Ranking 4 najlepszych kart graficznych do gier do 300 zł w 2023

Ostatnio aktualizowane: 28.05.24

 

Karty graficzne do gier do 300 zł – Przewodnik zakupowy, ranking i test

 

Jak wynika z przeprowadzonej analizy opinii konsumentów, obecnie najlepszą kartą graficzną do gier do 300 zł jest MSI GeForce GT 1030 LP. To model z 64-bitową szyną i 2 GB pamięcią GDDR5, który został wykonany z solidnych komponentów, w efekcie czego jest trwały. Zapewnia płynne działanie średnio wymagających gier i zapobiega ciągłemu zacinaniu się obrazu (co mogłoby doprowadzić do przegranej). Sprzęt wyposażono w pasywny radiator, który zabezpiecza go przed przegrzaniem. Co ciekawe, prędkość zegara, napięcie, wydajność chłodzenia i inne parametry możemy łatwo kontrolować, służy do tego specjalne narzędzie Afterburner z intuicyjnym interfejsem. Należy wspomnieć, że kartę wyposażono w złącze HDMI oraz DVI-D. W naszym zestawieniu znajdziesz też opisy kilku innych godnych uwagi modeli. Drugie miejsce zajmuje ASUS GeForce GT 1030 PH – sprzęt z cicho działającym wentylatorem i wydajnym procesorem. Ma on 64-bitową szynę, a pojemność pamięci wynosi 2 GB.

 

 

Tabela porównawcza

 

Zalety
Wady
Podsumowanie
Oferty

Najlepszy produkt

Zalety

Karta graficzna ma niewielkie wymiary, więc montowanie jej nie sprawia problemu, nawet w małych gabarytowo urządzeniach i systemach Small From Factor, a także komputerach Home Theater Personal Computer (HTPC). Parametry karty pozwalają na płynną grę, nawet w rozgrywkach z bardzo zaawansowaną grafiką.

Wady

Według oficjalnych informacji można zwiększyć wydajność karty do 6000 MHz, jednak dysponuje ona zegarem 3000 MHz i można go podbić do 4000 MHz.

Podsumowanie

Model nie nagrzewa się nawet po zwiększeniu wydajności. Produkt wykonany jest z trwałych komponentów, co korzystnie wpływa na jego trwałość. Karta ma wyjścia HDMI oraz DVI- D. MSI GeForce GT 1030 LP jest chłodzona aktywnie.

Drugi wybór

Zalety

Nawet jeśli karta ma do czynienia z dużymi obciążeniami, pracuje bardzo cicho. Nie musisz się więc obawiać o to, że gry w rozdzielczości Full HD nie będą działały płynnie. Model ma niewielkie wymiary, co korzystnie wpływa na jego montaż w różnej wielkości komputerach.

Wady

Karta po próbach zwiększenia jej wydajności może pomimo aktywnego chłodzenia nagrzewać się szybciej niż zwykle.

Podsumowanie

Częstotliwość rdzenia wynosi 1531 MHz. Według danych producenta maksymalna rozdzielczość obrazu obsługiwanego przez kartę wynosi 1920 mpix x 1200 mpix. Model obsługuje standardy Vulkan.

Rozważ też

Zalety

Ta karta pozwala na płynną grę. Dzięki zaawansowanej technologii będziesz mieć okazję grać w gry pełne detali, co znacznie poprawi doznania wizualne w trakcie rozgrywki. Solidnie wykonany wentylator efektywnie odprowadza ciepło. Dzięki karcie możliwe jest odtwarzanie materiałów w formacie 4K.

Wady

Zdaniem niektórych użytkowników, prezentowany model w momencie najbardziej wydajnej pracy zaczyna generować irytujący hałas.

Podsumowanie

Karta ma złącza DVI-D oraz pozłacane gniazdo HDMI. Maksymalna obsługiwana przez produkt rozdzielczość wynosi 4096 mpix x 2160 mpix. Częstotliwość pamięci RAM wynosi 6008 MHz.

 

 

4 najlepszych kart graficznych do gier do 300 zł. Opinie w 2023 roku

 

1. MSI GeForce GT 1030 LP

 

Karta graficzna MSI GeForce GT 1030 LP ma pamięć 2 GB w typie GDDR5. Jej szyna ma 64 bity i z pewnością wystarczy ona do uruchomienia średnio wymagających gier. Zastosowany procesor graficzny to Nvidia GeForce GT 1030. Ponieważ produkt został wykonany z wysokiej jakości komponentów, jest on niezwykle trwały oraz wydajny.

Prezentowany model ma bardzo nowoczesny interfejs, który pozwala śledzić napięcie, prędkość zegara, wydajność wentylatora, jak również docelowy poziom mocy w rzeczywistym czasie (dostosowany do wymagań użytkownika wobec gry). Ze względu na to, że produkt jest wyposażony w gniazdo HDMI i DP, gwarantuje on płynne odtwarzanie wideo nawet w formacie 4K. Zastosowany rodzaj złącza to PCI Express x16 v.3.0.

Konsumenci zgodnie twierdzą, iż jest to karta graficzna do gier w dobrej cenie. Wykorzystuje ona wiele nowoczesnych technologii, za sprawą których wyświetlane na ekranie komputera obrazy z gry mają bardzo dobrą jakość, a animacje są płynne i nie zacinają się.

MSI GeForce GT 1030 LP to dobra karta graficzna do gier do 300 zł. Jej pamięć wynosi 2 GB, a szerokość szyny to 64 bity.

 

Zalety

Pasywne chłodzenie: Sprzęt jest zabezpieczony przed przegrzaniem, na co wpływa pasywne chłodzenie. Radiator ma odpowiednią budowę i skutecznie odprowadza nadmiar ciepła, wykorzystując zjawisko konwekcji.

Narzędzie Afterburner: Możemy łatwo kontrolować prędkość zegara, docelowy poziom mocy karty, wydajność wentylatora i napięcie. Pozwala na to narzędzie Afterburner z intuicyjnym interfejsem.

Złącze HDMI: Model wyposażono w złącze HDMI, w efekcie czego możemy podłączyć komputer do telewizora czy projektora i uzyskać lepszej jakości obraz.

Wytrzymałe komponenty: Do produkcji karty wykorzystano wytrzymałe komponenty zapewniające niezawodną pracę nawet w przypadku dużego obciążenia (po włączeniu wymagającej gry lub programu).

Niewielki rozmiar: Cechą wyróżniającą sprzęt jest niewielki rozmiar. Karta na pewno zmieści się w obudowie jednostki centralnej.

 

Wady

Problem ze zwiększaniem wydajności: Gracze zauważyli, że wydajność modelu można zwiększyć do ok. 4000 MHz, a nie 6000 MHz, jak zapewnia producent (wynika to z zegara 3000 MHz).

 

 

 

 

2. ASUS GeForce GT 1030 PH

 

ASUS GeForce GT 1030 PH to karta graficzna z pamięcią GDDR5 o wielkości 2 GB i 64-bitową szyną. Produkt wyposażono w wentylator z podwójnymi łożyskami kulkowymi, co wydłuża jego żywotność. Z kolei technologia Auto-Extreme z Super Alloy Power II wpływa na większą trwałość oraz wydajność powyższego modelu.

Procesor graficzny opisywanej karty to Nvidia GeForce GT 1030. Użytkownik, w zależności od swoich potrzeb, może samodzielnie regulować napięcie, taktowanie zegara i prędkość wentylatora, aby produkt działał tak, by odpowiadał jego wymaganiom. Zastosowanym złączem modelu marki ASUS jest PCI Express x16 v.3.0.

Przedstawiona karta graficzna cieszy się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Jej podstawowym atutem jest niezawodność. Ze względu na nowoczesny wentylator zmniejszone zostało tarcie. To zapewnia płynne działanie produktu i możliwość gry bez zacinania się obrazu czy animacji. Wiele osób zauważyło, że w razie potrzeby można samodzielnie podwyższyć wydajność powyższego modelu, włączając zaawansowany tryb ustawień.

Sprzęt ASUS GeForce GT 1030 PH ma pamięć GDDR5 o pojemności 2 GB. To model z 64-bitową szyną.

 

Zalety

Wentylator Wing-Blade: Karta jest wyposażona w nowoczesny, opatentowany wentylator Wing-Blade, który cicho pracuje i zapewnia efektywne chłodzenie. Działa on o 30% ciszej w porównaniu do wentylatorów wykorzystujących starsze technologie.

Wydajny procesor graficzny: Cechą wyróżniającą sprzęt jest innowacyjny procesor graficzny z funkcją XSplit Gamecaster, pozwalającą na zmianę jego wydajności (można dostosować ją do swoich potrzeb).

Płynne działanie gier: Po montażu karty w jednostce centralnej możemy zauważyć, że gry działają płynniej. Dotyczy to także tych w rozdzielczości Full HD.

Łatwy montaż: Konsumenci przyznają, że montaż sprzętu w jednostce centralnej komputera nie jest trudny (ma niewielkie wymiary). Potwierdził to również test kart graficznych do gier do 300 zł.

 

Wady

Szybko się nagrzewa: Jeśli dokonamy zmian w wydajności procesora, sprzęt może zacząć mocniej się nagrzewać (mimo że wyposażono go w system aktywnego chłodzenia).

 

 

 

 

3. Gigabyte GeForce GT 1030 2GB

 

Karta graficzna Gigabyte GeForce GT 1030 2GB zapewnia płynne działanie wszystkich gier. Za jej stabilną pracę odpowiada wytrzymały wentylator, który efektywnie odprowadza nadmiar ciepła. Model wyposażono w gniazdo HDMI oraz złącze DVI-D, w efekcie czego możemy odtwarzać wideo nawet w jakości 4K.

Wymiary karty są równe: wysokość – 15 mm, szerokość – 69 mm i długość – 150 mm. Jej pamięć wynosi 2 GB, a taktowanie pamięci to 6008 MHz. Sprzęt obsługuje biblioteki DirectX 12 oraz OpenGL 4.5. W zestawie znajdziemy niskoprofilową osłonę tylnych portów.

Dlaczego karta Gigabyte GeForce GT 1030 2GB znalazła się w zestawieniu? Konsumenci opublikowali na jej temat wiele pochlebnych komentarzy. Ich zdaniem najważniejszymi atutami sprzętu są: skuteczne chłodzenie, gwarancja płynnego obrazu w wysokiej rozdzielczości oraz dostęp do przydatnych złączy. Graczom podoba się też możliwość zmiany głównych parametrów pracy karty za pomocą specjalnego programu.

Model Gigabyte GeForce GT 1030 2GB ma 64-bitową szynę. Został on wyposażony w pamięć GDDR5 o pojemności 2 GB.

 

Zalety

Złącze HDMI i DVI-D: Karta ma złącze HDMI, a także DVI-D. To oznacza, że możemy podłączyć komputer np. do projektora czy telewizora z dużym ekranem i uzyskać obraz nawet w jakości 4K. To pozwala na dostrzeżenie większej ilości detali.

Aorus Graphic Engine: Za pomocą programu Aorus Graphic Engine możemy swobodnie zmieniać podstawowe parametry karty. Ma on intuicyjny interfejs i daje możliwość regulowania prędkości zegara, profilu wentylatora, napięcia i docelowej mocy.

Efektywne chłodzenie: Za odprowadzanie nadmiaru ciepła odpowiada skutecznie działający wentylator. Zapewnia on karcie maksymalną wydajność przy możliwie jak najniższej temperaturze.

 

Wady

Głośna praca: Kupujący zauważyli, że po kilku godzinach gry karta zaczyna generować duży hałas, co może być uciążliwe. W takiej sytuacji warto włączyć narzędzie służące do zmiany wydajności sprzętu.

 

 

 

 

4. Gigabyte Radeon RX 550 Gaming OC

 

Kartę Gigabyte Radeon RX 550 Gaming OC wyróżnia zastosowany procesor graficzny. Jest nim AMD Radeon RX 550, który gwarantuje bardzo dobrą wydajność i doskonałą jakość obrazu. Rodzaj zastosowanej pamięci to GDDR5, jej wielkość wynosi 2 GB. Producent wyposażył też wspomniany model w 128-bitową szynę.

Ze względu na wykorzystanie technologii AMD FreeSync, prezentowana karta pozwoli Ci uniknąć problemu zacinania się animacji czy rozrywania klatek w czasie rozgrywki. Poza tym dzięki niej możesz rozszerzyć swoje pole widzenia aż do 4 monitorów. Typ zastosowanego złącza to standardowy PCI Express x16 v.3.0.

Na podstawie publikowanych w Internecie opinii można stwierdzić, że jedną z podstawowych zalet produktu marki Gigabyte jest wykorzystanie szeregu innowacyjnych technologii. Ich obecność sprawia, że prowadzenie rozgrywek (w tym również w wysokiej rozdzielczości) jest o wiele przyjemniejsze.

Karta graficzna Gigabyte Radeon RX 550 Gaming OC ma pamięć GDDR5 o pojemności 2 GB. Szyna jest 128-bitowa.

 

Zalety

Płynne odtwarzanie wideo 4K: Sprzęt daje możliwość płynnego odtwarzania wideo w formacie 4K. Wynika to z tego, że został wyposażony w gniazdo HDMI, Dual-link DVI-D, a także DP.

Technologia AMD FreeSync: Karta wykorzystuje technologię AMD FreeSync dającą możliwość rozszerzenia pola widzenia do 4 monitorów. Zapobiega ona też zacinaniu się obrazu.

Stabilna praca układu: Grając w grę nie musimy się martwić o stabilność pracy całego układu. Za odprowadzanie nadmiaru ciepła odpowiada aktywny wentylator o średnicy 90 mm.

 

Wady

Wymaga mocnego zasilacza: Standardowo karty graficzne wymagają zasilacza 300 W, w przypadku modelu Gigabyte jego moc powinna być większa i wynosić 400 W.

Czasami generuje duży hałas: Zdaniem niektórych graczy sprzęt od czasu do czasu generuje duży hałas, który utrudnia skupienie się na rozgrywce.

 

 

 

 

Jaką kartę graficzną do gier do 300 zł wybrać?

 

By móc swobodnie grać w komputerowe i internetowe gry, w Twoim komputerze powinien znaleźć się odpowiedni osprzęt. Podstawą jest karta graficzna, która decyduje o jakości wyświetlanego na ekranie obrazu oraz płynności animacji. Za sprawą poniższego poradnika dowiesz się, jak znaleźć taki produkt. Dodaliśmy do niego zestawienie 3 modeli, na zakup których nie musisz przeznaczać wszystkich swoich oszczędności.

To, jaka jest najlepsza karta graficzna do gier do 300 zł w 2023 roku, zależy od kilku podstawowych parametrów, m.in.: pamięci, jej rodzaju, a także szyny (to zespół połączeń przenoszących sygnał do komputera). Jeśli planujesz uruchamiać gry w rozdzielczości 1920 pikseli x 1080 pikseli (Full HD), wystarczający będzie model z pamięcią 2 GB. Im wyższa będzie rozdzielczość, tym większą pamięć musi mieć produkt (od tego zależy m.in. płynność przechodzenia klatek). Jeśli chodzi o jej rodzaje, to najpopularniejsze na rynku są obecnie karty GDDR5. GDDR3 to nieco starszy typ i choć modele wyposażone w taką pamięć są tańsze, to jednak wydajność gier w ich przypadku będzie znacznie gorsza. W przypadku szyny, jej minimalna wartość wynosi 64 bity. Jest ona odpowiednia do mało wymagających gier. Internetowe rozgrywki o wysokiej rozdzielczości wymagają, by ten element konstrukcji miał minimum 128 bitów. Lepszej jakości szyny mają 512 bitów lub nawet 4096 bitów (te jednak dedykowane są głównie najbardziej wymagającym graczom).

Dostępne w sklepach karty graficzne różnią się zastosowanym procesorem graficznym. To najbardziej istotny element tego typu produktów. Do wyboru masz dwie możliwości, czyli AMD Radeon lub Nvidia GeForce. Na szczęście różnice pomiędzy wymienionymi procesorami są niewielkie, dlatego nie ma zbyt dużego ryzyka, że rozczarujesz się swoim zakupem. Często nawet profesjonaliści mają problem ze wskazaniem, który model jest lepszy pod względem jakości obrazu, w tym również 3D.

Często mówi się, że najlepsze karty graficzne do gier do 300 zł mają również odpowiedni rodzaj złącza. Obecnie większość modeli ma złącze w standardzie PCI Express x16 v.3.0 (często opisywane jako PCI Express 3.0). Możesz mieć pewność, że kupując produkt z takim oznaczeniem jest on na tyle nowoczesny i zaawansowany technologicznie, że z pewnością będzie też wydajny.

 

 

Dodaj komentarz

1 KOMENTARZ

gość

August 6, 2021 at 1:54 am

Trochę tego nie rozumiem, mowa jest o kartach do 300 zł jednak w propozycjach wszystkie są zdecydowanie po wyżej 300 zł to w końcu o jakich kwotach się mówi?

Odpowiadać