu wersji zostały zmienione na Pokemon Red i Pokemon Blue. W tym samym roku w amerykańskiej telewizji rozpoczęto transmisję serialu anime, przetłumaczono go na język angielski. Główny bohater nie nazywał się Satoshi, tylko Ash Ketchum. Pokemony bardzo szybko stały się popularne w wielu krajach na całym świecie. To sprawiło, że przedsiębiorstwa Nintendo, Creatures Inc. i Game Freak stworzyły firmę POKEMON CENTER Co., Ltd. Umożliwia ona wspólne zarządzanie franczyzą oraz samą marką Pokemon. W 2000 roku nazwa została zmieniona na The Pokemon Company.

Ponownie zainteresowanie Pokemonami wzrosło w 2016 roku, kiedy to pojawiła się mobilna gra miejska Pokemon Go. Gracze musieli odwiedzać ze swoim smartfonem różne miejsca, aby móc znaleźć i złapać kolejne stworki do swojej kolekcji. Szacuje się, że u szczytu popularności w grę grało miliony osób i to na całym świecie. Już pierwszego dnia przyniosła ona dochód w wysokości 1,2 miliardów dolarów amerykańskich. Z kolei w roku 2019 w kinach pojawił się pierwszy aktorski film o Pokemonach, czyli Pokemon: Detektyw Pikachu.

 

Pokemony w Polsce

Serial anime przedstawiający przygody Pokemonów i ich trenerów po raz pierwszy wyemitowano w Polsce 4 września 2000 roku. Początkowo można go było oglądać w telewizji Polsat, później na kanale Fiox Kids (zmienionego na Jetix), a także TV4. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, głównym bohaterem był Ash Ketchum, a nie Satoshi. Przez kilkanaście lat w polskiej telewizji emitowano kolejne serie Pokemonów, które cieszyły się zainteresowaniem nie tylko dzieci i młodzieży, ale również dorosłych.

Pokemon jako najlepiej zarabiająca franczyza

Jak się okazuje, Pokemon jest najlepiej zarabiającą franczyzą wśród wszystkich z branży rozrywkowej. Analitycy szacują, że do tej pory marka zarobiła niemal 60 miliardów dolarów, a więc o ok. 18 miliardów więcej niż plasujące się na drugim miejscu Gwiezdne Wojny. Bardzo duży przychód zapewniają w szczególności gry, zysk z ich sprzedaży wynosi ok. 48,5 miliarda dolarów. Przychody z filmów to ponad miliard dolarów, a z miejskiej gry Pokemon Go ok. 2 miliardy.

Już od samego początku Pokemony wzbudzały duże zainteresowanie dzieci. Wykorzystywały to w szczególności firmy zajmujące się produkcją artykułów spożywczych. Bardzo często dołączały one do swoich produktów różne przedmioty kolekcjonerskie. Były to m.in. nakrętki przedstawiające wizerunki wybranych Pokemonów, krążki do gry w tazo, z ruchomymi obrazkami czy świecące w ciemnościach. Kiedy na rynek wprowadzono grę Pokemon Go, pojawiły się też związane z nią gadżety, m.in. opaska na rękę. Popularny stał się ponadto specjalny moduł Bluetooth, dający możliwość kontynuowania gry po wyjściu z aplikacji. Obecnie w niektórych krajach można znaleźć specjalne sklepy, w których dostępne są zabawki i inne produkty związane tylko z Pokemonami.

 

 

Dodaj komentarz

0 KOMENTARZ